Víte, jak správě mýt nádobí? Je to umění, které vyžaduje přesný postup

Mezi nejvíce nenáviděné domácí práce zcela jistě patří umývání nádobí. Komu by se také chtělo trávit čas mezi mastnými pánvemi, zapatlaným sklem a noži od syrového masa. I proto mnozí dávají přednost myčce na nádobí. Ale co když se rozbije? Víte, jak nejlépe nádobí umýt?

V dnešní době velká část hospodyněk v kuchyni využívá praktického pomocníka – myčku na nádobí. Může se tak stát, že někteří lidé už neví, jak nádobí umýt „staromódní cestou“, tedy ručně. Je třeba nádobí předem odmočit? Je dobrý nápad natáhnout si gumové rukavice? A co vlastně umývat jako první?

Britští odborníci odpovídají na všechny tyto otázky, navíc také připravili vlastní kontrolní seznam, díky kterému umyjete vaše nádobí tak, že bude vypadat jako nové, informuje server The Independent.

Podle odborníků na úklid domácnosti je správné mytí nádobí opravdu umění a je třeba jej vykonávat podle konkrétního postupu. Vždy byste měli začínat sklenicemi, hrnky a šálky, pak přijdou na řadu menší talířky, talíře od jídla a příbory. Větší kusy nádobí, jako jsou pánve, hrnce nebo pekáče by měly být umývány až jako poslední.

Důležité prý také je nasadit si gumové rukavice. Zdá se vám do nepohodlné? Podle expertů je to ale doslova životně důležité, protože pak můžete používat horkou vodu, která je účinnější při zabíjení bakterií, a neublížíte si.

Důležité také je uprostřed mytí vyměnit vodu a seškrabat všechny zbytky jídla z talířů a hrnců, než vůbec začnete. „Kdybyste někdy zjistili, že vaše porcelánové nádobí ani po umytí není úplně čisté, nebo že vaše příbory ztratily lesk, mohl by být na vině způsob, jakým nádobí umýváte," říká průvodce sestavený odborníky, ze kterého cituje The Independent.

„Pokud se předem nezbavíte zbytků jídla a potravin, znečistíte odtok, ale také to zkomplikuje vaše mytí, protože všechny talíře prostě budou plavat v tuku a špíně. A pokud jsou vaše pánve připálené nebo znečištěné, pak je namočte v horké mýdlové vodě, pak bude jejich umývání mnohem jednodušší,“ radí odborníci.

A čím byste měli nádobí mít? Podle odborníků je třeba kartáče na mytí pravidelně měnit, a hadry na nádobí prát v pračce. Je prý také vhodné umístit vlhké, nekovové houby do mikrovlnné trouby na 40 sekund, aby se tak zničily nežádoucí bakterie. Některá studie však ukázaly, že i pravidelně dezinfikované houby obsahovaly vyšší procento bakterií souvisejících s patogeny než houby, které nebyly nikdy vyčištěny. 

Může to být proto, že patogenní bakterie jsou odolnější vůči čištění a rychle kolonizují oblasti opuštěné jinými a méně odolnými bakteriemi. Proto je nejlepší je prostě lepší ji vyhodit a vzít novou – a to každý týden.

Související

Více souvisejících

myčky nádobí Úklid zajímavosti

Aktuálně se děje

před 21 minutami

lesy

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Kvalitní jídlo by mělo být základním právem, ne nedostupným luxusem. Místo toho utrácíme za zbytečnosti, zlozvyky a statusové symboly, zatímco strava končí na chvostu priorit. Levné potraviny z velkochovů a průmyslové výroby snižují nejen kvalitu našeho života, ale také systematicky devastují přírodu. Ekosystémy trpí kvůli naší pohodlnosti, závislosti na levném a ochotě ignorovat důsledky. Pokud nezměníme spotřebitelské chování, nezachrání nás ani to, že plastové lahve házíme do žlutého kontejneru.

před 56 minutami

Ehud Olmert

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert se ostře vymezil vůči aktuální vojenské strategii Izraele v Pásmu Gazy. V rozhovoru pro britskou stanici BBC uvedl, že to, co izraelská vláda pod vedením Benjamina Netanjahua v Gaze provádí, je „velmi blízko válečnému zločinu“. Vyjádření přichází v době, kdy se Izrael ocitá pod rostoucím mezinárodním tlakem kvůli rozsahu civilních obětí a blokádě humanitární pomoci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord

Úbytek světových lesů dosáhl v loňském roce nejvyšší úrovně od začátku měření, a to především kvůli bezprecedentnímu nárůstu požárů, které byly výrazně zesíleny globálním oteplováním. Podle nové analýzy University of Maryland zveřejněné prostřednictvím platformy Global Forest Watch zmizela z povrchu Země plocha lesů o velikosti Itálie.

před 3 hodinami

Palestina

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru

Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.

před 3 hodinami

Stavba trasy D pražského metra Prohlédněte si galerii

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí

Ve dnech 17. –⁠ 19. května se uskutečnil Den otevřených dveří na stavbě prvního úseku nové linky metra D. Návštěvníci mohli projít část podzemní trasy v délce 1,6 km, která vede v hloubce přibližně 30 metrů. Nekomentovaná prohlídka, trvající zhruba 60 až 90 minut, přilákala přibližně 22 000 lidí. 

před 3 hodinami

Golden Dome

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní detaily svého nového, mimořádně ambiciózního projektu národní obrany: vesmírného protiraketového štítu nazvaného „Zlatá kupole“ (Golden Dome), který má ochránit celé území Spojených států před globálními raketovými útoky. Prezident během vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že systém bude dokončen do konce jeho druhého funkčního období – tedy během tří let – a že výstavbu povede generál vesmírných sil Michael A. Guetlein. Odhadované náklady činí přibližně 175 miliard dolarů.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři

Izrael povolil vstup zhruba stovky nákladních vozů s humanitární pomocí do Pásma Gazy. Podle lékařských týmů a humanitárních organizací je však tento objem zcela nedostatečný. Upozorňují, že k pokrytí základních potřeb civilního obyvatelstva bude nutné do oblasti dopravit ještě několik stovek vozidel.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy