Trumf americké armády? Orca XLUUV může způsobit revoluci v námořnictvu

Podle amerického serveru National Interest učinilo několik klíčových kroků ve svém vývoji velkých podvodních dronů. Ty by měly být určené k provádění podmořskému průzkumu, sdílení bojových základních dat s „mateřskými ponorkami“, hledání a ničení min a - v některých případech – také zahájení útoků na nepřátelské lodě i podmořská plavidla.

Podle serveru by dva nové podmořské drony Orca Extra Large Unmanned Undersea Vehicle (XLUUV) a Large Diameter Unmanned Undersea Vehicle (LDUUV) měly být osazeny pokročilými senzory i zbraněmi.

Tento typ stroje je označován jako UUV (Unmanned Undersea Vehicle), tedy podmořské vozidlo bez posádky. Plavidla, která k obsluze nepotřebují posádku, budou postupně integrována do stávající flotily lodí a ponorek, vysvětluje kapitán Pete Small, která má na starosti program plavidel bez obsluhy.

Vývojáři uvádí, že chtějí vytvořit nový „modernizovatelný“ multifunkční dron, který bude schopen rychle integrovat nové technologie. Jinými slovy, nová plavidla by měla být snadno upravitelná podle aktuálních požadavků a potřeb. Mělo by být možné u nich vyměnit komunikační přístroje nebo sonary za modernější typy, zároveň by mělo být možné na ně namontovat zbraně.

Úkolem dronů do budoucna bude mimo jiné sledovat nepřítele, lokalizovat i zneškodňovat miny, či sbírat užitečná data. Tyto informace by drony předávaly „mateřským lodím“, tedy hlavním ponorkám.

Podle Smalla typ už Orca XLUUV prošel všemi potřebnými testy a je možné přejít k výrobě. Už v polovině února společnost Boeing dostala od americké vlády zakázku za 43 miliard dolarů, Jejím výsledkem budou první čtyři kusy.

Orca XLUUV bude vycházet z již existujícího podmořského robota Echo Voyaer, který je 15,5 metrů dlouhý, 2,6 metrů široký i vysoký a váží 50 tun. Dokáže se potopit do hloubky více než 3000 metrů a umí překonat více než 12000 km na jeden palivový modul.

Orca XLUUV se tak v mořích dokáže pohybovat měsíce, aniž by potřeboval jakoukoli interakci s člověkem. Podle dokumentů z roku 2015 by mělo plavidlo provádět mise delší než 70 dní v otevřeném oceánu i pobřežních oblastech. Dokáže také pojmout náklad o délce až 10,3 metru o objemu 2000 krychlových stop (56,6 m3). 

Autonomní plavidla mají podle magazínu velké výhody. Jednou z nich je takový rozsah úkolů, který nebyl až dosud možný – například podmořský útok na delší vzdálenosti, či lepší dohled. Podmořský dron může manévrovat i v oblastech zamořených minami i nepřátelskými ponorkami.

Dnes drony sbírají informace, které musí přivést pět na domovskou loď, kde jsou stažena. To by do budoucna ovšem odpadlo. „Pokročilá autonomie a ovládání mohou umožnit bezproblémovou konektivitu v reálném čase mezi drony a mateřským plavidlem,“ píše server National Interest.

Nasazení strojů typu LDUUV bude trvat o něco déle. V tuto chvíli se dokončují první prototypy a první nasazení je prozatím naplánováno na roky 2020 a 2021.

Související

Více souvisejících

Ponorky ponorka Orca XLUUV Americká armáda (U.S. Navy)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy