Největší hrozba lidstva? Nanozbraně by nás mohly do konce století zničit

Dnešní výzkum nanotechnologií může jednoho dne vést k výrobě nanonukleárních bomb nebo robotů o velikosti hmyzu, tvrdí fyzik a futurista Louis Del Monte z Minnesoty, který ve své knize Nanoweapons: A Growing Threat To Humanity varuje před úskalí budoucnosti.

Spojené státy, Rusko i Čína si dobře uvědomují využitelnost a ničivost nanotechnologií a v posledních letech investují miliardy dolarů do vývoje. Del Monte se obává zejména nanobotů, maličkých vraždících robotů. Největší riziko je pak černý trh, kde technologie bude dostupná i teroristickým organizacím.

"Lidé se často domnívají, že lidskou rasu vyhubí srážka s meteoritem nebo supervulkanická erupce, ve skutečnosti je však jen velmi malá pravděpodobnost, že se to stane. Na druhou stranu nanotechnologie jsou velmi aktuální záležitostí, na konci století bude reálná šance, že nás zcela zničí," tvrdí Del Monte.

Jisté je, že s novou technologií se rozšíří možnosti atentátů. Roboti ne větší než lidský vlas budou stěží zachytitelní a můžou být programování k preciznímu útoku. Představte si, že jdete po ulici, najednou vás bodne cosi připomínající včelu a vy padnete k zemi mrtví. Nebo jak moc jisti si můžete být tím, že vaše jídlo nebylo právě před vámi otráveno? Nanoboti zvládnou i tohle.

Stejně varovná je i možnost tvorbu miniaturních nukleárních bomb, které se každému vejdou do kapsy. Účinek však bude hrozivý. Podle Del Monta nejsou tohle jen pesimistické výhledy, ve skutečnosti i s takovými možnosti počítají tajné plány armád. Americké laboratoře dokonce již sestrojily nanodron o velikosti mouchy, který s přehledem zvládne špionáž, na který se agenti připravují celé roky.

Del Monte není ve své prognóze jediný. Univerzita v Cambridge vydala studii, ve které varuje, že v roce 2100 má nanotechnologii pětiprocentní šanci na vyhlazení lidské rasy.

Související

Jiří Kůs Rozhovor

Výrobce nanoroušek v době pandemie nestíhá. Život nám ztrpčují asijské padělky, říká pro EZ šéf NanoSPACE Kůs

ROZHOVOR – Jsou zaveleni prací a nestíhají. Spoluzakladatel firmy nanoSPACE Jiří Kůs přiznává, že poptávka po ochranných prostředcích zachycující viry a bakterie jako jsou jejich nanovlákenné roušky, antivirové šátky či respirátory ve druhé vlně koronavirové pandemie raketově narůstá. Není divu, vždyť jen za středu se nakazilo téměř 15 tisíc pacientů. „Oproti klidnému létu jsme po nástupu druhé vlny evidovali v prvních dnech až dvacetinásobně vyšší zájem ze strany veřejnosti. Prodej v září stoupl oproti srpnu o 200% a náš externí sklad musel najet na předvánoční režim, zvyšující se trend pokračuje i v říjnu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Kůs.

Více souvisejících

nanotechnologie Roboti Terorismus

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 12 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

Extrémní počasí spaluje Asii. Kvůli vedrům umírají desítky lidí

Thajské úřady varovaly ve čtvrtek před novou vlnou veder, v důsledku kterých v této zemi přišlo od začátku roku o život už nejméně 30 lidí. Podle agentury AP se extrémní vedra očekávají v metropoli Bangkok, ale také na severu a severovýchodě země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy