Nová kniha Marka O’Connella: Miliardáři ze Silicon Valley usilují o nesmrtelnost

USA - Max More ze společnosti Alcor nechá vaše tělo za 200 000 amerických dolarů uložit do nádoby s tekutým dusíkem. Věda vás možná bude schopná v budoucnosti oživit. Počítačový programátor Tim Cannon si do své paže implantoval zařízení o velikosti balíčku hracích karet. Zoltan Istvan, jeden z kandidátů na amerického prezidenta, vedl svou kampaň ve vozidle přestavěném tak, aby se podobalo rakvi. Všichni tři patří ke globálnímu hnutí transhumanismu.

Mark O’Connell, autor knihy To Be a Machine, v průběhu svého cestopisného objevování transhumanismu uskutečnil řadu rozhovorů s jeho představiteli. Toto hnutí podporuje přímé propojení technologických vynálezů s lidským tělem a myslí. Konečným cílem je odstranění stárnutí jako příčiny smrti. O’Connell je skeptický, někdy zděšený a často pobavený pozorovatel. Připomíná také, že transhumanismem se nezabývají pouze blázni na okraji společnosti, ale i bohatí a vlivní lidé ze Silicon Valley.

Příkladem je Peter Thiel, spoluzakladatel společnosti PayPal. Investoval již miliony amerických dolarů do výzkumů, jež zkoumají možnosti prodlužování života. Podle Thiela bude výpočetní technika stále více a hlouběji pronikat do biologie, což umožní vyléčit všechny lidské nemoci podobně jako chyby počítačového programu. Smrt jako mystérium by se tak mohla změnit na řešitelný problém.

Radikální optimismus miliardářů

Ray Kurzweil, jeden z vysoce postavených ředitelů společnosti Google, předpovídá, že pokud se dožije 120 let, bude žít věčně. Kurzweil věří v rozšiřování znalostí o obnově buněčných a molekulárních struktur organismů. Google stovkami milionů amerických dolarů sponzoruje výzkum stárnutí a způsobů, jak tento proces zastavit. Calico, dceřiná společnost Googlu, svá zjištění ovšem pečlivě tají a žurnalisty, včetně O’Connella, do svých laboratoří nepouští.

Technologičtí miliardáři ze západního pobřeží USA jako je Elon Musk, Steve Wozniak a Dmitry Itskov sdílejí v pohledu na lidský život „radikální optimismus”. Všechny obtíže, stárnutí a smrt nevyjímaje, čekají na svá technologické řešení. Do výzkumu se dokonce zapojuje i Darpa, státní obranná výzkumná agentura. Ta se ale už od svého vzniku v době vesmírných závodů se SSSR zabývá spíše technologií spojenou s efektivním využitím násilí.

To Be a Machine se pokouší porozumět transhumanismu svým vlastním pohledem. Kniha svou strukturou připomíná soubor šikovně propojených časopisových článků. Správně si všímá podobnosti ve výrazových prostředcích transhumanistů. Často používají metafory ze světa výpočetní techniky a tělo přezíravě označují jako „maso“.

Arizonské mausoleum

O’Connell je přátelský průvodce. Ve svém díle čtenáře bere na návštěvu společnosti Alcor v Arizoně. Mezi nerezovými nádobami s lidskými těly ho provází sám Max More, vrcholný manažer Alcoru. U jedné nádoby se More pyšně zastaví a vysvětlí, že uvnitř se nachází „nejstarší žijící osoba” narozená v roce 1893. O’Connell mu opatrně oponuje, že je trochu „přehnané nazývat ji žijící”. Pro O’Connella představuje Alcor mausoleum, jež zrcadlí temný vývoj americké myšlenky o nekonečném individuálním zlepšování.

Někteří přední transhumanisté na uložení do kapalného dusíku rezignovali. Timothy Leary, bývalý podporovatel Alcoru, se rozhodl nechat své zpopelněné ostatky vystřelit do vesmíru. Mnoho lidí z hnutí to vnímají jako kapitulaci deathistům, kteří nevěří, že lidský pokrok smrt jednou vyřeší.

To Be a Machine uznává širokou, méně extrémní podobu zlepšování lidské tělesné schránky. Chytré léky a technologické vynálezy nošené na těle nás posouvají k postlidství. O’Connell se prostřednictvím žertů o svém synovi zbavuje zoufalství transhumanistů o „mizerných biologických životech”. Raději čtenářům předává své přesvědčení, že naše zvířecí tělesná podstata se všemi svými chybami je podstatou bytí člověkem. Není krátkost života to, co ho dělá zvláštním, strašlivým a překrásným?

Související

Hřbitov

Proč dáváme na hroby květiny a věnce?

O Dušičkách, tedy svátku zesnulých, se tradičně zapalují na hrobech svíčky a pokládají se na ně květiny a věnce. Zatímco dnes tvoří spíše výzdobu, dříve měly svůj symbolický význam.
Smrtka

Kmotřička Smrt. Jak se zrodila víra v bytost, která bere lidem život?

Svátky zemřelých se v minulosti pojily nejenom s úctou k předkům, ale také s připomínkou nevyhnutelnosti smrti. Ta měla v představách lidí personifikovanou podobu kostlivce s kosou nebo vyhublé ženské postavy, které se říká kmotřička Smrt. Víra v bytost beroucí život je velmi stará, v lidové tradici se objevovala ještě v moderní době a dodnes přežila například v pohádkách nebo v příslovích a rčeních.

Více souvisejících

smrt miliardáři recenze

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy