Nejčastější hrozbou pro mobilní telefony s Androidem jsou sledovací aplikace

Nejčastější hrozbou na mobilních telefonech s Androidem byl v červnu sledovací software. Programy Cerberus a Guardian, zneužívané ke sledování telefonů, stály za celkem šesti procenty napadení mobilů v Česku za červen. Uvedla to antivirová firma Eset.

Mobily, ilustrační foto
doporučujeme

Tzv. stalkerware bývá často zneužíván ke sledování partnera bez jeho vědomí. Cerberus kromě běžných funkcí proti krádeži, jako je například sledování polohy či vymazání zařízení na dálku, dokáže také číst SMS, přesměrovat hovory, ovládat zařízení pomocí SMS příkazů nebo třeba nahrát a odeslat útočníkovi video. Navíc je možné aplikaci v systému skrýt. Oběť se tak o sledování nedozví.

Cerberus je možné stáhnout pouze z webových stránek mimo oficiální obchod firmy Google, která systém Android vyvíjí. Aplikace působí lákavě, protože má řadu pochvalných recenzí. "Aplikace Cerberus byla až do roku 2018 dostupná i v oficiálním obchodě. Pak Google změnil podmínky a některé funkce označil za rizikové. Šlo například o SMS příkazy a možnost aplikaci skrýt. Sledovací aplikace totiž dle podmínek (obchodu) Google Play musí jít zřetelně identifikovat. Aplikace byla proto z obchodu odstraněna," uvedl Martin Jirkal z Esetu.

Druhý nejrozšířenější sledovací program, Guardian, je součástí čínské monitorovací aplikace, která může být předinstalovaná v telefonech firmy ZTE. Primárně má sloužit jako ochrana při ztrátě či odcizení zařízení. Nicméně aplikace může být zneužita i k monitoringu telefonu.

Třetí nejčastější hrozbou v mobilech byl pro Čechy trojský kůň Agent.BPO. Ten dokáže ovládat aplikace pro prohlížení internetu, modifikovat URL adresy a instalovat další škodlivé programy. V Česku nejčastěji zobrazuje nevyžádanou reklamu prostřednictvím tzv. adware. Agent.BPO vyniká také svou schopností skrývat se jako komponenta uživatelského rozhraní. Uživatel tak prakticky nemá možnost problémovou aplikaci odstranit a nevyžádaných reklam se zbavit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samsung představil řadu novinek: Telefony Note20, tablety Tab S7, hodinky…

05.08.2020 20:36 Společnost Samsung dnes uspořádala tradiční akci Galaxy Unpacked, ovšem poprvé v historii ve…

Loď Crew Dragon při cestě atmosférou "ožila", řekli astronauti

05.08.2020 07:55 Astronauti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley…

Zemřel Bill English (†91), jeden z tvůrců počítačové myši

04.08.2020 15:55 Ve věku 91 let zemřel Bill English, který v roce 1963 vytvořil podle návrhu svého kolegy Douga…

Loď Crew Dragon s astronauty úspěšně dosedla do vod Mexického zálivu

03.08.2020 07:15 Aktualizováno Na hladinu Mexického zálivu podle plánu v neděli 20:48 SELČ úspěšně dosedla americká kosmická loď…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama