Nová zbraň americké armády? Superloď, o které se nesnilo ani Hitlerovi

Washington - Američané tvrdí, že pro potřeby jejich námořnictva byla vyrobena válečná loď DDG 1000. Svojí vahou téměř dvojnásobně překoná křižníky a torpédoborce Aegis. Čím dalším by loď mohla překvapit? Odpověď přinesl americký server The National Interest.

Hlavní zbraní této lodě je bezesporu její dostřel. Ty totiž překonávají až sedmkrát rychlost zvuku a jsou schopny zasáhnout jakýkoli cíl ve vzdálenosti několika set kilometrů.

Vypadá to, že podobné zdánlivě futuristické zbraně, které se dosud objevovaly jen ve sci-fi filmech, budou brzy skutečností a jejich použití při válečných konfliktech nebude ničím výjimečným. 

Výrobci lodě tvrdí, že tato zbraň s sebou přináší takovou sílu, která udrží nepřátele raději na velkou vzdálenost od plavidla. Podle jejich názoru je její útočný potenciál dá srovnat s několikatunovým vozidlem jedoucím téměř 300 kilometrů za hodinu.

Loď by nyní pod dozorem amerických námořních sil měla podstoupit některé další testy, aby se zjistily případné slabiny. "Už byla otestována schopnost sériového střílení a také střílení několika raket najednou, to vše pouze při nízké zátěži. Další sekvence bude testovat schopnost bezpečného zapuštění systému, rychlost palby a také různé velikosti salv," sdělilo americké námořnictvo.

Konstrukce lodi pojmenované po americkém admirálu Elmo Russell Zumwaltovi, který v letech 1970-74 velel americkému námořnictvu, začala v loděnicích Iron Works před třemi lety. Jde o první plavidlo svého druhu. V budoucnu by se mělo jednat o top třídu amerických torpédoborců.

Loď je navržená především k přesným útokům na pobřežní cíle. V jejím arzenálu se nachází dvacet odpališť pro řízené rakety, dvě 155 mm děla a dva protiletecké kanóny. Na palubě může rovněž operovat helikoptéra SH-60 Sea Hawk a tři průzkumné bezpilotní letouny MQ-8 Fire Scout.

Třída Zumwalt (DDG-1000) jsou raketové stealth torpédoborce amerického námořnictva. Jsou to víceúčelové lodě projektované s důrazem na schopnost provádění protizemních úderů a pobřežních operací (littorial warfare).

Námořnictvo prochází řadou modernizací právě s cílem zlepšit své schopnosti pobřežního boje, přičemž kromě těchto torpédoborců plánovalo získat též nové křižníky (program CG(X) byl zrušen roku 2010) a fregaty (program Littoral Combat Ship).

Třída je výsledkem programu DD 21, jeho cílem bylo získat 32 torpédoborců, které by ve službě nahradily fregaty třídy Oliver Hazard Perry a torpédoborce třídy Spruance. V roce 2001 byla koncepce plánované třídy přepracována a namísto DD 21 byla poté označována jako DD(X).

9. září 2024 20:54

Apple odhalil nový iPhone 16

Související

USS Zumwalt (DDG-1000)

Enormní hrozba pro Rusko a Čínu? Tato americká loď může ovládnout moře

Washington - Americké raketové torpédoborce třídy Zumwalt by měly do budoucna patřit k nejpokročilejším lodím, které budou brázdit vody světových oceánů. Americké námořnictvo má k dispozici zatím pouze jediný exemplář s názvem USS Zumwalt, v blízké budoucnosti se ale počítá s nasazením lodí USS Michael Monsoor a USS Lyndon B. Johnson. Ty jsou momentálně ve výstavbě.

Více souvisejících

USS Zumwalt USA (Spojené státy americké) Námořnictvo lodě, jachty, plavidla Vojenské lodě válečné lodě

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 41 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy