Washington – Černé díry patří k největším záhadám vesmíru. Snímek zachycený vědci pomocí Rentgenové observatoře Chandra a radiového teleskopu Australia Telescope Compact Array zobrazuje unikátní jev – proud částic, který zdánlivě vychází z černé díry v centru galaxie Pictor A. Informoval o tom server NASA.gov.
Proud částic, který lze na obrázku vidět jako vycházející z černé díry (jasný bod uprostřed označený "supermassive black hole") a směřující doprava, ve skutečnosti vychází z horizontu událostí černé díry, tedy pomyslné hranice, po jehož překročení jsou částice nenávratně vtaženy do černé díry.
„Jak se hmota stáčí k horizontu událostí, uvolňuje se obrovské množství gravitační energie. Tato energie vytváří paprsek či proud částic, který se mezigalaktickým prostorem pohybuje o rychlosti blížící se rychlosti světla," vysvětluje server. Celkem paprsek sahá přes 300 tisíc světelných let – třikrát více, než je průměr Mléčné dráhy.
Pro vytvoření snímku bylo nutné zkombinovat snímky pořizované Rentgenovou observatoří Chandra po dobu 15 let. K nim pak byly přidány rádiové údaje z australského teleskopu, které lze na obrázku vidět jako červené oblasti označené "radio lobe". Tyto oblasti zobrazují „místa, kde proud částic tlačí na okolní plyn." Na konci paprsku je jasný bod ("hotspot"), který je způseb rázovými vlnami.
Krom tohoto paprsku lze na obrázku pozorovat i paprsek vycházející opačným směrem ("counterjet"), který je ovšem mnohem méně výrazný. Podle NASA to ale neznamená nižší sílu, ale fakt, že tento druhý paprsek směřuje dále od zorného pole Země. Přesný původ vzniku těchto paprsků zatím není jasný.
13. listopadu 2025 18:19
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Související
Velký třesk byl největší explozí v celém vesmíru, která ale byla ta druhá? Vědci na to náhodou přišli
Zjistíme někdy, co se děje v černé díře? Neunikne z ní ani světlo, ignoruje fyzikální zákony
Vesmír: Černá díra , Černé díry , Galaxie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
před 3 hodinami
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno před 3 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 4 hodinami
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 5 hodinami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 5 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 6 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 7 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 8 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 9 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 11 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 12 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 12 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 13 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 14 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 15 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 16 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.
Zdroj: Libor Novák