Česká družice VZLUSAT-1 zaskočila vědce. Posílá data, fungovat už přitom neměla

Praha - Česká nanodružice VZLUSAT-1 do kosmu zamířila loni 23. června a stále funguje. Původní životnost se přitom odhadovala na pár měsíců. Družice mimo jiné měří radiaci a testuje kompozitní materiál pro radiační stínění.

VZLUSAT-1 zamířila na oběžnou dráhu z indického kosmodromu s označením SDSC spolu se zhruba třicítkou dalších nanosatelitů. "Český satelit byl vypuštěn na polární dráhu do výšky 505 kilometrů a byla mu udělena rychlost 7 km/s," uvedli zástupci společností, které se na konstrukci družice a jejích přístrojů podílely. V dosahu pozemní stanice je VZLUSAT-1 šestkrát za den a vždy zhruba deset minut komunikuje rychlostí 5kb/s.

Jedním ze stále funkčních přístrojů je miniaturizovaný rentgenový dalekohled od firmy Rigaku Innovative Technologies. Spolupracovali na něm firma HVM Plasma a České vysoké učení technické. "Vzhledem k dostatečné kapacitě datové komunikace jsme schopni provádět jak snímkování Slunce, tak i dlouhodobá dozimetrická měření," řekl projektový manažer Rigaku Adolf Inneman.

Pro dalekohled vývojáři vyzkoušeli zcela nový typ optiky, který do vesmíru ještě nikdo nevyslal. Nazývá se "račí oko" a inspiraci pro něj vývojáři vzali z přírody. Raci takovou metodu používají pro vidění v kalných vodách.

Součástí techniky na družici je také kompozitní radiační štít, jímž chtějí průmyslové firmy zjistit, jak je možné ochránit elektroniku ve vesmíru před vysokou radiací. Kvalitu stínění měří Rigaku pomocí křemíkové rentgenové diody. Podle Innemana je dlouhá životnost družice dána patrně hlavně tímto štítem. 

Další přístroje na družici zahrnují senzory pro vlhkost a teplotu nebo zařízení k měření magnetického pole. Na satelitu je také přístroj pro měření kyslíku v atmosféře Fipex, který nevyvinuly české firmy, ale Technická univerzita v Drážďanech. Byl součástí mezinárodní mise, experti ale zaznamenali problém v jeho fungování. Jedním z úspěchů družice je podle odborníků to, že se jí podařilo zaznamenat geomagnetickou bouři, která vznikla po sluneční erupci 6. září loňského roku.

Související

Česká družice VZLUSAT-1

Česká nanodružice VZLUSAT-2 je hotová, brzy poletí do vesmíru

Česká nanodružice VZLUSAT-2, která bude součástí rakety vyslané do vesmíru, je hotová. Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) ji nyní odešle do Nizozemska, odkud bude spolu s dalšími satelity přepravena do USA k usazení k raketě. Start satelitu je předběžně naplánován na konec letošního roku. Ústav o tom dnes informoval v tiskové zprávě.
Česká družice VZLUSAT-1

Český nanosatelit VZLUSAT-1 je ve vesmíru tři roky. Kolikrát už obletěl Zemi?

Český nanosatelit VZLUSAT-1 je na oběžné dráze Země už tři roky. Životnost satelitu, který je výsledkem společného projektu Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ), Fakulty elektrotechnické (FEL) Západočeské univerzity v Plzni, ČVUT a řady technologických firem, byla přitom původně odhadována na jeden rok.

Více souvisejících

družice VZLUSAT-1 vesmír, Země

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy