Atlantis naposledy letí vesmírem. Odstartoval, čímž ukončí éru raketoplánů

Mys Canaveral - Raketoplán Atlantis se čtyřmi astronauty v pátek odstartoval na oběžnou dráhu. NASA o tom informuje na svém webu.

Start Atlantisu byl dramatický, do poslední chvíle nejistý.Meteorologové americké vesmírné agentury ještě dvě hodiny před startem odhadovali šance, že Atlantis odletí v pátek, na pouhých 30 procent. Kolem Kennedyho vesmírného centra na mysu Canaveral se hromadily bouřkové mraky, chvílemi pršelo. Potom se však mraky rozestoupily, déšť ustal a meteorologové vydali se startem souhlas.Jednatřicet vteřin před zážehem motorů zarazilo řídicí centrum hlášení z čidla klapky nádrže. Ředitel startu Mike Leinbach proto odpočet zarazil. V mikrofonech bylo slyšet manažera a techniky, jak si vzrušeně vysvětlují, co hlášení znamená. Po ujištění, že se není čeho obávat, manažer vydal se startem souhlas a hodiny pro odpočet se opět rozeběhly.Raketoplán zažehl motory s více než dvouminutovým zpožděním v 11.29 východoamerického času, tedy v 17.29 SELČ.Poté vše následovalo podle plánu. V oblasti Kennedyho vesmírného centra na floridském mysu Canaveral burácely motory a oblohu prořízl sloup bílého dýmu. Za několik vteřin raketoplán zmizel v mracích.Startu v okolí mysu přihlíželo 750 000 až milion lidí. Většina z nich dorazila svými auty, která zablokovala dálnici podél východního pobřeží Floridy.Někteří diváci byli zklamáni tím, že Atlantis byl vidět jen krátce, než se ponořil do mraků, jiní dávali průchod nadšení."To hřmění motorů bylo úžasné. Cítil jsem, jak se chvěje zem. Úžasné, jsem šťastný, že jsem to zažil," cituje AFP dvaatřicetiletého Kevina Danga, který startu přihlížel na Cocoa Beach.Do stavu beztíže raketoplán vstoupil v 17.39 SELČ poté, co odhodil vnější nádrž. Na oběžnou dráhu ho navedly přídavné motory.Astronauti - velitel Chris Ferguson, pilot Doug Hurley a specialisté Rex Walheim a Sandy Magnusonová - teď letí k vesmírné stanici ISS."Hodně štěstí, bůh vám žehnej. A ať tam nahoře si také užijete trochu legrace," popřál jim ředitel startu Leinbach.Během dvanáctidenní expedice má Atlantis na stanici ISS přivézt vědecké přístroje, skladovací modul Raffaello a zásoby na celý rok.Atlantis letí na oběžnou dráhu po třiatřicáté. Jeho misí se uzavře tři desetiletí trvající éra raketoplánů NASA - po 135 letech těchto lodí do vesmíru.Poté, co raketoplány skončí, bude NASA využívat k letům svých astronautů na ISS ruské vesmírné lodě Sojuz. Za jedno sedadlo jí budou Rusové účtovat 51 milionů dolarů, to je 860 milionů korun.Americká vesmírná agentura vyvíjela vlastní loď Orion, která měla do vesmíru, na Měsíc a později k Marsu, dopravit americké astronauty. Vláda prezidenta Baracka Obamy však loni projekt zarazila.Namísto něj NASA šesti miliony dolarů "povzbudí" vybrané soukromé firmy, aby postavily pro astronauty vesmírné taxi k letům na oběžnou dráhu. NASA dostala úkol, aby se soustředila na vývoj lodí, které by člověka dopravily na Mars a vzdálených končin vesmíru.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) raketoplán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy