Česká republika by mohla šéfovat Galileu, konkurenci GPS

Praha - Česká republika má o další krůček blíže k pomyslnému ovládnutí zeměkoule. Česká vláda v pondělí jednala o tom, že sídlo úřadu, který bude kontrolovat nový družicový navigační systém Galileo, tedy obdobu známějšího systému GPS, by mohlo být v Praze, píše ve svém úterním vydání Deník.

"Po zvážení všech okolností dala vláda najevo, že bude i nadále podporovat kandidaturu ČR na umístění úřadu pro dohled nad globálním navigačním družicovým systémem," uvedl po jednání vlády premiér Jan Fischer.

Projekt Galileo je evropskou obdobou amerického, původně vojenského, projektu GPS (Global Positioning Systém). Ten již dávno našel široké uplatnění v civilní sféře, například v navigaci do auta

Evropský Galileo má být ale daleko modernější a zároveň přesnější. Zatímco GPS má přesnost řádově v desítkách metrů, u Galilea se už hovoří o metrech.

I když měl být původně celý projekt spuštěn už v roce 2010, dochází k neustálým průtahům. Teď se hovoří o roce 2014. Přitom se stále vybírá místo, kde měl mít Galileo své hlavní sídlo, a jedním ze žhavých kandidátů je i Česká republika, která o něj usiluje už od roku 2006.

Podle včerejšího vyjádření se jedná i o prioritu Fischerovy vlády.

Hlavní sídlo Galilea by mohlo být v budově bývalé České konsolidační agentury v Praze a politické špičky si od něho slibují, že kromě jiného přinese nové příležitosti pro malé a střední podnikatele.

Související

Navigace

Kosmické počasí může ovlivnit i Zemi, vyřadí například navigaci, zjistili vědci

Vědci zjistili, že kosmické počasí může zapříčinit například výpadky navigací na Zemi. Pomalé kmitání takzvaného slunečního větru se podle nich šíří právě až k 100.000 kilometrů vzdálené Zemi, kde ovlivňuje její geomagnetické pole. Na mezinárodním výzkumu, který publikoval i časopis Nature Physics, se podílel také Jan Souček z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR (AV), uvedla dnes AV v tiskové zprávě.

Více souvisejících

Navigace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy