Trumf americké armády? Orca XLUUV může způsobit revoluci v námořnictvu

Podle amerického serveru National Interest učinilo několik klíčových kroků ve svém vývoji velkých podvodních dronů. Ty by měly být určené k provádění podmořskému průzkumu, sdílení bojových základních dat s „mateřskými ponorkami“, hledání a ničení min a - v některých případech – také zahájení útoků na nepřátelské lodě i podmořská plavidla.

Podle serveru by dva nové podmořské drony Orca Extra Large Unmanned Undersea Vehicle (XLUUV) a Large Diameter Unmanned Undersea Vehicle (LDUUV) měly být osazeny pokročilými senzory i zbraněmi.

Tento typ stroje je označován jako UUV (Unmanned Undersea Vehicle), tedy podmořské vozidlo bez posádky. Plavidla, která k obsluze nepotřebují posádku, budou postupně integrována do stávající flotily lodí a ponorek, vysvětluje kapitán Pete Small, která má na starosti program plavidel bez obsluhy.

Vývojáři uvádí, že chtějí vytvořit nový „modernizovatelný“ multifunkční dron, který bude schopen rychle integrovat nové technologie. Jinými slovy, nová plavidla by měla být snadno upravitelná podle aktuálních požadavků a potřeb. Mělo by být možné u nich vyměnit komunikační přístroje nebo sonary za modernější typy, zároveň by mělo být možné na ně namontovat zbraně.

Úkolem dronů do budoucna bude mimo jiné sledovat nepřítele, lokalizovat i zneškodňovat miny, či sbírat užitečná data. Tyto informace by drony předávaly „mateřským lodím“, tedy hlavním ponorkám.

Podle Smalla typ už Orca XLUUV prošel všemi potřebnými testy a je možné přejít k výrobě. Už v polovině února společnost Boeing dostala od americké vlády zakázku za 43 miliard dolarů, Jejím výsledkem budou první čtyři kusy.

Orca XLUUV bude vycházet z již existujícího podmořského robota Echo Voyaer, který je 15,5 metrů dlouhý, 2,6 metrů široký i vysoký a váží 50 tun. Dokáže se potopit do hloubky více než 3000 metrů a umí překonat více než 12000 km na jeden palivový modul.

Orca XLUUV se tak v mořích dokáže pohybovat měsíce, aniž by potřeboval jakoukoli interakci s člověkem. Podle dokumentů z roku 2015 by mělo plavidlo provádět mise delší než 70 dní v otevřeném oceánu i pobřežních oblastech. Dokáže také pojmout náklad o délce až 10,3 metru o objemu 2000 krychlových stop (56,6 m3). 

Autonomní plavidla mají podle magazínu velké výhody. Jednou z nich je takový rozsah úkolů, který nebyl až dosud možný – například podmořský útok na delší vzdálenosti, či lepší dohled. Podmořský dron může manévrovat i v oblastech zamořených minami i nepřátelskými ponorkami.

Dnes drony sbírají informace, které musí přivést pět na domovskou loď, kde jsou stažena. To by do budoucna ovšem odpadlo. „Pokročilá autonomie a ovládání mohou umožnit bezproblémovou konektivitu v reálném čase mezi drony a mateřským plavidlem,“ píše server National Interest.

Nasazení strojů typu LDUUV bude trvat o něco déle. V tuto chvíli se dokončují první prototypy a první nasazení je prozatím naplánováno na roky 2020 a 2021.

Související

Více souvisejících

Ponorky ponorka Orca XLUUV Americká armáda (U.S. Navy)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy