Černé díry

Historicky první fotografie černé díry

Průlom v astronomii. První fotografie černé díry odhalena. Sledovali jsme ŽIVĚ

Brusel, Washington. Tokio, Šanghaj a další města po celém světě se dnes stanou svědky průlomového objevu. Astronomové napříč celou Zemí svolali tiskové konference na 15:00 středoevropského času, na nichž představili nové objevy ve zkoumání černých děr. Poprvé světu odhalili fotografii horizontu událostí, čímž se po více než sto letech definitivně potvrdila existence černých děr.
Vesmír, ilustrační foto

Černé díry jsou jen obrovké hologramy? Podle nové studie ano

Berlín - Pokud by se měl ve vesmíru vybrat jeden objekt, o kterém víme velmi málo, tak to budou jednoznačně černé díry. Nemůžeme je vidět, protože jejich gravitace pohlcuje světlo, nevíme z čeho jsou vyrobeny, nevíme co se děje uvnitř… A takhle by se dalo ještě chvíli pokračovat. Na jednu otázku ale přeci jen vědci možná znají odpověď.
Galaxie, ilustrační fotografie

O krok blíže černým dírám? Vědci mají nová data

Santiago de Chile – Černé díry patří k nejtajemnějším objektům v našem vesmíru. Ačkoliv existují teorie a výpočty ohledně jejich fungování a podstaty, jednoznačná data zatím vědcům chybí. Nyní se jim ale podařilo získat data o obrovské černé díře. Informoval o tom server Science Alert.
Proudy částic vycházející z horizontu události černé díry (Foto: X-ray: NASA/CXC/Univ. of Hertfordshire/M. Hardcastle et al.; Radio: CSIRO/ATNF/ATCA)

Záhadné paprsky z cizí galaxie: Unikátní snímek NASA

Washington – Černé díry patří k největším záhadám vesmíru. Snímek zachycený vědci pomocí Rentgenové observatoře Chandra a radiového teleskopu Australia Telescope Compact Array zobrazuje unikátní jev – proud částic, který zdánlivě vychází z černé díry v centru galaxie Pictor A. Informoval o tom server NASA.gov.
Stephen Hawking

Stephen Hawking vyřešil jednu z největších záhad vesmíru? Čtěte

Stockholm – Černé díry jsou vesmírný úkazem, který s sebou už ze své podstaty nese velké množství tajemství, která trápí vědce po celém světě. Světově uznávaný fyzik Stephen Hawking nedávno na stockholmském KTH Royal Institute of Technology představil teorii, která by měla pomoci jednu ze záhad černých děr vyřešit. Zprávu o tom přinesl server washingtonpost.com.
Ilustrační foto

VIDEO: Astronomové zachytili gigantickou erupci černé díry

Baltimore - Astronomové zaznamenali dvě masivní erupce plazmy, které do okolního vesmíru vystřelila černá díra. Obě do sebe následně narážely a připomínaly kosmický kulečník. Záběry pořídil v průběhu 20 let Hubbleův vesmírný teleskop. Informuje server BBC.
Ilustrační foto

Vědci hlásí důležitý poznatek o černých dírách

Pasadena - Větry vysílané masivními černými dírami nacházejícími se ve středu galaxií jsou natolik silné, že dokážou brzdit vznik hvězd ve svém okolí. Se zjištěním přišel mezinárodní tým astronomů. Informuje server BBC.
Jak to vypadá uvnitř černé díry?

VIDEO: Takto to vypadá uvnitř černé díry

Pasadena - Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila video, které pomocí superpočítače simuluje pohled do černé díry, nejsilnějších gravitačního objektu, před kterým neunikne ani světlo. Informuje server news.com.au.
Černá díra v Mléčné dráze

Objevena obří černá díra, váží jako 40 miliard Sluncí

Houston - Vědci z americké NASA objevili zřejmě doposud nejmasivnější černou díru. Objekt v galaxii Arp 147 nacházející se 430 milonů světelných let od Země je skutečným obrem o hmotnosti srovnatelné s 40 miliardami hvězd velkých jako naše Slunce. Informuje server RT.com.

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Evropa se probouzí. Státům dochází s Ruskem trpělivost, pocit ohrožení narůstá

Polsko by jako stát mělo přejít do stavu "přímého ohrožení" a zvýšit výdaje na obranu, uvedl ve středu polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Zároveň upozornil, že ruská ekonomika přešla na válečný model a Polsko a Evropa by proto měly být připraveny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy