Britští vědci v USA objevili obří lagunu plnou roztaveného uhlíku. Varují, že pokud by se plyn z ní dostal na povrch, mohl by způsobit bezprecedentní katastrofu. Uvádí se to v novém průzkumu o kterém informoval vědecký magazín Earth and Planetary Science Letters.
Studie popisuje, jak vědci použili dosud největší řadu seismických senzorů ke zmapování k hlubinné oblasti Země plné roztaveného uhlíku pokrývající 1,8 milionu kilometrů čtverečních. Nachází se asi 350 km pod zemským povrchem na západě USA.
Geologové z Royal Holloway University v Londýně pracovali s celkem 583 seismickými senzory, které měřily zemské vibrace a které díky tomu vytvořily obraz toho, co leží pod povrchem. „Bylo by pro nás nemožné vrtat dostatečně hluboko, abychom fyzicky viděli zemský plášť, takže s použitím této velké skupiny senzorů a za pomocí pomocí matematických rovnic jsme namalovali jasný obrázek. Tak jsme mohli interpretovat to, co je pod námi,“ cituje doktora Sashe Hier-Majumdera z Royal Holloway server Science Daily.
Uvedl také, že pod západní částí USA se nachází obrovská nádrž částečně roztaveného kapalného uhlíku, který kvůli vysoké teplotě produkuje oxid uhličitý a další plyny. Toto „podzemí jezero“ podle něj vniklo díky jedné z tektonických desek ležících v Tichém oceánu. Experti se domnívají, že množství oxidu uhličitého ve vrchním plášti dosahuje až 100 bilionů tun, což dalece převyšuje dosavadní odhady Agentury pro ochranu životního prostředí. Ta v roce 2011 mluvila o množství pouze asi 10 miliard tun.
Hluboký rezervoár, respektive uhlík z něj, si podle doktora Hier-Majumder postupně najde cestu na povrch díky sopečným výbuchům a velmi pomalu také přispívá ke změně klimatu. „Možná si většina z nás neuvědomuje, že hluboké struktury Země jsou spojeny se změnou klimatu, ale tento objev má důsledky nejen pro mapování podzemí, ale i pro budoucnost naší atmosféry," varuje vědec.
Náhlé uvolnění tohoto plynu by mohlo mít katastrofální následky. Doktor Hier-Majumder uvedl, uvedl, že toto jezero nepředstavuje bezprostřední hrozbu. Pokud by se ale uvolnilo jen jedno procento tohoto nahromaděného oxidu uhličitého, byl by to ekvivalent spálení 2,3 bilionů barelů ropy.
Tato podzemní plocha zkoumaná vědci zahrnuje také známý Yellowstonský národní park, kde již dřívější výzkum odhalil důkazy o existenci supervulkánu. Sopka v národním parku, která naposledy vybuchla před 640 tisíci lety, leží na vrcholu obrovského rezervoáru plného roztavené horniny. Každý den uvolňuje asi 45 tisíc metrických tun oxidu uhličitého.
Odborníci již dříve varovali, že by v případě výbuchu mohla způsobit „nukleární zimu“. Podle zprávy zveřejněné v roce 2015 by tato katastrofa mohla okamžitě zabít asi jako 90 tisíc lidí. Erupce by také rozšířila asi třímetrovou vrstvu roztaveného popela na vzdálenost asi 1600 kilometrů od parku, připomíná v souvislosti s novou studií server Express.
Související
Lidstvo trápí koronavirus, pumy zase mor. Vědci a veterináři to řeší už roky
Nebezpečí v Yellowstonu? Vulkán zvedá půdu o metry
Yellowstone National Park , Vědci , sopky
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní.
Zdroj: Jan Hrabě