Existuje bájná Atlantida? Vědci objevili osmý kontinent

Sydney - Každý z nás se už ve škole setkal s tím, že se na planetě Zemi nachází sedm kontinentů. K Evropě, Africe, Asii, Severní a Jižní Americe, Antarktidě a Austrálii ale nyní přibyl další, osmý.

Existence bájné Atlantidy zůstává dodnes zahalena tajemstvím. Předmětem záhad byl ale po dlouhou dobu i tajemný kontinent Mauricia, který podobně jako mýtické město údajně zmizel pod mořem. Jak se zdá, tak na podobných dohadech ale může být něco pravdy. Vědci totiž Mauricius skutečně našli.

Odborníci se domnívají, že našli pozůstatky dávného území, které dnes leží na dně Indického oceánu mezi Indií a Madagaskarem. Odborníky překvapovalo, proč mají některé části Indického oceánu silnější gravitační pole než ostatní, což vedlo k domněnce, že zde musí být silnější zemská kůra. Prakticky vzato tvrdili, že v těchto místech ke dnu klesly úlomky nějaké horniny.

Jedním z takových míst byl právě Mauricia, kontinent nacházející se pod ostrovem Mauricius. Už v roce 2013 Lewis Ashwat z University of Witwatersrand v Jižní Africe a jeho kolegové tvrdili, že tento sopečný ostrov leží na starém potopeném kontinentu. Ukázalo se, že měli pravdu.

Mauricius je starý jen osm miliónů let a jde o velmi mladý ostrov, přesto jsou některé zirkony nalezené na jeho plážích staré dvě miliardy let. Sopečné erupce mohly jednoduše krystaly vyvrhnout z dávné horniny pod mořem.

Ashwat a jeho tým podle časopisu New Scientia zjistili, že zirkony mají stáří až tři miliardy let a prostřednictvím podrobných analýz zrekonstruovali geologickou historii ztraceného kontinentu. Před zhruba 85 miliony let byl Mauricia malý kontinent asi čtvrtinové velikosti Madagaskaru a nacházel se mezi Indií a Madagaskarem. Pak se od sebe Indie a Madagaskar začaly vzdalovat, čímž se Mauricia natahovala a rozpadla.

Martin Van Kranendonk z University of New South Wales v Austrálii tvrdí, že části kontinentu nakonec klesly do oceánu. Existují důkazy, že další sopečné ostrovy v Indickém oceánu, jako například Cargados Carajos, Lakadivy či Chagos, také spočívají na fragmentech kontinentu Mauricia.

Mauricia Oceán Austrálie

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy