Praha - Představte si situaci: chcete například utáhnout šroub, ale nemáte ten správný klíč. Nebo třeba chcete otevřít lahev, ale nemáte otvírák. Bouchají Vám dveře v průvanu? A teď si představte, že sednete za počítač, zapnete 3D tiskárnu a vytisknete si klíč, otvírák a zarážku na dveře.
Co to je 3D tisk?
Jde o tisk, při kterém se pomocí speciálního zařízení – 3D tiskárny – vytvářejí trojrozměrné objekty. Tyto objekty jsou přitom vytvářeny z vhodného materiálu, například z umělé hmoty ABS (Akrylonitril - Butadien – Styren) nebo PLA (polymléčná kyselina „Polylactic Acid").
Historie 3D tisku
Počátky technologie 3D tisku spadají do druhé poloviny 20. století, kdy si Charles Hull nechal v roce 1986 patentovat technologii stereolitografie. Tato technika spočívá v trojrozměrném laserovém tisku s využitím UV laseru a tekutého fotopolymeru. Před koncem 90. let pak Hull pod hlavičkou jeho nové firmy 3D Systems vytvořil první zařízení tisknoucí v 3D formátu pro širokou veřejnost, tzv. stereolitografický aparát SLA-1. V té době se tomu ještě neříkalo 3D tiskárna, nicméně modely SLA se také staly základem vývoje dnešních 3D tiskáren.
Jak současné 3D tiskárny fungují?
Tato zařízení procházejí prudkým vývojem zhruba od roku 2003, kdy byl vývoj uspíšen vypršením několika patentů z minulosti. Technologie našla uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích a postupně začínají klesat i ceny 3D tiskáren určených pro domácnosti s omezením velikosti tisknutého objektu. V počítači se nejprve vytvoří přesný nákres, který může vzniknout také přenesením z 3D scanneru. Modely, které nejsou chráněny autorským právem, je možné stáhnout z internetu.
Hlava tiskárny pak postupně nanáší úzké vrstvy tekutého prekursoru (materiál podobný součástkám stavebnice LEGO) , který okamžitě tvrdne. Nanášením těchto vrstev vzniká trojrozměrný objekt. Hlavice taví plast ze zásobníku a dvojrozměrně ho pokládá na podstavec, který se pohybuje ve třetím směru. Jak mile tedy nanese jednu vrstvu začne vrstvit další. Výrobek Vám doslova roste před očima.
Po roce 2003, kdy byl vývoj technologie urychlen vypršením některých patentů, se objevuje nová technologie polyjet, která pracuje s fotopolymerem, který v tenkých vrstvách pokládá na podložku. Hlavice taví plast ze zásobníku a dvojrozměrně ho pokládá na podstavec, který se pohybuje ve třetím směru.
Co lze na 3D tiskárně vytisknout?
Kromě toho, že si můžete naprojektovat vlastní 3D objekt (pomocí systému CAD), můžete také využít knihovnu již hotových 3D objektů. Tuto knihovnu, která obsahuje několik tisíc objektů, najdete na adrese www.thingiverse.com. Tam si můžete najít objekt, který Vás zajímá, stáhnout si jej na hard disk svého počítače a na připojené 3D tiskárně (pomocí přiloženého software) vytisknout.
Tak například pro situace z úvodu tohoto článku, tu máme následující věci:
Zarážka na dveřeOtvírák na lahveKlíč
Představení 3D Tiskárny K8200
Co je 3D tiskárna K8200?
Jde o tiskárnu, kterou si sami sestavíte podle podrobného návodu. Tiskárna je velmi jednoduchá na použití a převádí Vaše nápady do reálných fyzických objektů.
Co si mohu s K8200 vytisknout?
Jste limitování vlastně hlavně rozměry toho, co se do tiskárny vejde. Tato „tiskárna" dokáže vytisknout, respektive sestrojit trojrozměrné objekty s rozměry až 20 x 20 x 20 cm. Jinak jste limitováni jen svou představivostí. Už jsme viděli jak se dají vytisknout roboti, hračky pro psy, boty, šachové figurky a mnoho jiných objektů.
Jakou barvu mohu použít?
Tiskárna K8200 funguje na náplně v různých barvách. V jedné chvíli ale můžete používat pouze 1 barvu. Pokud ale chcete vytvořit vícebarevný objekt, můžete si vytisknout různé části jednoho objektu, každou část jinou barvou a výsledný objekt složit.
Jak dlouho K8200 tiskne?
Čas tisku je přímo úměrný velikosti a komplexnosti modelu. Vytisknout například průměrný smartphone zabere asi 30 minut.
Související
Svět na prahu další revoluce? WTO oznámila, co nás čeká do roku 2030
Tažení proti zbraním z 3D tiskáren: Soud v USA prodloužil zákaz zveřejnění návodu
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák