Brána do hlubokého vesmíru? Rusko odvolalo účast na projektu USA, má vlastní plán

Moskva - Rusko se zřejmě nezapojí do amerického projektu budování vesmírné stanice obíhající kolem Měsíce, přestože se na tom loni s Američany dohodlo. V projevu na shromáždění ve městě Koroljov u Moskvy to dnes prohlásil šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Rusko podle něj vytvoří vlastní stanici, případně se dohodne s partnerskými státy ze seskupení BRICS, tedy Brazílií, Indií, Čínou a Jihoafrickou republikou.

Loni v září uzavřel Roskosmos se svou americkou obdobou NASA dohodu o spolupráci na americkém projektu vesmírné stanice obíhající okolo Měsíce v rámci programu Deep Space Gateway (Brána do hlubokého vesmíru). Stanice má sloužit jako výchozí bod pro výzkum vzdáleného vesmíru a pro let mise s lidskou posádkou k Marsu. Budování stanice by mělo začít v roce 2022.

Rogozin ale dnes ruskou účast zpochybnil s tím, že pro Moskvu není přijatelná druhořadá role v takovém projektu. "Rusko si nemůže dovolit účast v nynější podobě projektu, kdy by sehrálo podřadnou roli," citovala šéfa Roskosmosu agentura Interfax.

Rusko podle Rogozina buď vytvoří stanici vlastní, nebo zapojí do budování partnerské státy ze skupiny BRICS. "Je důležité, aby existovala společná stanice se spřátelenými státy," poznamenal Rogozin. Svůj program nepilotovaných letů k Měsíci chce Roskosmos podle dřívějších zpráv zahájit v roce 2021.

Související

Země a Měsíc

Kolonizace Měsíce? ESA odtajnila plán mise Heracles

Evropská kosmická agentura ESA chystá ve spolupráci s japonskou a kanadskou vesmírnou agenturou misi na Měsíci nazvanou Heracles, která by se měla uskutečnit ve druhé polovině dvacátých let. Má být přípravou na budoucí lety astronautů na Měsíc a také dopravit na Zemi vzorky z lunárního povrchu, informuje ESA na svých webových stránkách.

Více souvisejících

Deep Space Gateway (vesmírná stanice na Měsíci) vesmír, Měsíc Rusko Roskosmos USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy