Archeologové vyjmou rakev s ostatky Tychona Braheho

Praha - Archeologové vyjmou v pondělí rakev s ostatky dánského vědce Tychona Braheho z útrob pražského Týnského chrámu. Probádání jeho ostatků má odhalit pravou příčinu úmrtí badatele, agenturu Mediafax o tom informoval Roman Dragoun z Národního památkového ústavu.

Vyjímání rakve zabere celý den, do práce se památkáři pustí hned ráno. Nejdříve musejí odstranit náhrobní kámen, pod nímž se ukrývá hrobka s Tychonovými ostatky. "S deskou bude nutné manipulovat velmi opatrně, aby se nepoškodila. Po jejím vyzvednutí nás čeká odstranění zásypu z klenby hrobky," uvedl Dragoun k tomu, co bude předcházet samotnému vyjmutí rakve.

Po odebrání zásypu se před zraky archeologů objeví cihlová klenba hrobky. Ani tehdy ale nebudou mít vyhráno. "Do cihel se následně vyvrtá otvor, kterým se do nitra hrobky spustí minikamera. Takto pořízené záběry nám napoví, ve kterých místech bude nejlepší začít s rozebíráním klenby tak, aby se nepoškodila," vysvětluje Dragoun.

Z klenby odeberou památkáři přesně tolik cihel, kolik bude nutné k tomu, aby mohli z jejího nitra vyjmout cínovou rakev s tělesnými ostatky vědce. "Rakev pochází z roku 1901, očekáváme tedy, že bude zhruba jeden metr dlouhá," doplňuje památkář.

Rakev se převeze do laboratoří Národního muzea v Dolních Počernicích, kde z ní experti vyjmou Braheho ostatky, které zdokumentují.

Následovat bude analýza, na ní budou souběžně pracovat dva týmy vědců - český a dánský. Na bádání, v jehož rámci budou zkoumat přítomnost i složení rtuti v těle Tychona Braheho, která je považována za nejpravděpodobnější příčinu jeho smrti, jim musí stačit necelý týden. V pátek 19. listopadu se totiž rakev s ostatky vrátí zpátky do útrob Týnského chrámu.

Tycho Brahe byl dánský astronom, astrolog a alchymista, který zemřel v roce 1601 v Praze. O okolnostech jeho smrti se však i po 409 letech stále spekuluje. Někteří historici tvrdí, že se Brahe otrávil sám, a to požitím léčivého lektvaru vlastní výroby. Jednou z jeho ingrediencí totiž měla být i rtuť. Další z teorií badatelova úmrtí hovoří o tom, že se stal obětí vraždy. Také v tomto případě se ale historici rozcházejí. Zatímco někteří viní z Tychonovy smrti Jana Keplera, který měl o vědcův život usilovat s vidinou přivlastnit si jeho astronomické záznamy, jiní vraždu přisuzují Tychonovu vzdálenému příbuznému, šlechtici jménem Erik Brahe. Ten měl Tychona sprovodit ze světa na pokyn dánského krále Kristiána IV.

O opětovnou exhumaci Tychona Braheho požádalo Dánsko loni v lednu.

Související

Více souvisejících

archeologové Tycho Brahe

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 9 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

Rusové dál spojují Ukrajince s terorem u Moskvy. Nesmyslná propaganda, zní z Bílého domu

Rusové ve čtvrtek prohlásili, že pachatelé teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy dostali finanční podporu z Ukrajiny, přičemž mělo dojít k zadržení osoby podezřelé z toho, že pomáhala s financováním teroristů. Bílý dům označil vyjádření ruských představitelů za nesmyslnou propagandu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy