Praha - Před časem jsme mohli na obloze sledovat přechod Merkuru přes Slunce a už se můžeme těšit na další velkou podívanou. Planeta Mars se v neděli odpoledne ocitne naproti Slunci, bude tak pozorovatelná celou noc. Tou dobou bude dělit Mars a Zemi nejmenší vzdálenost.
Pozorovatelé se tak mohou těšit, že planeta červené barvy bude mimořádně jasná než kdy jindy. Budou moci sledovat i její detaily. V těchto dnech Mars vychází kolem 21:00 na jihovýchodě, vrcholí jednu hodinu po půlnoci, to je nejvýše nad jihem, a do rána se přesouvá k jihozápadu.
"Podobně jasný je ještě Jupiter, největší planeta sluneční soustavy, takže zatímco Jupiter z večera vidíme vysoko nad jihozápadem v souhvězdí Lva, tak Mars vychází nad jihovýchodem a má velmi červenou barvu," uvedl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.
Pouhým okem je Mars vidět jen jako svítící bod na obloze. Pokud si lidé vezmou jakýkoli dalekohled, mohou rozeznat polární čepičky a světlejší a tmavší oblasti na povrchu planety.
V noci z neděle na pondělí, bude Mars pozorovatelný celou noc. Jako planeta pak bude patrný ještě mnoho týdnů. "Akorát to nebude celou noc, ale z večera ji ještě uvidíme. Ono vedle Marsu se ještě nachází jedna planeta - Saturn, která prochází opozicí (pozn. - planeta naproti Slunci) velmi brzy v červnu. Takže tyto planety budou stále blízko sebe a budeme je moci pozorovat po několik týdnů," dodal Suchan.
Související
Proč nemůžeme na Marsu najít mimozemský život? Před 50 lety jsme ho možná omylem zabili, tvrdí vědci
NASA odhalila kusy ledu v kráteru na Marsu
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Levákům udělali jméno. Do dějin se zapsala celá řada umělců
před 1 hodinou
Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa
před 2 hodinami
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
před 3 hodinami
Detaily vraždy v Českých Budějovicích. K činu mělo dojít před zraky dětí
před 4 hodinami
Trump dosáhl svého. Jihokorejci potvrdili zkrácení cvičení s Američany
před 4 hodinami
Se spisovatelem Páralem se lidé rozloučili v Mariánských Lázních
před 5 hodinami
Počasí: Česko zasáhnou silné bouřky. První hrozí od půlnoci na čtvrtek
před 6 hodinami
Ruský politik Mironov navrhl, aby se Orešnikem zaútočilo na Británii
před 7 hodinami
Sucho láme rekordy. Existují místa, kde jsou problémy od začátku roku
před 7 hodinami
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
před 8 hodinami
Írán poprvé reagoval na prohlášení Hormuzského průlivu za americké území
před 9 hodinami
Exministr Fedorov chce, aby na Ukrajině proběhly volby
před 10 hodinami
Výhled počasí do poloviny září. Spalující léto už by se vrátit nemělo
včera
Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá
včera
Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato
včera
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
včera
CzechTourism se přesouvá pod Havlíčkovo ministerstvo
včera
Hormuzský průliv patří USA, naznačil Trump na sociální síti
včera
Zemřel Josef Vávra, reklamou proslavený sládek pivovaru Bernard
včera
Berlínskou zeď dokončili před 65 lety. Překonat se ji pokusily tisíce lidí
Dne 18. srpna roku 1961, před 65 lety, byla dokončena stavba Berlínské zdi – betonové hranice mezi západním a východním blokem. A také mezi svobodou a totalitou. Proto není divu, že se tuto bariéru snažily za bezmála 30 let překonat tisíce lidí. Mnozí z nich za to zaplatili životem.
Zdroj: Lucie Žáková