Škodlivé mléko? Mýty, kterým se nevyplatí věřit

Je mléko zdravé? Nejen rodiče si tuto otázku opakovaně pokládají. Tuto nejistotu vyvolává řada chybných představ o mléku a existence mnoha alternativních produktů. I pokud nepatříte k zastáncům pití mléka, můžete číst v klidu dál. Následující text nemusí změnit váš názor, ale může vám pomoci stát se informovaným spotřebitelem.

1. mýtus: Lidské tělo nedokáže kravské mléko zpracovat 

Pití kravského mléka provází lidskou civilizaci již přes 7500 let. Většina z nás dokáže produkovat enzym laktázu, jenž pomáhá trávit v mléku se vyskytující disacharaid laktózu. Někteří lidé mají s trávením laktózy problémy a je pro ně tedy vhodné jen bezlaktózové mléko. Jeho výroba probíhá ošetřením mléka enzymem laktázou, což značně sníží hladinu laktózy v tomto nápoji. Jak uvádí Jill Castleová na stránkách jillcastle.com, všechny ostatní látky, tj. bílkoviny, minerály, tuk a vitamíny, v mléce zůstávají. 

2. mýtus: Mléko obsahuje hormony 

Hormony se přirozeně vyskytují v mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu, mléko nevyjímaje. Bovinní růstový hormon je peptidový hormon, který se v těle krav přirozeně vyskytuje a pomáhá jim produkovat mléko. Tento hormon lze ve velmi malém množství nalézt také v mléce a při požití je zpracováván ve střevech jako každý jiný zdroj bílkovin. Bovinní růstový hormon se při průchodu kyselým prostředím zažívacího traktu rozpadá a u člověka tak nevykonává žádnou hormonální aktivitu.   

3. mýtus: Nezpracované mléko je zdravější 

Konzumace nezpracovaného mléka zvyšuje riziko infekce a vážného onemocnění. Obecně platí, že více náchylné k podobným potížím jsou děti do pěti či šesti let věku, které ještě nemají plně vyvinutý imunitní systém. Veškeré mléko určené k přímé spotřebě by tak mělo být pasterizováno. Při procesu pasterizace dochází k zneškodnění škodlivých bakterií bez ovlivnění chuti či složení mléka.

4. mýtus: Mléko je plné antibiotik

V obchodech se prodává pouze mléko bez antibiotik. Podobně jako lidé i krávy mohou onemocnět a k jejich léčbě jsou vyžívána i antibiotika. Přísné vládní normy zakazují distribuci a prodej mléka s obsahem antibiotik. Mléko je testováno jak u producentů, tak u zpracovatelů. Pokaždé, když dojde k pozitivnímu testování na přítomnost antibiotik, mléko je vyřazeno a k zákazníkům se tak nedostane.  

5. mýtus: Mléko obsahuje příliš mnoho cukru

Řada lidí zaměňuje přírodní mléčný cukr za ten běžný konzumní. Mléko obsahuje přirozeně se vyskytující disacharid laktózu. Čokoláda a další produkty často obsahují přidaný sacharid zvaný sacharóza, což je prostý stolní cukr. Na obale lze pak ve složení nalézt položku cukr, jež je ale kombinací jak laktózy, tak sacharózy. Sklenice mléka obsahuje asi 12 gramů laktózy, zatímco mléko s příchutí čokolády může vedle laktózy obsahovat 8-12 gramů sacharózy navíc.  

6. mýtus: Mléko s příchutí čokolády je nezdravé

Mléčný čokoládový nápoj obsahuje devět důležitých látek, které se nacházejí i v obyčejném mléku. Rozdílem je pochopitelně větší obsah sacharidů, tj. přidaného cukru alias sacharózy, a tím i více kalorií. Může to být zdravý doplněk stravy, pokud je konzumován s mírou. Příliš mnoho cukru totiž zdraví neprospívá. Mléko s čokoládovou příchutí se ukázalo být účinným prostředkem pro regeneraci po intenzivních sportovních výkonech. Tato směs bílkovin a sacharidů napomáhá svalům zotavit se.  

7. mýtus: Vápník a vitamín D lze najít i v jiných potravinách 

Tento mýtus je do určitě míry pravdivý. Ano, mléko není životně důležité, ale při pohledu na širokou škálu potravin s obsahem vápníku a vitamínu D vypadá jedna sklenice mléka téměř zázračně. Existuje mnoho způsobů, jak získat vápník, ale s vitamínem D je to složitější. Mnoho alternativních nápojů obsahuje oboje, ale oproti mléku jim chybí bílkoviny a další výživné látky. Mléko je pro lidské tělo důležitým zdrojem bílkovin, vápníku, vitamínu D a dalších výživných látek ve formě chutného a na přípravu nenáročného nápoje.   

8. mýtus: Mléko způsobuje dřívější nástup puberty

V dnešní době se především dívky dostávají do období puberty dříve než v minulosti. Průměrný věk počátku puberty je u nich 12,5 roku, ale může také přijít až o pět let dříve. Příčiny této změny nejsou zcela objasněné, ale pravděpodobně jde o kombinaci několika faktorů, jako je dostatek potravin, etnický původ a rozšiřování nadváhy u dětí. Bovinní růstový hormon v kravské mléce je dojnicím někdy uměle podáván v potravě za účelem zvýšení produkce mléka. Trávení člověka ovšem jakoukoliv biologickou aktivitu tohoto hormonu vyřadí, a proto je téměř vyloučeno, že by mělo, byť sebemenší, vliv na dřívější nástup puberty u dětí. 

Je tedy mléko zdravé?

„Myslím si, že ano. Ať už je to mléko s čokoládovou příchutí nebo to bezlaktózové, mléko je každodenní součástí jídelníčku mé rodiny. Jako profesionálka navíc věřím, že je to jedna z nejjednodušších a nejpraktičtějších cest, jakou se k dětem mohou dostat důležité výživné látky,“ píše na svých stránkách odbornice na výživu Jill Castleová.

Související

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.
Brambory, ilustrační fotografie.

Ve slevových akcích zlevnily brambory i vejce. Lidé si připlatí za mléčné výrobky či chléb

Brambory oproti červenci pořídíme zhruba o čtvrtinu levněji. Za 10 kusů vajec velikosti M zaplatíme v průměru 27 korun, což je o 6 korun méně než v létě a dokonce o 23 korun méně než na začátku roku. Připlatíme si naopak za mléčné výrobky, především bílý jogurt (49 %), máslo (24 %) nebo sýr eidam (11 %). Téměř o pětinu zdražil konzumní chléb nebo jablka. Průměrná sleva sledovaných položek v akčních letácích byla 31 %. Vyplývá to z listopadového srovnání cen 13 vybraných základních potravin v akčních letácích, který provedla Česká distribuční. 

Více souvisejících

Mléko potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 2 hodinami

Francouzská policie

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž

Francouzské úřady zahájily vyšetřování druhého výpadku elektřiny během pouhých dvou dnů poté, co bylo zjištěno, že požár transformátoru v Nice mohl být výsledkem úmyslného žhářství. Událost ovlivnila dodávky proudu pro nejméně 45 000 obyvatel a přišla den po podobném výpadku v Cannes, který narušil závěr tamního filmového festivalu.

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů

Ukrajina a Rusko během tří dnů uskutečnily dosud největší výměnu válečných zajatců od začátku války. Prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli oznámil, že byl dokončen poslední krok výměny „1000 za 1000“ – na svobodu se vrátili i poslední z 303 ukrajinských zajatců, které mělo Rusko v rámci dohody propustit.

před 3 hodinami

Švédský tým na MS v hokeji

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa

V napínavém souboji o třetí místo mistrovství světa v ledním hokeji si Švédsko nakonec před zaplněnou Avicii Arenou pojistilo bronzové medaile, když porazilo houževnatý dánský výběr 6:2. Tři korunky dominovaly především ve druhé a třetí třetině, zatímco Dánové ani přes velkou bojovnost nedokázali odvrátit porážku.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet

Evropská unie čelí stále naléhavější bezpečnostní výzvě, kterou dlouho přehlížela: rozsáhlému podílu čínských firem na správě a vlastnictví více než 30 přístavů po celé Evropě. Zatímco v minulosti byly tyto investice vítány jako vítaný příliv kapitálu a příležitost pro modernizaci infrastruktury, dnes se stále častěji ukazuje, že přítomnost čínských firem v klíčových logistických uzlech představuje strategické riziko pro celou evropskou bezpečnost.

před 8 hodinami

Jana Maláčová

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí a současná členka SOCDEM Jana Maláčová se rozhodla podělit o velmi osobní informaci. Na sociální síti X (dříve Twitter) otevřeně přiznala, že v posledních měsících čelí onkologickému onemocnění. Ve svém příspěvku uvedla, že nosí paruku – ne však jako módní doplněk, ale kvůli následkům náročné léčby.

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?

Z východní Ukrajiny, kde se v posledních měsících boje soustředí především na město Pokrovsk a jeho okolí, přichází zvláštní ticho. Není to klid před bouří, ale spíše napjaté ticho plné otázek, které si vojáci i obyvatelé pokládají častěji než dříve: může být nadcházející návrh na mírová jednání s Ruskem počátkem konce války, která trvá již třetím rokem?

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině

Ruská armáda podle nejnovějších zpráv zřejmě dokončuje finální testy své nejmodernější hypersonické zbraně RS-26 „Orešnik“. Tento vývoj vyvolává obavy, že Kreml se připravuje na nový masivní úder proti Ukrajině, jenž by mohl zásadně změnit průběh konfliktu. Upozorňuje na to americký vojenský analytik Brandon J. Weichert v článku pro deník The Washington Times, který vychází z informací ukrajinského serveru Militarnyi a portálu Defence-Blog.com.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

Dovoz a vývoz zboží

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel

Evropská unie vyzvala Spojené státy k vzájemnému respektu v obchodních vztazích poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením 50% cla na veškeré zboží dovážené z EU. Brusel zároveň varoval, že je připraven hájit své zájmy, pokud dojde k eskalaci obchodního napětí.

včera

včera

Elon Musk

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu

Americký marketingový expert Scott Galloway označil zapojení Elona Muska do vládních škrtů ve službách administrativy Donalda Trumpa za „jeden z největších případů zničení značky v dějinách“. Na páteční epizodě populárního podcastu Pivot, který Galloway spolumoderuje, uvedl, že Musk odcizil jádro své zákaznické základny tím, že se politicky přiblížil lidem, kteří o elektromobily nemají zájem.

včera

plynovod Nord Stream 2

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce

Evropská unie připravuje další kolo sankcí namířených proti Rusku, jehož cílem je vyvinout větší tlak na Moskvu kvůli pokračující válce proti Ukrajině. Podle informací agentury Bloomberg zvažuje Brusel mimo jiné odpojení více než 20 ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT, snížení cenového stropu na ruskou ropu a zákaz plynovodů Nord Stream.

včera

Donald Trump

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství

Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.

včera

Američané na hokejovém MS rozdrtili Švédy 6:2. O zlato si zahrají poprvé po 65 letech

Hokejové mistrovství světa v Stockholmu přineslo v prvním semifinále velké překvapení a drtivé zklamání pro domácí fanoušky. Švédsko nezvládlo očekávání a v Avicii Areně utrpělo těžkou porážku 2:6 s výběrem USA, který po dlouhých 65 letech postoupil do finále světového šampionátu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy