Praha - Představte si situaci: chcete například utáhnout šroub, ale nemáte ten správný klíč. Nebo třeba chcete otevřít lahev, ale nemáte otvírák. Bouchají Vám dveře v průvanu? A teď si představte, že sednete za počítač, zapnete 3D tiskárnu a vytisknete si klíč, otvírák a zarážku na dveře.
Co to je 3D tisk?
Jde o tisk, při kterém se pomocí speciálního zařízení – 3D tiskárny – vytvářejí trojrozměrné objekty. Tyto objekty jsou přitom vytvářeny z vhodného materiálu, například z umělé hmoty ABS (Akrylonitril - Butadien – Styren) nebo PLA (polymléčná kyselina „Polylactic Acid").
Historie 3D tisku
Počátky technologie 3D tisku spadají do druhé poloviny 20. století, kdy si Charles Hull nechal v roce 1986 patentovat technologii stereolitografie. Tato technika spočívá v trojrozměrném laserovém tisku s využitím UV laseru a tekutého fotopolymeru. Před koncem 90. let pak Hull pod hlavičkou jeho nové firmy 3D Systems vytvořil první zařízení tisknoucí v 3D formátu pro širokou veřejnost, tzv. stereolitografický aparát SLA-1. V té době se tomu ještě neříkalo 3D tiskárna, nicméně modely SLA se také staly základem vývoje dnešních 3D tiskáren.
Jak současné 3D tiskárny fungují?
Tato zařízení procházejí prudkým vývojem zhruba od roku 2003, kdy byl vývoj uspíšen vypršením několika patentů z minulosti. Technologie našla uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích a postupně začínají klesat i ceny 3D tiskáren určených pro domácnosti s omezením velikosti tisknutého objektu. V počítači se nejprve vytvoří přesný nákres, který může vzniknout také přenesením z 3D scanneru. Modely, které nejsou chráněny autorským právem, je možné stáhnout z internetu.
Hlava tiskárny pak postupně nanáší úzké vrstvy tekutého prekursoru (materiál podobný součástkám stavebnice LEGO) , který okamžitě tvrdne. Nanášením těchto vrstev vzniká trojrozměrný objekt. Hlavice taví plast ze zásobníku a dvojrozměrně ho pokládá na podstavec, který se pohybuje ve třetím směru. Jak mile tedy nanese jednu vrstvu začne vrstvit další. Výrobek Vám doslova roste před očima.
Po roce 2003, kdy byl vývoj technologie urychlen vypršením některých patentů, se objevuje nová technologie polyjet, která pracuje s fotopolymerem, který v tenkých vrstvách pokládá na podložku. Hlavice taví plast ze zásobníku a dvojrozměrně ho pokládá na podstavec, který se pohybuje ve třetím směru.
Co lze na 3D tiskárně vytisknout?
Kromě toho, že si můžete naprojektovat vlastní 3D objekt (pomocí systému CAD), můžete také využít knihovnu již hotových 3D objektů. Tuto knihovnu, která obsahuje několik tisíc objektů, najdete na adrese www.thingiverse.com. Tam si můžete najít objekt, který Vás zajímá, stáhnout si jej na hard disk svého počítače a na připojené 3D tiskárně (pomocí přiloženého software) vytisknout.
Tak například pro situace z úvodu tohoto článku, tu máme následující věci:
Zarážka na dveřeOtvírák na lahveKlíč
Představení 3D Tiskárny K8200
Co je 3D tiskárna K8200?
Jde o tiskárnu, kterou si sami sestavíte podle podrobného návodu. Tiskárna je velmi jednoduchá na použití a převádí Vaše nápady do reálných fyzických objektů.
Co si mohu s K8200 vytisknout?
Jste limitování vlastně hlavně rozměry toho, co se do tiskárny vejde. Tato „tiskárna" dokáže vytisknout, respektive sestrojit trojrozměrné objekty s rozměry až 20 x 20 x 20 cm. Jinak jste limitováni jen svou představivostí. Už jsme viděli jak se dají vytisknout roboti, hračky pro psy, boty, šachové figurky a mnoho jiných objektů.
Jakou barvu mohu použít?
Tiskárna K8200 funguje na náplně v různých barvách. V jedné chvíli ale můžete používat pouze 1 barvu. Pokud ale chcete vytvořit vícebarevný objekt, můžete si vytisknout různé části jednoho objektu, každou část jinou barvou a výsledný objekt složit.
Jak dlouho K8200 tiskne?
Čas tisku je přímo úměrný velikosti a komplexnosti modelu. Vytisknout například průměrný smartphone zabere asi 30 minut.
Související
Svět na prahu další revoluce? WTO oznámila, co nás čeká do roku 2030
Tažení proti zbraním z 3D tiskáren: Soud v USA prodloužil zákaz zveřejnění návodu
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 11 minutami
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 1 hodinou
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 2 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 2 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 3 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.
Zdroj: Libor Novák