Víte, jak správě mýt nádobí? Je to umění, které vyžaduje přesný postup

Mezi nejvíce nenáviděné domácí práce zcela jistě patří umývání nádobí. Komu by se také chtělo trávit čas mezi mastnými pánvemi, zapatlaným sklem a noži od syrového masa. I proto mnozí dávají přednost myčce na nádobí. Ale co když se rozbije? Víte, jak nejlépe nádobí umýt?

V dnešní době velká část hospodyněk v kuchyni využívá praktického pomocníka – myčku na nádobí. Může se tak stát, že někteří lidé už neví, jak nádobí umýt „staromódní cestou“, tedy ručně. Je třeba nádobí předem odmočit? Je dobrý nápad natáhnout si gumové rukavice? A co vlastně umývat jako první?

Britští odborníci odpovídají na všechny tyto otázky, navíc také připravili vlastní kontrolní seznam, díky kterému umyjete vaše nádobí tak, že bude vypadat jako nové, informuje server The Independent.

Podle odborníků na úklid domácnosti je správné mytí nádobí opravdu umění a je třeba jej vykonávat podle konkrétního postupu. Vždy byste měli začínat sklenicemi, hrnky a šálky, pak přijdou na řadu menší talířky, talíře od jídla a příbory. Větší kusy nádobí, jako jsou pánve, hrnce nebo pekáče by měly být umývány až jako poslední.

Důležité prý také je nasadit si gumové rukavice. Zdá se vám do nepohodlné? Podle expertů je to ale doslova životně důležité, protože pak můžete používat horkou vodu, která je účinnější při zabíjení bakterií, a neublížíte si.

Důležité také je uprostřed mytí vyměnit vodu a seškrabat všechny zbytky jídla z talířů a hrnců, než vůbec začnete. „Kdybyste někdy zjistili, že vaše porcelánové nádobí ani po umytí není úplně čisté, nebo že vaše příbory ztratily lesk, mohl by být na vině způsob, jakým nádobí umýváte," říká průvodce sestavený odborníky, ze kterého cituje The Independent.

„Pokud se předem nezbavíte zbytků jídla a potravin, znečistíte odtok, ale také to zkomplikuje vaše mytí, protože všechny talíře prostě budou plavat v tuku a špíně. A pokud jsou vaše pánve připálené nebo znečištěné, pak je namočte v horké mýdlové vodě, pak bude jejich umývání mnohem jednodušší,“ radí odborníci.

A čím byste měli nádobí mít? Podle odborníků je třeba kartáče na mytí pravidelně měnit, a hadry na nádobí prát v pračce. Je prý také vhodné umístit vlhké, nekovové houby do mikrovlnné trouby na 40 sekund, aby se tak zničily nežádoucí bakterie. Některá studie však ukázaly, že i pravidelně dezinfikované houby obsahovaly vyšší procento bakterií souvisejících s patogeny než houby, které nebyly nikdy vyčištěny. 

Může to být proto, že patogenní bakterie jsou odolnější vůči čištění a rychle kolonizují oblasti opuštěné jinými a méně odolnými bakteriemi. Proto je nejlepší je prostě lepší ji vyhodit a vzít novou – a to každý týden.

Související

Více souvisejících

myčky nádobí Úklid zajímavosti

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy