Umělá inteligence je lepší než lidé při vyhodnocení vyšetření srdce ultrazvukem

Umělá inteligence je lepší než lidé při vyhodnocení vyšetření srdce ultrazvukem, vyplynulo z nové americké studie. Zatímco předchozí průzkumy ukázaly potenciální sílu umělé inteligence, pokud jde o výsledky vyšetření rentgenem, ultrazvukem či na magnetické rezonanci, nejnovější klinická studie se zaměřila jen na srdce, uvedla agentura AFP.

Podle jednoho z autorů studie, kardiologa Davida Ouyanga z Los Angeles, výsledky úspěšného průzkumu ukázaly, kde všude by se umělá inteligence do budoucna dala velmi dobře využít. Takzvaná echokardiografie (ECHO) se používá k vyšetření srdečních funkcí a parametrů jednotlivých srdečních oddílů. Vyšetření provádějí u pacientů specialisté v oblasti sonografie, kteří obvykle snímek ještě před předáním kardiologovi vyhodnotí.

Nová studie, zveřejněná v časopise Nature, postavila vedle sebe tyto specialisty a umělou inteligenci a sledovala, kdo poskytne nejpřesnější počáteční hodnocení. Obě skupiny hodnotily takzvaný LVEF, neboli ejekční frakci levé (srdeční) komory. Jde o test, který je měřítkem schopnosti srdce pumpovat krev. Používá se ke zjištění, zda pacienti prodělali srdeční záchvat nebo i zda mohou podstoupit operaci implantace defibrilátoru.

Pro studii bylo použito téměř 3500 ultrazvukových vyšetření srdce, které byli náhodně rozděleny mezi lidské experty a umělou inteligenci. Jejich hodnocení bylo následně posouzeno kardiology, kteří nevěděli, které pocházejí od lidí a které od druhé skupiny.

Kardiologové přitom učinili podstatné změny ve více než 27 procentech hodnocení provedených lidmi a v téměř 17 procentech hodnocení, které provedla umělá inteligence, stojí ve studii. "Umělá inteligence byla rychlejší, přesnější a kardiologové ji nerozpoznali," uvedl David Ouyang. Jak dodal, ve Spojených státech, ale i po celém světě, je nedostatek expertů v oblasti sonografie a využití umělé inteligence by jim ušetřilo drahocenný čas.

Model umělé inteligence byl vycvičen na téměř 145.000 echokardiogramech a pro zpracování velkého množství dat používá takzvané hluboké učení (Deep Learning), což je disciplína spadající do kategorie strojového učení.

Výzkumníci nyní žádají Americký úřad pro výživu a léky (FDA) o schválení používání metody. Doufají, že brzy se tak stane i v Evropské unii a jinde na světě, doplnil kardiolog z Los Angeles. Francouzský kardiolog Florian Zores studii ocenil jako dobře provedenou, nicméně ve Francii by podle něj umělá inteligence nenašla v tomto případě tolik využití, protože počáteční vyšetření ultrazvuku srdce zde provádějí již přímo kardiologové.

Související

OSN, ilustrační foto

Valné shromáždění OSN schválilo historicky první rezoluci o umělé inteligenci

Valné shromáždění OSN ve čtvrtek schválilo historicky první rezoluci týkající se umělé inteligence. Ta zdůrazňuje potřebu, aby umělá inteligence přinášela prospěch všem zemím, respektovala lidská práva a byla považována za "bezpečnou a důvěryhodnou". Bez hlasování ji jednomyslně přijalo všech 193 členských zemí OSN.  

Více souvisejících

umělá inteligence (AI) lékaři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy