Nová zbraň americké armády? Superloď, o které se nesnilo ani Hitlerovi

Washington - Američané tvrdí, že pro potřeby jejich námořnictva byla vyrobena válečná loď DDG 1000. Svojí vahou téměř dvojnásobně překoná křižníky a torpédoborce Aegis. Čím dalším by loď mohla překvapit? Odpověď přinesl americký server The National Interest.

Hlavní zbraní této lodě je bezesporu její dostřel. Ty totiž překonávají až sedmkrát rychlost zvuku a jsou schopny zasáhnout jakýkoli cíl ve vzdálenosti několika set kilometrů.

Vypadá to, že podobné zdánlivě futuristické zbraně, které se dosud objevovaly jen ve sci-fi filmech, budou brzy skutečností a jejich použití při válečných konfliktech nebude ničím výjimečným. 

Výrobci lodě tvrdí, že tato zbraň s sebou přináší takovou sílu, která udrží nepřátele raději na velkou vzdálenost od plavidla. Podle jejich názoru je její útočný potenciál dá srovnat s několikatunovým vozidlem jedoucím téměř 300 kilometrů za hodinu.

Loď by nyní pod dozorem amerických námořních sil měla podstoupit některé další testy, aby se zjistily případné slabiny. "Už byla otestována schopnost sériového střílení a také střílení několika raket najednou, to vše pouze při nízké zátěži. Další sekvence bude testovat schopnost bezpečného zapuštění systému, rychlost palby a také různé velikosti salv," sdělilo americké námořnictvo.

Konstrukce lodi pojmenované po americkém admirálu Elmo Russell Zumwaltovi, který v letech 1970-74 velel americkému námořnictvu, začala v loděnicích Iron Works před třemi lety. Jde o první plavidlo svého druhu. V budoucnu by se mělo jednat o top třídu amerických torpédoborců.

Loď je navržená především k přesným útokům na pobřežní cíle. V jejím arzenálu se nachází dvacet odpališť pro řízené rakety, dvě 155 mm děla a dva protiletecké kanóny. Na palubě může rovněž operovat helikoptéra SH-60 Sea Hawk a tři průzkumné bezpilotní letouny MQ-8 Fire Scout.

Třída Zumwalt (DDG-1000) jsou raketové stealth torpédoborce amerického námořnictva. Jsou to víceúčelové lodě projektované s důrazem na schopnost provádění protizemních úderů a pobřežních operací (littorial warfare).

Námořnictvo prochází řadou modernizací právě s cílem zlepšit své schopnosti pobřežního boje, přičemž kromě těchto torpédoborců plánovalo získat též nové křižníky (program CG(X) byl zrušen roku 2010) a fregaty (program Littoral Combat Ship).

Třída je výsledkem programu DD 21, jeho cílem bylo získat 32 torpédoborců, které by ve službě nahradily fregaty třídy Oliver Hazard Perry a torpédoborce třídy Spruance. V roce 2001 byla koncepce plánované třídy přepracována a namísto DD 21 byla poté označována jako DD(X).

Související

USS Zumwalt (DDG-1000)

Enormní hrozba pro Rusko a Čínu? Tato americká loď může ovládnout moře

Washington - Americké raketové torpédoborce třídy Zumwalt by měly do budoucna patřit k nejpokročilejším lodím, které budou brázdit vody světových oceánů. Americké námořnictvo má k dispozici zatím pouze jediný exemplář s názvem USS Zumwalt, v blízké budoucnosti se ale počítá s nasazením lodí USS Michael Monsoor a USS Lyndon B. Johnson. Ty jsou momentálně ve výstavbě.

Více souvisejících

USS Zumwalt USA (Spojené státy americké) Námořnictvo lodě, jachty, plavidla Vojenské lodě válečné lodě

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy