Praha - Představte si situaci: chcete například utáhnout šroub, ale nemáte ten správný klíč. Nebo třeba chcete otevřít lahev, ale nemáte otvírák. Bouchají Vám dveře v průvanu? A teď si představte, že sednete za počítač, zapnete 3D tiskárnu a vytisknete si klíč, otvírák a zarážku na dveře.
Co to je 3D tisk?
Jde o tisk, při kterém se pomocí speciálního zařízení – 3D tiskárny – vytvářejí trojrozměrné objekty. Tyto objekty jsou přitom vytvářeny z vhodného materiálu, například z umělé hmoty ABS (Akrylonitril - Butadien – Styren) nebo PLA (polymléčná kyselina „Polylactic Acid").
Historie 3D tisku
Počátky technologie 3D tisku spadají do druhé poloviny 20. století, kdy si Charles Hull nechal v roce 1986 patentovat technologii stereolitografie. Tato technika spočívá v trojrozměrném laserovém tisku s využitím UV laseru a tekutého fotopolymeru. Před koncem 90. let pak Hull pod hlavičkou jeho nové firmy 3D Systems vytvořil první zařízení tisknoucí v 3D formátu pro širokou veřejnost, tzv. stereolitografický aparát SLA-1. V té době se tomu ještě neříkalo 3D tiskárna, nicméně modely SLA se také staly základem vývoje dnešních 3D tiskáren.
Jak současné 3D tiskárny fungují?
Tato zařízení procházejí prudkým vývojem zhruba od roku 2003, kdy byl vývoj uspíšen vypršením několika patentů z minulosti. Technologie našla uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích a postupně začínají klesat i ceny 3D tiskáren určených pro domácnosti s omezením velikosti tisknutého objektu. V počítači se nejprve vytvoří přesný nákres, který může vzniknout také přenesením z 3D scanneru. Modely, které nejsou chráněny autorským právem, je možné stáhnout z internetu.
Hlava tiskárny pak postupně nanáší úzké vrstvy tekutého prekursoru (materiál podobný součástkám stavebnice LEGO) , který okamžitě tvrdne. Nanášením těchto vrstev vzniká trojrozměrný objekt. Hlavice taví plast ze zásobníku a dvojrozměrně ho pokládá na podstavec, který se pohybuje ve třetím směru. Jak mile tedy nanese jednu vrstvu začne vrstvit další. Výrobek Vám doslova roste před očima.
Po roce 2003, kdy byl vývoj technologie urychlen vypršením některých patentů, se objevuje nová technologie polyjet, která pracuje s fotopolymerem, který v tenkých vrstvách pokládá na podložku. Hlavice taví plast ze zásobníku a dvojrozměrně ho pokládá na podstavec, který se pohybuje ve třetím směru.
Co lze na 3D tiskárně vytisknout?
Kromě toho, že si můžete naprojektovat vlastní 3D objekt (pomocí systému CAD), můžete také využít knihovnu již hotových 3D objektů. Tuto knihovnu, která obsahuje několik tisíc objektů, najdete na adrese www.thingiverse.com. Tam si můžete najít objekt, který Vás zajímá, stáhnout si jej na hard disk svého počítače a na připojené 3D tiskárně (pomocí přiloženého software) vytisknout.
Tak například pro situace z úvodu tohoto článku, tu máme následující věci:
Zarážka na dveřeOtvírák na lahveKlíč
Představení 3D Tiskárny K8200
Co je 3D tiskárna K8200?
Jde o tiskárnu, kterou si sami sestavíte podle podrobného návodu. Tiskárna je velmi jednoduchá na použití a převádí Vaše nápady do reálných fyzických objektů.
Co si mohu s K8200 vytisknout?
Jste limitování vlastně hlavně rozměry toho, co se do tiskárny vejde. Tato „tiskárna" dokáže vytisknout, respektive sestrojit trojrozměrné objekty s rozměry až 20 x 20 x 20 cm. Jinak jste limitováni jen svou představivostí. Už jsme viděli jak se dají vytisknout roboti, hračky pro psy, boty, šachové figurky a mnoho jiných objektů.
Jakou barvu mohu použít?
Tiskárna K8200 funguje na náplně v různých barvách. V jedné chvíli ale můžete používat pouze 1 barvu. Pokud ale chcete vytvořit vícebarevný objekt, můžete si vytisknout různé části jednoho objektu, každou část jinou barvou a výsledný objekt složit.
Jak dlouho K8200 tiskne?
Čas tisku je přímo úměrný velikosti a komplexnosti modelu. Vytisknout například průměrný smartphone zabere asi 30 minut.
Související

Svět na prahu další revoluce? WTO oznámila, co nás čeká do roku 2030

Tažení proti zbraním z 3D tiskáren: Soud v USA prodloužil zákaz zveřejnění návodu
Aktuálně se děje
včera

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo
včera

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby
včera

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích
Aktualizováno včera

Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick
včera

Trump si bude volat s Putinem. S Bílým domem se spojí i Zelenskyj
včera

Izrael obnovuje mohutnou vojenskou aktivitu v Gaze. Chce definitivně porazit Hamás
včera

Američané ztratili s Němci třígólové vedení, přesto vyhráli. Finové uspěli v klíčovém souboji
včera

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?
včera

Pavel Novotný pozastavil členství v ODS. S okamžitou platností
včera

Švédové i Švýcaři bez Hischiera si poradili s outsidery svých skupin
včera

Cizinec s podezřením na ebolu přišel do styku s dalšími lidmi. Hygienici je vypátrali
včera

Hertl národní tým neposílí. Vegas ho nepustilo, neprošel lékařskou prohlídkou
včera

Hrozí komplikace na D1. Silničáři opravují vozovku, jeden víkend stačit nebude
včera

Starostové nemění osvědčený tým. Rakušan zůstává předsedou hnutí
včera

Pravda o ruských požadavcích vyšla najevo. Trump se i tak opřel do Zelenského
včera

Smutný konec pátrání. Starostu z Domažlicka našli mrtvého
včera

Čtrnáctý papež Lev. Čím se zapsali do historie jeho stejnojmenní předchůdci?
včera

Rusové zasáhli na Ukrajině autobus s civilisty. Devět mrtvých
včera

Podezření na ebolu v Česku. Američana převezli z Tábora do Prahy
včera
Počasí se příští týden citelně oteplí
Příští týden se do Česka vrátí oteplení. Podle ČHMÚ.cz denní maxima vyrostou nad 25 stupňů.
Zdroj: Libor Novák