Avatar není sci-fi. Těmito technologiemi z filmu už dnes lidstvo disponuje

Když se před devíti lety objevil v kinech film Avatar režiséra Jamese Camerona, mluvilo se o technologické senzaci. Snímek byl revoluční především kvůli použité 3D technologii. Jednalo se zároveň o nejdražší a nejvýdělečnější film všech dob. Nás ale zajímají především technologie, které futuristický film zobrazoval. Mnoho z nich totiž již dnes skutečně existuje. Zde je pět takových vynálezů.

Asi každý, kdo někdy Avatara viděl, si jistě pamatuje bojového robota, který figuruje v jedné ze závěrečných akčních scén filmu. Lidem podobná konstrukce, ve které její operátor sedí a zároveň ji řídí, však není zase takovou fikcí, jak by se mohlo zdát. Ve skutečnosti již podobný robot existuje.

Jihokorejská společnost Hankoon Mirae začala v roce 2014 pracovat na prototypu stroje s názvem Method. V roce 2017 pak představila vylepšenou verzi s názvem Method 2. Tento robot měří čtyři metry, váží více jak 1,5 tuny a jeho vývoj stál 100 milionů dolarů. Mechanické ruce reagují na pohyby operátora, jediný podstatný rozdíl je v tom, že chůzi robota zatím ovládají na dálku další technici. To však plánuje firma do budoucna změnit. Stroj by mohl být časem využíván pro záchranářské práce nebo v obranném průmyslu.

Pamatujete si na obrovské buldozery a nákladní vozy, které ve filmu drtily pod svými pásy Pandorskou přírodu? I v tomto případě již lidé vyvinuly funkční prototypy. Obrovské nákladní vozy se, především v těžařském průmyslu, využívají již dlouho. Zatím však mají kabinu, ve které sedí řidič, přestože část provozu probíhá automatizovaně.

Jedním z průkopníků v oboru je japonská společnost Komatsu. Její nejnovější vyvíjený model je možné řídit pomocí dálkového ovladače. Nákladní vozidlo, které na délku měří 15 metrů a dokáže uvézt náklad o hmotnosti 250 tun, nemá žádnou kabinu. Prototyp stroje představila společnost v roce 2016 a skutečně velice připomíná ty z Cameronova filmu.

Atmosféra na filmové Pandoře není k lidem, z důvodu vysoké koncentrace plynů, přátelská. Proto musí používat k dýchání přístroje, které jsou ve filmu nazývané „Exopacks“. Nejedná se však o klasické dýchací přístroje, které dnes používají například potápěči nebo hasiči. Filmové zařízení nevyužívá kyslíkové bomby, ale spíše filtruje vzduch tak, aby byl pro lidi dýchatelný.

Podle stránek Listverse.com však ani takové zařízení není hudbou vzdálené budoucnosti. Izraelská společnost Like-A-Fish Technologies v roce 2001 vytvořila přístroj, který filtruje vzduch z mořské vody. Potápěč tak není závislý na zásobě kyslíku v nádrži, omezuje ho pouze limitovaná výdrž baterie dýchacího systému. Výzkumníci však dále pracují na vylepšení této technologie a v budoucnu bychom se tak skutečně mohli dočkat obdoby filmového Exopacku.

Spolehlivá metoda komunikace byla vždy pro vojáky důležitá. Ve filmu k tomu používají takzvaný Aircom, který vzdáleně připomíná běžnou vysílačku. Výhoda je však v tom, že volaná osoba slyší komunikaci bez okolních rušivých zvuků, jasně a zřetelně.

Taková zařízení se nazývají hrdelní mikrofon nebo také laryngofon a dnes jsou již poměrně běžně rozšířená především v obranném průmyslu. Obdobné přístroje se používaly již za druhé světové války, dnes jsou však technologicky mnohem dál.

Posledním vynálezem v našem seznamu je plamenomet. Ten je samozřejmě lidstvu znám nejpozději od první světové války, ve filmu je však zobrazen jako lehce přenosná zbraň malé velikosti. Její uživatel tak nemusí tahat žádné externí zásobníky, ve kterých je zápalná směs uložena.

V reálném světě již existuje několik alternativ, například model XM42-M od americké společnosti. Ten dostřelí až do vzdálenosti 9 metrů a využívá systém, díky kterému je plamenomet skutečně malý a lehce přenosný. Kupodivu se nejedná o zbraň pro armádu, ale veřejnosti dostupný produkt.

Související

Avatar

Producenti prozradili, kdy půjde do kin Avatar 2, 3, 4 a 5

Filmoví fanoušci si musí na pokračování trojrozměrného fantasy filmu Avatar počkat do prosince 2021, ačkoli ho režisér James Cameron chtěl původně představit o rok dříve. Chystají se také tři nové epizody kultovních Hvězdných válek, oznámila v úterý studia Walta Disneyho a producenti Avatara.

Více souvisejících

film Avatar technologie Roboti

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy