Praha - Představte si situaci: chcete například utáhnout šroub, ale nemáte ten správný klíč. Nebo třeba chcete otevřít lahev, ale nemáte otvírák. Bouchají Vám dveře v průvanu? A teď si představte, že sednete za počítač, zapnete 3D tiskárnu a vytisknete si klíč, otvírák a zarážku na dveře.
Co to je 3D tisk?
Jde o tisk, při kterém se pomocí speciálního zařízení – 3D tiskárny – vytvářejí trojrozměrné objekty. Tyto objekty jsou přitom vytvářeny z vhodného materiálu, například z umělé hmoty ABS (Akrylonitril - Butadien – Styren) nebo PLA (polymléčná kyselina „Polylactic Acid").
Historie 3D tisku
Počátky technologie 3D tisku spadají do druhé poloviny 20. století, kdy si Charles Hull nechal v roce 1986 patentovat technologii stereolitografie. Tato technika spočívá v trojrozměrném laserovém tisku s využitím UV laseru a tekutého fotopolymeru. Před koncem 90. let pak Hull pod hlavičkou jeho nové firmy 3D Systems vytvořil první zařízení tisknoucí v 3D formátu pro širokou veřejnost, tzv. stereolitografický aparát SLA-1. V té době se tomu ještě neříkalo 3D tiskárna, nicméně modely SLA se také staly základem vývoje dnešních 3D tiskáren.
Jak současné 3D tiskárny fungují?
Tato zařízení procházejí prudkým vývojem zhruba od roku 2003, kdy byl vývoj uspíšen vypršením několika patentů z minulosti. Technologie našla uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích a postupně začínají klesat i ceny 3D tiskáren určených pro domácnosti s omezením velikosti tisknutého objektu. V počítači se nejprve vytvoří přesný nákres, který může vzniknout také přenesením z 3D scanneru. Modely, které nejsou chráněny autorským právem, je možné stáhnout z internetu.
Hlava tiskárny pak postupně nanáší úzké vrstvy tekutého prekursoru (materiál podobný součástkám stavebnice LEGO) , který okamžitě tvrdne. Nanášením těchto vrstev vzniká trojrozměrný objekt. Hlavice taví plast ze zásobníku a dvojrozměrně ho pokládá na podstavec, který se pohybuje ve třetím směru. Jak mile tedy nanese jednu vrstvu začne vrstvit další. Výrobek Vám doslova roste před očima.
Po roce 2003, kdy byl vývoj technologie urychlen vypršením některých patentů, se objevuje nová technologie polyjet, která pracuje s fotopolymerem, který v tenkých vrstvách pokládá na podložku. Hlavice taví plast ze zásobníku a dvojrozměrně ho pokládá na podstavec, který se pohybuje ve třetím směru.
Co lze na 3D tiskárně vytisknout?
Kromě toho, že si můžete naprojektovat vlastní 3D objekt (pomocí systému CAD), můžete také využít knihovnu již hotových 3D objektů. Tuto knihovnu, která obsahuje několik tisíc objektů, najdete na adrese www.thingiverse.com. Tam si můžete najít objekt, který Vás zajímá, stáhnout si jej na hard disk svého počítače a na připojené 3D tiskárně (pomocí přiloženého software) vytisknout.
Tak například pro situace z úvodu tohoto článku, tu máme následující věci:
Zarážka na dveřeOtvírák na lahveKlíč
Představení 3D Tiskárny K8200
Co je 3D tiskárna K8200?
Jde o tiskárnu, kterou si sami sestavíte podle podrobného návodu. Tiskárna je velmi jednoduchá na použití a převádí Vaše nápady do reálných fyzických objektů.
Co si mohu s K8200 vytisknout?
Jste limitování vlastně hlavně rozměry toho, co se do tiskárny vejde. Tato „tiskárna" dokáže vytisknout, respektive sestrojit trojrozměrné objekty s rozměry až 20 x 20 x 20 cm. Jinak jste limitováni jen svou představivostí. Už jsme viděli jak se dají vytisknout roboti, hračky pro psy, boty, šachové figurky a mnoho jiných objektů.
Jakou barvu mohu použít?
Tiskárna K8200 funguje na náplně v různých barvách. V jedné chvíli ale můžete používat pouze 1 barvu. Pokud ale chcete vytvořit vícebarevný objekt, můžete si vytisknout různé části jednoho objektu, každou část jinou barvou a výsledný objekt složit.
Jak dlouho K8200 tiskne?
Čas tisku je přímo úměrný velikosti a komplexnosti modelu. Vytisknout například průměrný smartphone zabere asi 30 minut.
Související

Svět na prahu další revoluce? WTO oznámila, co nás čeká do roku 2030

Tažení proti zbraním z 3D tiskáren: Soud v USA prodloužil zákaz zveřejnění návodu
Aktuálně se děje
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
včera

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
včera

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
včera

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
včera

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
včera

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
včera

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
včera

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
včera

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
včera
Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.
Zdroj: Jakub Jurek