Yellowstone – Jak jsme vás nedávno informovali, pozornost vědců upoutala neobvyklá aktivita v oblasti amerického národního parku Yellowstone. Tamní supervulkán číhající pod povrchem o sobě opět dal vědět.
Podrobnější geologické průzkumy a satelitní monitoring v druhé polovině 20. století podaly přímé důkazy o existenci supervulkánu v Yellowstonském národním parku. Pod kráterem sopky je v hloubce pět až 14 kilometrů jezero magmatu dlouhé skoro 90 kilometrů a široké téměř 30 kilometrů. Je v něm podle odhadu vědců 200 až 600 kilometrů krychlových kilometrů lávy.
V případě, že by vulkán opravdu vybuchl, mohlo by to způsobit celosvětovou katastrofu. Nejvíce zasaženy by samozřejmě byly USA, kde by okamžitě zemřelo 87.000 lidí a dvě třetiny země by se kvůli popelu vychrlenému do atmosféry a zablokování slunečního světla staly okamžitě neobyvatelnými.
Jak se na první pohled zdá, situace v parku se stále zhoršuje. Jen za poslední dva týdny bylo v oblasti zaznamenáno 878 otřesů. Vědci z United States Geological Survey (USGS) však uklidňují a uvádí, že neexistuje prakticky žádné riziko, že by sopka vybuchla, uvádí server Newsweek. Stupeň výstrahy sopky je i po této silné aktivitě normální.
Institut YVO, který dlouhodobě sleduje zemětřesení a sopečnou činnost v okolí parku, však upozornil, že ke dni 26. června bylo zaznamenáno 878 události. „Roj se skládá z jednoho zemětřesení v rozsahu velikosti 4, pět zemětřesení v rozsahu 3, 68 zemětřesení v rozmezí velikosti 2, 277 zemětřesení v rozmezí velikosti 1, 508 zemětřesení v rozsahu velikosti 0 a 19 zemětřesení s velikostí menší než nula,“ uvedl v nejnovější zprávě profesor Jamie Farrell.
Zatímco zvýšená seismická aktivita může signalizovat, že se sopka chystá vybuchnout, nejnovější roj zemětřesení prý nepředstavuje žádný důvod k obavám. Jacob Lowenstern z YVO uvedl, že v minulosti byly zaznamenány větší roje. „Roj v roce 2010 na Madison Plateau trval nejméně tři týdny. V roce 1985 trval několik měsíců,“ říká s tím, že výstraha zůstává na zeleném, tedy nízkém, stupni.
„Současná geologická aktivita v Yellowstonu zůstává relativně konstantní už více než 30 let, tedy od doby, kdy vědci poprvé začali sledovat tamní aktivitu,“ uvedla správa parku na svých internetových stránkách. „Dalším kalderou vytvořená erupce je teoreticky možná, ale je velmi nepravděpodobná v příštích tisíc nebo dokonce desetitisících letech. Vědci také nezjistili žádný údaj o hrozící menší erupce lávy.“
Šance na to, že supervulkán tento rok vybuchne, se podle vědců pohybují někde kolem 1:730 000, ukazují data US Geological Survey. Pokud by ale k explozi došlo, měl by na okolní oblasti extrémní dopady. Popel by okamžitě zasypal oblast do vzdálenosti asi 800 kilometrů a jeho vrstva by měla šířku až 10 centimetrů, takže by negativně ovlivnila pěstování plodin na středozápadě, píše server Business Insider.
Spolu s popelem by se ze supervulkánu vychrlila láva o teplotě asi tisíc stupňů a spousta plynů, včetně oxidu siřičitého, který může způsobit kyselé deště i globální ochlazování, protože by odrážel sluneční paprsky od Země. Výbuch by pravděpodobně nevyhladil lidský život, ale určitě by byl zničující - zejména v západní části USA.
Související
Lidstvo trápí koronavirus, pumy zase mor. Vědci a veterináři to řeší už roky
Nebezpečí v Yellowstonu? Vulkán zvedá půdu o metry
Yellowstone National Park , sopka Yellowstone Caldera , sopky
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 3 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 8 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 9 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák