Dokážeme zpomalit čas? Na Silvestra nás čeká něco mimořádného

San Francisco - Kdybychom vám řekli, že minuta nemá 60, ale 61 vteřin, považovali byste nás za blázny. Přesto skutečně jedna taková minuta existuje, a to ta poslední v roce. Kvůli pohybu vesmírných těles má totiž o jednu sekundu navíc, a důvod, proč si toho všiml jen málokdo, je prostý. Internetový gigant Google totiž zpomalil čas.

Čas je jako jedna z fyzikálních veličin nesmírně důležitý. Pomineme-li teorii Alberta Einsteina, který tvrdil, že čas je pouze relativní veličina, jistě se shodneme na tom, že má nesmírný význam pro celé lidstvo a fungování tohoto světa.

Hlouběji však nad časem nikdo nepřemýšlí. Minuta má 60 sekund, hodina 60 minut, a jediné, co nás může vyvést z rovnováhy, je přestupný rok jednou za čytři roky. Pravidelněji se ale setkáváme s přestupnou sekundou, která sice není nový pojem, pro většinu lidí je ale zcela neznámá.

Mezi přestupným rokem, či správněji dnem, a sekundou je však velký rozdíl. Zatímco přestupný den řeší rozdíly způsobené obíháním Země kolem Slunce, přestupná sekunda řeší odchylky v rychlosti rotace Země kolem své osy. Ta se se kvůli gravitačnímu působení Měsíce zpomaluje a postupně dochází k rozkolu mezi reálným, tedy skutečným časem, a časem, který počítají atomové hodiny, podle kterých se stanovuje světový čas UTC.

Mezinárodní služba rotace Země (IERS) proto rozhodla, že zhruba jednou za rok a půl je třeba tuto odchylku vyrovnat a přestupnou sekundu k času přičíst. Začala s tím v roce 1972 a od té doby došlo relativně v tichosti k 26 posunům času. 

Děje se tak obvykle 31. prosince nebo 30. června o půlnoci UTC a přidání jedné sekundy v praxi funguje tak, že po 23:59:59 následuje ještě 23:59:60 a teprve potom 00:00:00. Tato úprava je provedena hromadně po celém světě ve stejný okamžik, v Česku se tedy sekunda navíc započte v 1:00 SEČ 1. ledna nebo ve 2:00 SELČ 1. července. A právě letos na Silvestra nás jeden takový posun čeká.

Pro člověka banálnost, pro stroje pohroma

Přidání jedné sekundy k času může působit směšně a pro člověka nemá v tuto chvíli prakticky žádný význam, přesto je potřeba čas přizpůsobovat. V budoucnu by totiž došlo k tomu, že by se časové odchylky zvětšovaly a za několik let by mohly tvořit i minuty či desítky minut. Kdo však má s přestupnou sekundou problém jsou zejména stroje.

Na rozdíl od lidí stroje pracují na jiné bázi a každá sekunda je pro ně stežejní. Bavíme se zejména o internetových službách, serverech, které využívají k nastavení času takzvaný Síťový časový protokol (Network Time Protocol; NTP), prostřednictvím kterého kontrolují přesný čas. Ten ale například v polovině roku 2012, ve chvíli, kdy došlo k přičtení jedné vteřiny, neseděl, a řada služeb se zhroutila.

S přestupnou sekundou se nedokázaly vypořádat navigační systémy, komunikační sítě, letové kontroly ani známé služby jako Reddit či LinkedIn. Některé z nich postihl výpadek i na několik hodin.

Na rozdíl od nich se Google snaží těmto problémům předcházet, a činí tak v tichosti už osm let. Od roku 2008 totiž podle magazínu The Register nevkládá jednu sekundu navíc, ale naopak čas zpomaluje. Vzhledem k tomu, že s 61. sekundou se řada systémů vypořádat nedokáže, Google ji zcela eliminoval.

Namísto vkládání jedné sekundy navíc tak deset hodin před a deset hodin po půlnoci časomíru zbrzdí a ke každé vteřině přidá 13,9 milisekund navíc. Počítače se tak vyhnou osudové skokové vteřině, aniž by musely upravovat algoritmy nebo tuto nesrovnalost řešit jinak. Od roku 2018 chce navíc Google toto přechodné období zpomaleného času rozšířit z 20 na celých 24 hodin.

Související

Více souvisejících

Čas Google

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 28 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 54 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy