Kdo zradil rodinu Anny Frankové? Případ má vyřešit umělá inteligence

Amsterdam – Necelý rok před koncem 2. světové války do domu Anny Frankové a její rodiny v okupovaném Amsterdamu vrazila policie, která zatkla ji i dalších sedm lidí, kteří se zde úspěšně skrývali přes dva roky. O tragickém osudu mladičké Anny Frankové se dozvídáme skrz její deník, který se stal nezkresleným symbolem výpovědí všech utrpení, kterým prošli oběti v nacistických táborech. I po letech však zůstává jedna otázka nevyřešená, kdo zradil rodinu Frankových a dal policistům tip?

Případ dlouho patřil mezi nevyřešené, policisté by však po více než 70 letech rádi tragédii uzavřeli a viníka našli. Tentokrát jim v tom má pomoc i neobvyklý nástroj – pomocí umělé inteligence chtějí znovu projet stovky stran vyšetřování a doufají, že počítač narazí na něco, co lidské oko přehlídlo. Projekt vede bývalá agent FBI Vincent Pankoke, který přiznává, že jeho snažení na minulosti nic nezmění, ale chycením viníka by byla alespoň nastolená částečná spravedlnost pro Annu Frankovou.

Podle Pankokeho bylo spoustu dat v minulosti přehlížených, protože toho zkrátka měli příliš hodně. Nyní hodlají znovu veškeré výpovědi sesbírat a prozkoumat. Vyšetřovatelé naštěstí mohou pracovat se závěry předchozích studií, dohromady historikové podezírají kolem 30 lidí, kteří mohli Frankovým způsobit neštěstí. Patří mezi nimi i uklízečka sousedů či židovka Ans van Dijk, která se měla stát agentkou Gestapa poté, co jí hrozila deportace. Podezřelým je i Joseph Jansen, který se v roce 1941 rozhádal s Anniným otcem, kterého podezíral s aférky se svojí manželkou.

Současný tým, který se snaží jednou provždy vyřešit historický případ, se skládá z bývalých policistů, detektivů, historiků, ale i inženýru z datové banky Xomnia, která má za úkol vybudovat umělou inteligenci, která bude sloužit potřebám vyšetřování. Pro nasazení počítače se rozhodli z důvodu, že zachovalých dat je příliš na to, aby to lidé mohli spolehlivě a pozorně zkontrolovat.

Projekt by měl být dokončen v roce 2019 a Vincent Pankoke doufá, že seženou dostatek peněz na crowd-fundingových serverech, aby mohli po celou dobu zůstat naprosto nezávislí. Systém od Xomnia bude navíc procházet veškeré dostupné online historické záznamy, vyšetřovatelé se domnívají, že po světě koluje množství důkazů, o kterých nemají ani tušení.

Související

Více souvisejících

umělá inteligence (AI) Roboti počítače Anna Franková

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy