Podle amerického serveru National Interest učinilo několik klíčových kroků ve svém vývoji velkých podvodních dronů. Ty by měly být určené k provádění podmořskému průzkumu, sdílení bojových základních dat s „mateřskými ponorkami“, hledání a ničení min a - v některých případech – také zahájení útoků na nepřátelské lodě i podmořská plavidla.
Podle serveru by dva nové podmořské drony Orca Extra Large Unmanned Undersea Vehicle (XLUUV) a Large Diameter Unmanned Undersea Vehicle (LDUUV) měly být osazeny pokročilými senzory i zbraněmi.
Tento typ stroje je označován jako UUV (Unmanned Undersea Vehicle), tedy podmořské vozidlo bez posádky. Plavidla, která k obsluze nepotřebují posádku, budou postupně integrována do stávající flotily lodí a ponorek, vysvětluje kapitán Pete Small, která má na starosti program plavidel bez obsluhy.
Vývojáři uvádí, že chtějí vytvořit nový „modernizovatelný“ multifunkční dron, který bude schopen rychle integrovat nové technologie. Jinými slovy, nová plavidla by měla být snadno upravitelná podle aktuálních požadavků a potřeb. Mělo by být možné u nich vyměnit komunikační přístroje nebo sonary za modernější typy, zároveň by mělo být možné na ně namontovat zbraně.
Úkolem dronů do budoucna bude mimo jiné sledovat nepřítele, lokalizovat i zneškodňovat miny, či sbírat užitečná data. Tyto informace by drony předávaly „mateřským lodím“, tedy hlavním ponorkám.
Podle Smalla typ už Orca XLUUV prošel všemi potřebnými testy a je možné přejít k výrobě. Už v polovině února společnost Boeing dostala od americké vlády zakázku za 43 miliard dolarů, Jejím výsledkem budou první čtyři kusy.
Orca XLUUV bude vycházet z již existujícího podmořského robota Echo Voyaer, který je 15,5 metrů dlouhý, 2,6 metrů široký i vysoký a váží 50 tun. Dokáže se potopit do hloubky více než 3000 metrů a umí překonat více než 12000 km na jeden palivový modul.
Orca XLUUV se tak v mořích dokáže pohybovat měsíce, aniž by potřeboval jakoukoli interakci s člověkem. Podle dokumentů z roku 2015 by mělo plavidlo provádět mise delší než 70 dní v otevřeném oceánu i pobřežních oblastech. Dokáže také pojmout náklad o délce až 10,3 metru o objemu 2000 krychlových stop (56,6 m3).
Autonomní plavidla mají podle magazínu velké výhody. Jednou z nich je takový rozsah úkolů, který nebyl až dosud možný – například podmořský útok na delší vzdálenosti, či lepší dohled. Podmořský dron může manévrovat i v oblastech zamořených minami i nepřátelskými ponorkami.
Dnes drony sbírají informace, které musí přivést pět na domovskou loď, kde jsou stažena. To by do budoucna ovšem odpadlo. „Pokročilá autonomie a ovládání mohou umožnit bezproblémovou konektivitu v reálném čase mezi drony a mateřským plavidlem,“ píše server National Interest.
Nasazení strojů typu LDUUV bude trvat o něco déle. V tuto chvíli se dokončují první prototypy a první nasazení je prozatím naplánováno na roky 2020 a 2021.
Související

Tragickou nehodu v Hurghadě odnesli Rusové. V ponorce zemřelo šest lidí

Británie hlásí rozsáhlý požár. Zachvátil doky, kde se vyrábějí ponorky
Ponorky , ponorka Orca XLUUV , Americká armáda (U.S. Navy)
Aktuálně se děje
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
včera
Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.
Zdroj: Libor Novák