Každého z nás už ve výtahu nejednou napadlo, jak by se zachoval, kdyby se kabina utrhla a začala nekontrolovatelně padat dolů. Většina lidí se uklidní nápadem, že by těsně před nárazem jednoduše vyskočili, a dále o celé věci nepřemýšlí. Ve skutečnosti to ale tak jednoduché není.
Výtahy jsou na první pohled poměrně běžné stroje, které najdete v každé větší budově. Jednou mají dveře s automatickým zavíráním, jinde je musíte otevřít a zavřít ručně, jsou výtahy osobní i nákladní, malé, velké, s omezenou nosností i prosklené. Všechny mají ale jedno společné - spolehlivě vás vyvezou nahoru a dolů. Většinou.
Stejně jako v případě jiné techniky i výtah se může porouchat. Nejčastěji se tak děje při výpadku elektrického proudu, kdy výtah při správné funkčnosti sjede do nejbližšího nižšího nebo nejnižšího patra, kde zastaví a nechá vás vystoupit. V horším případě vás uvězní a vy budete nuceni čekat, na záchranu. To by se už ale dnes vzhledem k podpůrným generátorům elektrické energie dít nemělo, přesto to vyloučit nelze. V tu chvíli vám bude jedinou útěchou dispečink, se kterým se můžete spojit pomocí tlačítka alarmu.
I tak ale nejde o situaci, která by vás ohrozila na životě. Ta by však mohla nastat, pokud by se s vámi kabina utrhla a začala nekontrolovatelně padat dolů. Co v takovém případě dělat? Rada je jednoduchá, vůbec nic. Výtah má totiž několik zabezpečovacích mechanismů, který mu nedovolí dopadnout na zem.
Výtah vás spadnout nenechá
Prvním z nich je samotný fakt, že lana upevňující výtah se utrhnout nemohou. Každý výtah je ke konstrukci zajišťující její pohyb připoután masivními ocelovými lany a pokud by se jedno z nich utrhlo, většinou to ani nepoznáte. Zbylá lana totiž kabinu spolehlivě udrží. Vzhledem k pravidelným kontrolám se ale nepředpokládá, že by k něčemu takovému došlo.
Pokud by se to přesto stalo a všechna lana výtahu se utrhla, nastupuje na scénu další zabezpečovací systém, automatické brzdění. To funguje na podobném principu jako brzdy v autě, kdy mechanismus výtahu sevře ocelové koleje, po kterých jezdí, a kabinu zastaví. V praxi tak sice padat budete, ale pouze několik centimetrů. I tento systém je poměrně spolehlivý a proto není třeba se bát.
Stále je to ale pouze technika, která se může porouchat. Proto mají některé výtahy i fyzikální zabezpečení. Při hypotetickém dopadu na dno se pod kabinou vytvoří přetlak, vzduchová bublina, která zpomalí náraz. Navíc jsou některé výtahové šachty vybaveny tlumiči, které mají náraz kabiny zpomalit. Tak jako tak byste měli případný pád přežít.
Vyskočit nepomáhá
Nezapomněli jsme ani na onen legendární výskok, který vám má před dopadem zachránit život. Špatnou zprávou je, že nic takového nefunguje. Abyste mohli předejít nárazu, museli byste těsně před dopadem vyskočit takovou rychlostí, jakou se výtah pohybuje dolů. Když pomineme, že správné načasování je téměř nemožné, je stoprocentně nemožné vyskočit tak rychle.
Průměrnou rychlost pádu výtahu lze spočítat poměrně obtížně, protože každý výtah je jinak těžký, padá z jiné výšky a má jinou velikost. I kdybychom ale brali v potaz, že by výtah padal rychlostí zhruba 70 kilometrů za hodinu, stejnou rychlostí byste museli vyskočit vy. Některé výtahy mohou padat i rychlostí až 160 kilometrů za hodinu, osoba jedoucí v kabině by tedy musela dosáhnout například i této rychlosti výskoku. A to je prakticky nemožné, protože nejlepší basketbalisté dosáhnou při výskoku rychlosti pouze 8 až 10 kilometrů za hodinu.
Šance na záchranu je tedy v tomto případě velmi malá, na druhou stranu se ale není čeho pád. Výtahy nepadají a jejich lana se netrhají.
Související
Koronavirus prohloubil strach z výtahů. V Indii vymysleli bezkontaktní ovládaní
V domě na Kladensku se utrhl výtah, tři zranění
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák