Právo na práci? Technologie v budoucnu nahradí manuální profese i střední třídu, z práce bude vzácnost

Washington, D. C. - Britský fyzik Stephen Hawking se za svého života několikrát vyjádřil k aktuálním politickým i společenským tématům. V neposlední řadě také k rostoucí mechanizaci výroby, brexitu a zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Právě mezi těmito třemi jevy vidí přímou souvislost a jasnou poptávku po změně dosavadního fungování světa.

"Rozvoj technologií, které v budoucnu nahradí jak manuální profese, tak i střední třídu, učiní z práce vzácný statek, na nějž budou mít monopol pouze vysoce vzdělané a kreativní skupiny obyvatel, což přinese novou vlnu nezaměstnanosti a s ní související globální ekonomickou nerovnost. Informační technologie vytvoří privilegované vrstvy obyvatel, které na nich neskutečně zbohatnou, leč dokáží poskytnout práci pouze velmi malému procentu lidí, protože těch, kteří by byli schopni v této sféře pracovat je jako po šafránu. Neměli bychom se snažit před tímto vývojem strkat hlavu do písku, protože je navzdory své sociální destrukci nevyhnutelný," řekl Hawking v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Kromě výše uvedeného zdůraznil Hawking, že se dostáváme do úplně nové éry, neboť v minulosti veškerý technický pokrok dokázal navzdory svému drastickému počátku (stačí si připomenout industriální revoluci v 19. století) vytvořit alternativy k pracovním místům, která byla z hlediska doby už nepotřebná, nyní tomu tak nebude. Čtyři americké giganty, které v podstatě řídí americkou ekonomiku, Google, Apple, Facebook a Amazon totiž zaměstnávají pouze nepatrný zlomek obyvatel, a proto nelze výhledově počítat s tím, že by dokázaly najednou vytvořit místa pro nově nezaměstnané.

Politici sice nabízí rekvalifikaci, ale ta ničemu nepomůže, protože výše uvedené firmy nikdy nebudou poptávat tak vysoké množství IT pracovníků, a tudíž se nevyřeší převis nabídky po práci nad poptávkou.

Toto si v poslední době čím dál více uvědomují američtí politici. Například senátorka Kirsten Gilibrandová, potenciální kandidátka na prezidentku ve volbách 2020, proto nedávno nastínila dlouho diskutované politické téma státem garantované práce. Jednalo by se o jakýsi ekvivalent New Deal bývalého prezidenta Franklina Roosevelta, který měl nastartovat americkou ekonomiku zužovanou ekonomickou krizí ve 30. letech.

Myšlenka této politiky tkví v právu na práci, kterou je státem povinen svým občanům garantovat. Uměle vytvořená místa by garantovala Národní banka pro infrastrukturu, včetně minimální mzdy ve výši 24 600 USD a veškerých benefitů. Jednalo by se vlastně o alternativu k hojně diskutovanému nepodmíněnému příjmu, který momentálně testuje Finsko, a pravděpodobně se brzy stane realitou i v Itálii.

Nová naděje, růst mezd v soukromém sektoru

Garantovaná pracovní místa ve státním sektoru by pravděpodobně podpořila růst mezd v soukromém sektoru.

S nápadem práva na práci pro ty, kteří se nedokázali prosadit na trhu práce, přišel také nový jihokorejský prezident Moon Jae, který sliboval vytvořit v časovém horizontu pěti let 810 tisíc míst. Jednalo by se o učitele, hasiče, policisty a sociální pracovníky.

Nezaměstnaní by díky právu na práci získali možnost být mezi lidmi a důstojného života. Růst mezd by také odstranil chudobu pracujících, jimž mzda mnohdy nedokáže pokrýt základní životní potřeby.

9. září 2024 20:54

Apple odhalil nový iPhone 16

Související

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Stephen Hawking práce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy