Rusko chce poslat k Měsící ryze ženskou posádku. Jaké problémy to může přinést?

Moskva - Více než půlstoletí nás dělí od prvního letu ženy v kosmické lodi. Valentina Vladimirovna Těreškovová otevřela v této oblasti novou historickou kapitolu. Její další pokračování hodlají nyní napsat další odvážné ženy.

Od dob Těreškovové putovaly do kosmu další zástupkyně něžného pohlaví, ale vždy šlo o smíšené týmy. Nyní se v Rusku chystá další novum v éře kosmonautiky. Připravuje se start výlučně ženské posádky, která by položila základy připravovanému programu, v jehož rámci mají ruští kosmonauté přistávat na Měsíci. Jde o součást programu Ruska a Evropské Unie, jehož hlavním cílem je prozkoumat, zda je Měsíc možné kolonizovat.

Ruská Federální kosmická agentura Roscosmos už zveřejnila harmonogram programu týkajícího se letů k Měsíci. V současné době je v přípravě sonda, která by měla k zemské družici zamířit v roce 2021. Z Meziplanetární kosmické stanice bude poté učiněn bezpilotní let (2025), přičemž kosmická loď s posádkou by měla uskutečnit svou misi o čtyři roky později.

V současné době také probíhá experiment, jehož výsledkem by měla být ženská posádka, která by rovněž zamířila k měsíci. Z deseti potenciálních kandidátek jich bylo za pomoci náročných testů vybráno šest. Všechny ženy absolvovaly studium v oblasti lékařství nebo biofyziky. Před nimi je nyní na 30 vědeckých experimentů. Jedním z nich, který začal dnešního dne, je nepřetržitý osmidenní pobyt v uzavřeném prostoru. Sergej Ponomarjov, vědecký ředitel programu Moon 2015 vysvětlil, že hlavním cílem je otestování psychologie a fyziologie ženského organismu. "Bude zajímavé sledovat, jak se budou navzájem snášet a jak budou schopné plnit zadané úkoly. Věříme, že jejich výkony nebudou o nic horší než u mužů, v některých případech by mohly být i lepší." Maketa lodi, ve které šest žen plní své úkoly, je po celých 24 hodin monitorována a účastnice jsou pod lékařským a psychologickým dohledem.

Rusko už v minulosti provedlo několik experimentů, které byly zaměřeny na různé eventuality spojené s kosmickým prostorem. V roce 2010 se šest dobrovolníků nechalo na 520 dní zavřít do speciální kapsle, aby prošli simulací případného letu na Mars. Ne všechno ale dopadlo dobře, protože když v roce 2000 probíhal test smíšené posádky, došlo mezi dvěma adepty ke rvačce, jeden pak obtěžoval členku posádky tím, že se jí pokusil líbat.

Ženy mají problém s vnímáním uzavřeného a stísněného prostoru, na to si ostatně stěžovala už Těreškovová. Jsou tu ale další okolnosti, které mohou působit poněkud úsměvně, ale je třeba je zakalkulovat do problémů, které během letu v kosmickém prostoru mohou nastat. Ženy si mnohem častěji stěžují na nedostatek soukromí a přidávají k tomu i ryze ženské problémy. "Vůbec netuším, jak se obejdu bez šampónu. Protože i v kosmu se určitě budeme chtít líbit," prohlásila Anna Kussmaulová, jedna z aktérek programu Moon 2015.

Související

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

Více souvisejících

Rusko měsíc vesmírná loď Sojuz

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy