Raketa Proton vynesla do kosmu rentgenový teleskop, má objevit nové galaktické kupy

Po měsících odkladů dnes z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu úspěšně odstartovala raketa Proton, která do vesmíru vynesla rusko-německý rentgenový teleskop Spektr-RG. Zpravodajská stanice BBC společnou misi Berlína a Moskvy označuje za jeden z nejvýraznějších ruských kosmických počinů v postsovětské éře.

Observatoř se skládá ze dvou hlavních komponent, kterými jsou německý teleskop eROSITA a jeho ruský protějšek ART-XC. Teleskopy budou mapovat vesmír v rentgenové části spektra. Vědci si od mise, jejíž výzkumná fáze potrvá čtyři roky, slibují objevení nových galaktických kup a aktivních galaktických jader.

Two hours until the launch of the #Proton rocket with the Spektr-RG observatory. Here is my very unofficial visualization of all the activities today! MANY MORE DETAILS, UPDATES: https://t.co/GC8WmAMGct pic.twitter.com/qquuYOuUEo

— Anatoly Zak (@RussianSpaceWeb) 13. července 2019

Aparát bude umístěn v takzvaném libračním centru L2 (Lagrangeův bod L2), které je pro pozorování vesmíru výhodné, neboť jsou zde vyrovnány gravitační a odstředivé síly soustavy tak, že satelity si zde zachovávají svou polohu vůči soustavě.

Projekt Spektr-RG navazuje na ruský radioteleskop Spektr-R. Ten byl do kosmu vynesen v roce 2011, ale letos v lednu přestal reagovat na pokyny vysílané ze Země. Vyslání nové generace teleskopu nabralo výrazné zpoždění poté, co se vedení mise rozhodlo přesunout dopravu z nosné rakety Zenit na Proton.

Související

Více souvisejících

raketa Proton vesmír, Země

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy