Již dlouho víme, že hypotalamus je důležitou částí mozku, který má na starosti tělesnou teplotu, hlad, spánek, emoce i sexuální touhy. Podle nové studie je však ještě důležitější, než jsme si dlouho mysleli.
Nová studie tvrdí, že hypotalamus je zodpovědný i za lidské mládí a udržuje tělo mladé. To je způsobeno kmenovými buňkami, které regulují stárnutí. V průběhu let je těchto buněk samozřejmě méně, což způsobuje naše stárnutí.
Testy na myších však naznačují, že je možné nové buňky implantovat a prodloužit tím život. „Podle našeho výzkumu počet kmenových buněk v hypotalamu klesá a tento pokles urychluje stárnutí,“ uvedl Dongsheng Cai z Albert Einstein College of Medicine pro Science Alert.
Vědci však také zjistili, že tyto následky nejsou nezvratné. Pokud se doplní tyto buňky nebo molekuly, které produkují, je podle výzkumníků možné zpomalit či zvrátit některé aspekty stárnutí. Cai a jeho tým už v roce 2013 objevili, že hypotalamus hraje roli ve stárnutí.
Teď vědci zjišťovali, které konkrétní buňky jsou za toto zodpovědné. Podle výzkumu jsou tedy důležité kmenové buňky, které slouží jako matrice k vytvoření nových buněk a opravy těch poškozených. U myší tyto buňky začnou mizet v období 10 měsíců, což je pro myši střední věk. A ve chvíli, kdy jsou myším 2 roky, tyto buňky zcela zmizí.
Aby se vědci ujistili, že jsou to správné buňky, narušily jejich tvorbu pomocí toxinu, který zničil asi 70 % těchto buněk. Nejen, že myši zemřely o několik měsíců dříve než obvykle, stárnutí se na nich projevovalo víc. Hůře se prý učily a pamatovaly si méně.
Pak zkoušeli, jestli lze tento efekt otočit. Vědci vzali kmenové buňky z čerstvě narozených myší a vložili je do mozků dvou skupin myší. První skupina byla tvořena normálními starými myšmi, do druhé patřily ty s přerušenou tvorbou kmenových buněk. Život myší se skutečně prodloužil o přibližně 15 %.
Podle ostatních vědců je tento mechanismus překvapivý a nečekaný. Zatím však neexistuje jistota, že to podobně bude fungovat i u lidského mozku a stárnutí. Proto chtějí výzkumníci zahájit testy na lidských dobrovolnicích. Zkusí implantovat kmenové buňky do jejich mozků a uvidí, jestli fungují jako elixír mládí.
13. listopadu 2025 18:19
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Související
První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?
Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství
věda , zajímavosti , Lidé , Zvířata , mozek
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 1 hodinou
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 1 hodinou
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 2 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 3 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 3 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 4 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 5 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
Téměř polovina Evropanů vnímá Donalda Trumpa jako "nepřítele Evropy". Zhruba stejný počet hodnotí riziko války s Ruskem jako vysoké a více než dvě třetiny se domnívají, že by se jejich země v případě takového konfliktu nedokázala bránit.
Zdroj: Libor Novák