Ohrožení Země? Vědci objevili obří lagunu roztaveného uhlíku pod povrchem naší planety

Britští vědci v USA objevili obří lagunu plnou roztaveného uhlíku. Varují, že pokud by se plyn z ní dostal na povrch, mohl by způsobit bezprecedentní katastrofu. Uvádí se to v novém průzkumu o kterém informoval vědecký magazín Earth and Planetary Science Letters.

Studie popisuje, jak vědci použili dosud největší řadu seismických senzorů ke zmapování k hlubinné oblasti Země plné roztaveného uhlíku pokrývající 1,8 milionu kilometrů čtverečních. Nachází se asi 350 km pod zemským povrchem na západě USA.

Geologové z Royal Holloway University v Londýně pracovali s celkem 583 seismickými senzory, které měřily zemské vibrace a které díky tomu vytvořily obraz toho, co leží pod povrchem. „Bylo by pro nás nemožné vrtat dostatečně hluboko, abychom fyzicky viděli zemský plášť, takže s použitím této velké skupiny senzorů a za pomocí pomocí matematických rovnic jsme namalovali jasný obrázek. Tak jsme mohli interpretovat to, co je pod námi,“ cituje doktora Sashe Hier-Majumdera z Royal Holloway server Science Daily.

Uvedl také, že pod západní částí USA se nachází obrovská nádrž částečně roztaveného kapalného uhlíku, který kvůli vysoké teplotě produkuje oxid uhličitý a další plyny. Toto „podzemí jezero“ podle něj vniklo díky jedné z tektonických desek ležících v Tichém oceánu. Experti se domnívají, že množství oxidu uhličitého ve vrchním plášti dosahuje až 100 bilionů tun, což dalece převyšuje dosavadní odhady Agentury pro ochranu životního prostředí. Ta v roce 2011 mluvila o množství pouze asi 10 miliard tun.

Hluboký rezervoár, respektive uhlík z něj, si podle doktora Hier-Majumder postupně najde cestu na povrch díky sopečným výbuchům a velmi pomalu také přispívá ke změně klimatu. „Možná si většina z nás neuvědomuje, že hluboké struktury Země jsou spojeny se změnou klimatu, ale tento objev má důsledky nejen pro mapování podzemí, ale i pro budoucnost naší atmosféry," varuje vědec.

Náhlé uvolnění tohoto plynu by mohlo mít katastrofální následky. Doktor Hier-Majumder uvedl, uvedl, že toto jezero nepředstavuje bezprostřední hrozbu. Pokud by se ale uvolnilo jen jedno procento tohoto nahromaděného oxidu uhličitého, byl by to ekvivalent spálení 2,3 bilionů barelů ropy.

Tato podzemní plocha zkoumaná vědci zahrnuje také známý Yellowstonský národní park, kde již dřívější výzkum odhalil důkazy o existenci supervulkánu. Sopka v národním parku, která naposledy vybuchla před 640 tisíci lety, leží na vrcholu obrovského rezervoáru plného roztavené horniny. Každý den uvolňuje asi 45 tisíc metrických tun oxidu uhličitého.

Odborníci již dříve varovali, že by v případě výbuchu mohla způsobit „nukleární zimu“. Podle zprávy zveřejněné v roce 2015 by tato katastrofa mohla okamžitě zabít asi jako 90 tisíc lidí. Erupce by také rozšířila asi třímetrovou vrstvu roztaveného popela na vzdálenost asi 1600 kilometrů od parku, připomíná v souvislosti s novou studií server Express. 

Související

Více souvisejících

Yellowstone National Park Vědci sopky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy