Smrt jako z grotesky? Při pojídání banánů vás může zabít radioaktivita

Slovo radioaktivita v nás vzbuzuje velkou hrůzu a vyvolává v naší mysli katastrofické obrázky. Přesto jsme všichni denně vystavení větším čim menším dávkám radiace, sami radioaktivní záření v určité malé míře vydáváme. A dokonce jíme radioaktivní potraviny. Nevěříte? Jako příklad může sloužit obyčejný banán.

Téměř každá potravina bohatá na draslík obsahuje minimální procento radioaktivního izotopu 40 K.  Mezi „radioaktivní“ plodiny patří třeba také také brambory, ořechy, špenát, bílé fazole, meruňky, losos, avokádo, houby a jogurt.

Otázkou tedy je – mohou nás banány zabít? Odpověď zní ano. Pokud vám spadnou na hlavu. Je ale málo pravděpodobné, že by vás zabila radioaktivita. Jak poukazuje deník The Independent, u nikoho nebyla zaznamenána nemoc z ozáření způsobená banány. 

Proč tomu tak je? Banán obsahuje velké množství draslíku, jehož izotop 40K je radioaktivní. Jeho poločas rozpadu činí 1,25 miliardy let, což v přepočtu znamená, že v 1 gramu prvku se každou sekundu rozpadne asi 31 atomů.

A jelikož průměrný banán zahrnuje zhruba 0,5 gramů draslíku, půjde přibližně o 15 atomů za sekundu. V rámci procesu rozpadu dochází k velice slabému vyzařování paprsků beta i gama, které ve velkých dávkách vyvolávají nemoc z ozáření. 

Aby vám radioaktivita z banánů způsobila smrt, museli byste jich na posezení spořádat 10 milionů. Druhou možností je jíst každý den 274 banánů po dobu 7 let, uvádí magazín Forbes.

Dřív než na radiaci byste tedy spíše zemřeli na předávkování draslíkem. Banán ale slouží také jako prostředek k vyobrazení síly radiace. Ovoce vyzařuje radiaci o síle 0,1 mikrosievertu, tedy 1 miliontinu sievertu. Za smrtelnou dávku se považuje hodnota ve výši 1 sievertu, proto by nás zabilo zmíněných 10 milionů banánů. Kupříkladu CT sken celého těla se rovná ekvivalentu 100 000 banánů.

Související

Houby

Němci zjistili, že i 35 let po Černobylu jsou v houbách radioaktivní látky

Pětatřicet let po havárii ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl jsou houby rostoucí v přírodě kontaminované radioaktivními látkami. V množství nepřekračujícím povolené limity se nacházely v 95 procentech vzorků nasbíraných v Německu v posledních šesti letech. Podle agentury Reuters o tom informoval německý Spolkový úřad pro ochranu spotřebitelů a bezpečnost potravin (BVL).

Více souvisejících

radioaktivita Vědci zdraví zajímavosti Ovoce

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy