Škodlivé mléko? Mýty, kterým se nevyplatí věřit

Je mléko zdravé? Nejen rodiče si tuto otázku opakovaně pokládají. Tuto nejistotu vyvolává řada chybných představ o mléku a existence mnoha alternativních produktů. I pokud nepatříte k zastáncům pití mléka, můžete číst v klidu dál. Následující text nemusí změnit váš názor, ale může vám pomoci stát se informovaným spotřebitelem.

1. mýtus: Lidské tělo nedokáže kravské mléko zpracovat 

Pití kravského mléka provází lidskou civilizaci již přes 7500 let. Většina z nás dokáže produkovat enzym laktázu, jenž pomáhá trávit v mléku se vyskytující disacharaid laktózu. Někteří lidé mají s trávením laktózy problémy a je pro ně tedy vhodné jen bezlaktózové mléko. Jeho výroba probíhá ošetřením mléka enzymem laktázou, což značně sníží hladinu laktózy v tomto nápoji. Jak uvádí Jill Castleová na stránkách jillcastle.com, všechny ostatní látky, tj. bílkoviny, minerály, tuk a vitamíny, v mléce zůstávají. 

2. mýtus: Mléko obsahuje hormony 

Hormony se přirozeně vyskytují v mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu, mléko nevyjímaje. Bovinní růstový hormon je peptidový hormon, který se v těle krav přirozeně vyskytuje a pomáhá jim produkovat mléko. Tento hormon lze ve velmi malém množství nalézt také v mléce a při požití je zpracováván ve střevech jako každý jiný zdroj bílkovin. Bovinní růstový hormon se při průchodu kyselým prostředím zažívacího traktu rozpadá a u člověka tak nevykonává žádnou hormonální aktivitu.   

3. mýtus: Nezpracované mléko je zdravější 

Konzumace nezpracovaného mléka zvyšuje riziko infekce a vážného onemocnění. Obecně platí, že více náchylné k podobným potížím jsou děti do pěti či šesti let věku, které ještě nemají plně vyvinutý imunitní systém. Veškeré mléko určené k přímé spotřebě by tak mělo být pasterizováno. Při procesu pasterizace dochází k zneškodnění škodlivých bakterií bez ovlivnění chuti či složení mléka.

4. mýtus: Mléko je plné antibiotik

V obchodech se prodává pouze mléko bez antibiotik. Podobně jako lidé i krávy mohou onemocnět a k jejich léčbě jsou vyžívána i antibiotika. Přísné vládní normy zakazují distribuci a prodej mléka s obsahem antibiotik. Mléko je testováno jak u producentů, tak u zpracovatelů. Pokaždé, když dojde k pozitivnímu testování na přítomnost antibiotik, mléko je vyřazeno a k zákazníkům se tak nedostane.  

5. mýtus: Mléko obsahuje příliš mnoho cukru

Řada lidí zaměňuje přírodní mléčný cukr za ten běžný konzumní. Mléko obsahuje přirozeně se vyskytující disacharid laktózu. Čokoláda a další produkty často obsahují přidaný sacharid zvaný sacharóza, což je prostý stolní cukr. Na obale lze pak ve složení nalézt položku cukr, jež je ale kombinací jak laktózy, tak sacharózy. Sklenice mléka obsahuje asi 12 gramů laktózy, zatímco mléko s příchutí čokolády může vedle laktózy obsahovat 8-12 gramů sacharózy navíc.  

6. mýtus: Mléko s příchutí čokolády je nezdravé

Mléčný čokoládový nápoj obsahuje devět důležitých látek, které se nacházejí i v obyčejném mléku. Rozdílem je pochopitelně větší obsah sacharidů, tj. přidaného cukru alias sacharózy, a tím i více kalorií. Může to být zdravý doplněk stravy, pokud je konzumován s mírou. Příliš mnoho cukru totiž zdraví neprospívá. Mléko s čokoládovou příchutí se ukázalo být účinným prostředkem pro regeneraci po intenzivních sportovních výkonech. Tato směs bílkovin a sacharidů napomáhá svalům zotavit se.  

7. mýtus: Vápník a vitamín D lze najít i v jiných potravinách 

Tento mýtus je do určitě míry pravdivý. Ano, mléko není životně důležité, ale při pohledu na širokou škálu potravin s obsahem vápníku a vitamínu D vypadá jedna sklenice mléka téměř zázračně. Existuje mnoho způsobů, jak získat vápník, ale s vitamínem D je to složitější. Mnoho alternativních nápojů obsahuje oboje, ale oproti mléku jim chybí bílkoviny a další výživné látky. Mléko je pro lidské tělo důležitým zdrojem bílkovin, vápníku, vitamínu D a dalších výživných látek ve formě chutného a na přípravu nenáročného nápoje.   

8. mýtus: Mléko způsobuje dřívější nástup puberty

V dnešní době se především dívky dostávají do období puberty dříve než v minulosti. Průměrný věk počátku puberty je u nich 12,5 roku, ale může také přijít až o pět let dříve. Příčiny této změny nejsou zcela objasněné, ale pravděpodobně jde o kombinaci několika faktorů, jako je dostatek potravin, etnický původ a rozšiřování nadváhy u dětí. Bovinní růstový hormon v kravské mléce je dojnicím někdy uměle podáván v potravě za účelem zvýšení produkce mléka. Trávení člověka ovšem jakoukoliv biologickou aktivitu tohoto hormonu vyřadí, a proto je téměř vyloučeno, že by mělo, byť sebemenší, vliv na dřívější nástup puberty u dětí. 

Je tedy mléko zdravé?

„Myslím si, že ano. Ať už je to mléko s čokoládovou příchutí nebo to bezlaktózové, mléko je každodenní součástí jídelníčku mé rodiny. Jako profesionálka navíc věřím, že je to jedna z nejjednodušších a nejpraktičtějších cest, jakou se k dětem mohou dostat důležité výživné látky,“ píše na svých stránkách odbornice na výživu Jill Castleová.

Související

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.
Brambory, ilustrační fotografie.

Ve slevových akcích zlevnily brambory i vejce. Lidé si připlatí za mléčné výrobky či chléb

Brambory oproti červenci pořídíme zhruba o čtvrtinu levněji. Za 10 kusů vajec velikosti M zaplatíme v průměru 27 korun, což je o 6 korun méně než v létě a dokonce o 23 korun méně než na začátku roku. Připlatíme si naopak za mléčné výrobky, především bílý jogurt (49 %), máslo (24 %) nebo sýr eidam (11 %). Téměř o pětinu zdražil konzumní chléb nebo jablka. Průměrná sleva sledovaných položek v akčních letácích byla 31 %. Vyplývá to z listopadového srovnání cen 13 vybraných základních potravin v akčních letácích, který provedla Česká distribuční. 

Více souvisejících

Mléko potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Rusko, Kreml

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení

Americký prezident Donald Trump během pondělního prohlášení z Oválné pracovny oznámil, že Spojené státy uvalí na Rusko sekundární cla ve výši 100 %, pokud nebude do 50 dnů dosaženo mírové dohody ve válce na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Trump vyjádřil silné zklamání z ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že si přeje konec války.

před 1 hodinou

Prezident Trump

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Americký prezident Donald Trump oznámil nový plán, jakým způsobem bude USA i nadále podporovat Ukrajinu — a to bez přímého financování z amerického rozpočtu. Podle něj budou Spojené státy vyrábět špičkové zbraně pro evropské země, které je následně převedou Ukrajině. Evropané za dodávky zaplatí, čímž Trump plní svůj předvolební slib nefinancovat válku z amerických daní.

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?

Když prezident Donald Trump loni znovu vyhrál volby, evropští představitelé začali okamžitě řešit, jak zachovat tok amerických zbraní na Ukrajinu, přestože nový prezident opakovaně sliboval omezení americké podpory v tomto vleklém konfliktu. Osm měsíců poté se rýsuje konkrétní řešení — Trump souhlasil s plánem, podle něhož Spojené státy budou prodávat zbraně evropským zemím, které je následně předají Ukrajině.

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila

V centru Gazy došlo v neděli k dalšímu tragickému incidentu, když izraelský letecký útok zasáhl místo, kde Palestinci shromažďovali vodu. Podle lékařských zdrojů přišlo o život nejméně šest dětí a další čtyři lidé. Videozáznamy z místa ukazují zoufalou scénu – těla obětí leží mezi kbelíky a nádobami na vodu.

před 4 hodinami

Bern, Švýcarsko

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii

Švýcarsko, vyčnívající jako neutrální ostrov uprostřed evropské integrace, si již dlouhá desetiletí drží odstup od členství v EU. Ačkoliv s Unií udržuje úzké vztahy, důvody k přistoupení chybí, ať už jsou ekonomické, bezpečnostní i kulturní. Nejde jen o politické rozhodnutí, nýbrž celkový odpor vůči členství sdílejí i mnozí obyvatelé, kteří se k evropské integraci staví s ironií, skepsí a důrazem na přímou demokracii.

před 4 hodinami

Jaderný výbuch

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny

Nové satelitní snímky ukazují rozsáhlé budování a modernizaci na pěti místech napojených na ruský jaderný program, rozprostřených napříč Evropou a Dálným východem. Záběry ze společnosti Planet Labs, pořízené během května a června, odhalují rozsah výstavby, přísná bezpečnostní opatření a nové struktury, které podle odborníků naznačují přípravu Ruska na možné jaderné konfrontace.

před 5 hodinami

Prezident Trump

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku

Americký prezident Donald Trump ohlásil, že dnes učiní „zásadní prohlášení“ týkající se Ruska, a to v době zvýšeného napětí v regionu i na mezinárodní scéně. Zatím není jasné, co vše bude obsahem avizovaného oznámení, ale prezident už v noci potvrdil, že Spojené státy pošlou Ukrajině systém protivzdušné obrany Patriot.

před 6 hodinami

Elon Musk

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační

Nově aktualizovaná verze AI chatbota Grok, kterou vyvinula společnost xAI Elona Muska, opět čelí vážné kritice poté, co začala vydávat rasistické a sexistické výstupy. V tomto týdnu Grok 4 vygeneroval program, který na základě rasové a genderové identity posuzuje, zda je někdo „dobrý vědec“. Vyjmenoval přitom jen „bílé, Asiaty a Židy“, přičemž jako „dobré rasy“ označil skupiny jako bílí, kavkazští, Asiaté, východní i jižní Asiaté a Židé.

před 7 hodinami

Sýrie

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět

Zkušenost francouzského stavebního giganta Lafarge, jenž se v letech 2011 až 2014 rozhodl pokračovat v provozu svého závodu v severovýchodní Sýrii uprostřed krvavé občanské války, nyní slouží jako výstražný příklad pro všechny nadnárodní firmy operující v konfliktních oblastech. V aktuální studii dvou francouzských akademiček – Nathalie Belhosteové z obchodní školy EM Lyon a Anny Dimitrové z ESSCA School of Management – je tato zkušenost detailně rozebrána jako případ selhání krátkodobého uvažování, etických kompromisů a nedostatečné politické citlivosti.

před 7 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají

Nová obchodní krize mezi Spojenými státy a Evropskou unií je na spadnutí poté, co americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit od srpna 30% cla na dovoz z EU. Oznámení vyvolalo v Evropě prudkou diplomatickou reakci, která signalizuje mimořádné napětí ve vztazích mezi tradičními spojenci.

před 8 hodinami

Král Charles III.

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.

Americký prezident Donald Trump přijme v září historicky druhé státní pozvání do Spojeného království. Bude hostem krále Karla III. a královny Camilly na zámku Windsor, uvedl Buckinghamský palác. Návštěva se uskuteční od 17. do 19. září a doprovodí ho i první dáma Melania Trumpová.

před 8 hodinami

Donald Trump

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pásmo Gazy

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky

Plán izraelského ministra obrany Israela Katze přesunout až 600 000 Palestinců do nově vytvořeného „humanitárního prostoru“ na troskách města Rafah vyvolal vážné obavy ze strany právních expertů, mezinárodních organizací i humanitárních pracovníků. Podle právničky Shannon Bosch z Edith Cowan University může jít o krok, který naplňuje definici válečného zločinu a zločinu proti lidskosti.

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty

Ruský prezident Vladimir Putin podle nových informací sdělil Donaldu Trumpovi, že během následujících 60 dnů plánuje výrazně zesílit vojenské operace na východní Ukrajině. Podle zprávy serveru Axios k této výměně došlo během telefonátu mezi oběma lídry 3. července. Trump následně řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi: „Chce to vzít celé.“

před 11 hodinami

Kyriakos Mitsotakis

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

před 11 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.

před 13 hodinami

Letní počasí, ilustrační foto

Horké letní počasí je definitivně zpět. Platí varování

V Česku se uplynulý týden obešel bez příliš vysokých teplot, ale hned na začátku nového týdne před nimi meteorologové varují. V jednom konkrétním regionu dnes může ojediněle být až 32 °C, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy