Vědci dokáží z arašídového másla vytvořit diamant

Bayreuth (Neměcko) – Geologové z Bayreuthstké univerzity se snaží simulovat podmínky, jaké panují téměř tři tisíce kilometrů pod zemským povrchem. Díky teplotám blížícím se ke čtyřem tisícům stupňů Celsia a tlaku, který je více jak milionkrát vyšší než na povrchu Země, dokázali přetvořit arašídové máslo na diamant. Informoval server popularscience.com.

Geolog Dan Frost se snažil simulovat podmínky, které panují hluboko v podzemí naší Země. Přitom narazil na inovativní způsob, jak vyrábět diamanty pomocí většiny potravin, protože obsahují uhlík.

Frost se již o toto téma zajímá dlouho, kdysi přišel s hypotézou, že v dávných dobách, horniny „vytáhnuly" oxid uhličitý z oceánů. A následně se díky velkému tlaku a při velké teplotě oddělily od oxidu uhličitého i částice železa a kyslíku. Pak už zbyl jen samotný uhlík, který se vlivem tlaku a vysokých teplot proměnil v diamant.

Podobný způsob použil Frost i při výrobě diamantu z arašídového másla. Za pomocí lisu, který měl v peci, dokázal vytvořit diamant, který ale nebyl tak čistý, jako originály z podzemních dolů. Zřejmě za to může vodík, který je v arašídovém másle vázán s uhlíkem.

Nicméně, žádné velké rozšíření diamantů zatím nečekejte, podle Frosta by diamant o velikosti dvou až tři milimetrů trval vytvořit několik týdnů.

Související

Diamanty

EU představila nové protiruské sankce. Týkají se diamantů

Evropská unie v pondělí schválila další, v pořadí již dvanáctý balík protiruských sankcí. Členské země jím chtějí postihnout zisky plynoucí z vývozu diamantů. Informovala o tom Rada EU. Česko zároveň prosadilo delší výjimku na dovoz ruské oceli až do roku 2028. 

Více souvisejících

Diamanty Vědci potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy