Co se stane vašemu tělu, když budete jíst nadměrné množství cukru?

Víme, že moderní západní strava je plná přidaných sladidel. Vzhledem k tomu, že počet lidí trpících obezitou roste, se o cukru a sladidlech mluví stále více.  Je těžké vědět, co přesně je  bezpečné jíst, píše server Business Insider. Existuje totiž mnoho mýtů o tom, jaké účinky má cukr na naše zdraví. 

Přestože lidé potřebují glukózu, aby přežili, není žádným tajemstvím, že nadměrné množství cukru, které se nachází v každodenních potravinách a nealkoholických nápojích, překračuje míru toho, co je naše tělo schopno zvládnout. Jak tedy může přemíra cukru na naše tělo působit?

Přibývání na váze

Celá řada studií spojila spotřebu sladkých potravin a nápojů s nárůstem hmotnosti. Výzkum publikovaný v časopise American Journal of Clinical Nutrition v roce 2011 potvrdil „pozitivní souvislost" mezi pravidelným pitím nealkoholických nápojů a rostoucí epidemií obezity. „Nápoje slazené cukrem, zejména soda, poskytují malý nutriční přínos a zvyšují přírůstek hmotnosti a riziko cukrovky, zlomenin a zubního kazu," uvádějí výzkumníci.

Vaše tělo potřebuje glukózu, aby přežilo, ale co se stane, když spotřebujete víc, než potřebujete? „Když konzumujete více cukru, než tělo může použít, tělo ho převede na mastnou kyselinu a uloží ji pro budoucí použití v tukových buňkách - a to na místech, jako jsou boky, stehna, paže a žaludek," varují lékaři.

Zubní kaz

Cukr, na rozdíl od obecné víry, ve skutečnosti nezpůsobuje zubní kaz. Nicméně kyselina, která vzniká jako odpadní produkt při interakci cukru s povrchem zubů, ano. Takže pokud nesledujete, co jíte (nebo ignorujete pravidelné čištění zubů), mohou vaše zuby skončit hodně špatně.

Kožní problémy

Říká se, že čokoláda způsobuje akné. Mohou sladké potraviny opravdu způsobit dermatologické problémy? Vědci nedávno spojili konzumaci mléčných výrobků a potravin s vysokými glykemickými indexy s kožními problémy.

Zvýšená touha po cukru

Když budete jíst hodně cukru, mozek uvolní dopamin - chemikálii, která způsobuje příjemné pocity a která se uvolní třeba v případě, když máte sex nebo pozitivní lidskou interakci. Přestože se vědci neshodnou na tom, jak návykový může cukr být, studie z roku 2008 zveřejněná v časopise Neuroscience & Biobehavioural Reviews uvádí, že při neomezeném přístupu k cukru vykazují potkani čtyři známky závislosti, které jsou srovnatelné třeba se závislostí na alkoholu.

Riziko cukrovky

Když jíte potraviny obsahující glukózu, vaše tělo uvolní inzulín, který pomáhá vašemu tělu změnit glukózu na energii. Problém je, když lidé sní příliš mnoho cukru najednou. Velké uvolnění inzulínu můžete způsobit hypoglykemii nebo inzulínovou rezistenci, varují lékaři.

Kvůli inzulínové rezistenci nemůže vaše tělo dostatečně rychle vstřebat glukózu, což způsobuje, že se glukóza v krvi a játrech zvyšuje. Toto spolu s genetickými a environmentálními faktory, může vést k prediabetu a nakonec ke vzniku diabetu. 

Deprese a úzkost

Jak jsme již zmínili, konzumace velkého množství cukru způsobuje, že váš mozek uvolňuje dopamin. Podle nového průzkumu ale může strava bohatá na cukr způsobovat stres a depresi. Diety s vysokým obsahem škrobových a sladkých potravin jsou spojeny s tvorbou zánětů na mnohem více než diety bohaté na chudé bílkoviny a zeleninu. Studie z roku 2016 publikovaná v časopise Journal of Clinical Psychiatry naznačuje, že zánět je silným indikátorem deprese a vysokého stresu. „Cukr zvyšuje zánět v celém těle, včetně mozku," uvádějí lékaři. Sladká strava tedy může vyvolat zánětlivou reakci ve vašem těle, což může vést ke zvýšenému stresu, úzkosti a dokonce k depresi. 

Srdeční choroby

Nejvíce zřejmým fyzickým příznakem příjmu vysokého množství cukru je zvýšení tělesné hmotnosti, ale alarmující výzkum ukazuje, že  i když nemáte nadváha, strava bohatá na cukr může exponenciálně zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Nemoci jater

Obvykle si spíše spojujeme selhání jater s alkoholem, ale výzkumy naznačují, že cukr může na játra působit téměř stejně škodlivě jako alkohol. Když jíme příliš mnoho cukru, velké množství se ho dostane do krve a jater. To může způsobit nealkoholické tukové onemocnění jater a nealkoholickou steatohepatitidu (NASH), zánětlivé jaterní onemocnění, které může být významnou příčinu vzniku jaterní cirhózy.

NASH je známá jako tiché onemocnění, protože příznaky se nezačnou objevovat, dokud není téměř pozdě. NASH je spojena se špatnými stravovacími návyky a obezitou. 

Mozek neumí říct, že je vaše tělo plné

Jeden neobvyklý dopad stravy nabité sladidly je neschopnost poznat, kdy jste plní. Když budete jíst příliš mnoho cukru, budete se pravděpodobně přejídat kvůli „prázdným kaloriím". Studie z roku 2011 zjistila, že diety s vysokým obsahem nasycených tuků a rafinovaných cukrů mohou narušovat signály mozku pro vaše tělo, že jste plní.

Problémy s pamětí / demencí

Studie z roku 2015 provedená na Oregonské státní univerzitě potvrdila, že diety bohaté na cukr mohou přímo ovlivnit schopnost našeho mozku udržet si krátkodobé i dlouhodobé vzpomínky. Studie zjistila, že po pouhých čtyřech týdnech na dietě s vysokým obsahem tuků a sacharidů došlo u laboratorních krys ke snížení kognitivních schopností.

Britská studie z roku 2017 potvrdila tuto teorii tím, že prokázala „spojitost mezi vysokou hladinou cukru v krvi a progresí demence nebo Alzheimerovy choroby".

Související

Cukrovka, ilustrační fotografie

I po sto letech je inzulin pro řadu diabetiků nenahraditelným lékem

Inzulin je i po 100 letech od objevení stále nenahraditelným lékem pro diabetiky prvního typu a řadu diabetiků druhého typu. Zdokonalují se spíše formy jeho aplikace a metody měření hladiny cukru. Obrovským pokrokem jsou takzvané senzory, které se zavádějí do podkožní tukové tkáně a měří pacientům hladinu cukru prakticky nepřetržitě.
Cukr - inzulín

Existuje závislost na cukru? Lékaři vydali varovnou studii

Lze hovořit o závislosti na cukru jako o závislosti na drogách? Podle Serge Ahmeda z francouzského Státního ústředí vědeckého výzkumu (CNRS) rozhodně ano. Je ale třeba připomenout, že existují dva druhy závislosti, jedna na nějaké látce a druhá bez ní, jako je závislost na videohrách, kompulzivní nakupování a podobně.

Více souvisejících

Cukr - inzulín zdraví cukrová řepa, cukr obezita, nadváha, hubnutí

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

včera

včera

Povinná vojna? Polsko chce desítky tisíc nových vojáků

Polsko v současnosti neuvažuje o zavedení povinné vojenské služby, protože zájem o vstup do ozbrojených sil zůstává vysoký. Uvedl to ve středu v parlamentu polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, informuje agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy