Písek ze Sahary značně ovlivňuje klima moří. Živí toxické bakterie

Tallahassee - Vzduchem přenášený písek ze Sahary, který se několikrát dostal i do Česka, způsobuje značné problémy v mořích a oceánech. Co tam ničí?

Písek přináší železo a živiny pro všechny vodní rostliny, to na první pohled nevypadá tak zle. Jenže výzkum Národní akademie věd ukázal, že z těchto živin nejvíce prosperují bakterie, které se nebezpečně rozšiřují.

Bakterie jsou toxické jak pro člověka, tak hlavně pro mořské tvory. Spoluautor studie profesor William Landing říká, že se to děje již delší dobu, ale nikdo si toho nevšiml, protože se v podstatě jedná o přírodní jev.

Výsledky sledovaly bakterie z rodu Vibrio, které produkují toxiny a člověku můžou způsobit nepříjemné střevní potíže. Zjišťovali jak bude bakterie reagovat na písek, který cestoval tisíce kilometrů.

Bakterie nečekaně zpracovaly písek jako první, protože se chtěly dostat k železu. Ve výsledky se tedy tyto bakterie rozšiřují velkým tempem a znemožňují zisk živin pro mořskou faunu. Korýše dokonce můžou tyto bakterie infikovat, napsal server sci-news.com.

Další cíl vědců bude zkoumání dlouhodobého časového úseku, jestli písek ze Sahary může mít vliv i na plankton a jiné rostliny. Spekuluje se o tom, že by mohly rostliny schopny zpracovat oxid uhličitý.

Související

Více souvisejících

saharský písek Moře Oceán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy