Každý rodič by si přál, aby zrovna jeho dítě bylo chytré a úspěšné. Mnoho z nich si s těmito ambicemi pořizuje rodinu a kolikrát zbývají jen oči pro pláč, když dítě nejde tím směrem, který si pro něj rodiče malovali. Podle odborníků ale lze úspěch dítěte během dospívání výrazně ovlivnit.
Nejsou k tomu potřeba žádné speciální školy ani přizpůsobená výuka, nýbrž literatura. Právě knihy totiž podněcují mozek a myšlení dětí, které se poté naučí být v životě průbojnější. Ukazuje to studie zveřejněná v magazínu Economic Journal s tím, že děti, které mají v domě, kde vyrůstají, velké množství knih, v dospělosti vydělávají více peněz.
Ekonomové Giorgio Brunello, Guglielmo Weber a Christoph Weiss z University of Padua zkoumali 6000 mužů narozených v devíti evropských zemích v polovině 20. století.
Zkoumaní lidé byli rozděleni do kategorií v závislosti na tom, zda doma měli méně než 10 knih, police na knihy, knihovnu s kapacitou až 100 knih, dvě knihovny, nebo více než dvě knihovny, cituje ze studie server The Telegraph.
Výzkumníci odhadli vliv vzdělání na celoživotní výdělky, které se podle nich „liší mezi jednotlivci, kteří v průběhu dětství žili ve venkovských a městských oblastech a mezi jednotlivci, kteří měli ve věku 10 let přístup k mnoha nebo jen několika knihám přímo doma.“
Podle vědců plat těchto mužů s každým rokem stráveným ve škole vzrostl průměrně o 9 procent. U těch, kteří doma v dětství měli jen málo knih, to ale bylo jen 5 procent. Naopak u mužů, kteří doma v dětství měli hodně knih, to bylo o 21 procent.
Podle vědců se tento jev dá vysvětlit hned několika důvody. Knihy možná povzbuzovaly děti k tomu, že více četly - a čtení může mít pozitivní vliv na školní výsledky. Je ale také možné, že hojně naplněná knihovna je znakem pro výhodné socioekonomické podmínky, které ovlivňují vzdělávání dětí.
Související
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
Vědci neskrývají nadšení. AI vytvořila vakcínu chránící před celou plejádou virů
Aktuálně se děje
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
včera
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
včera
Hasiči budou mít nového šéfa. Vlček skončil po pěti letech v nejvyšší funkci
včera
Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky
včera
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
včera
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
včera
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
včera
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
včera
Nebezpečné počasí. Meteorologové varovali před požáry na dalších místech
včera
Babišova vláda chce změnit jednací řád. Premiér prý nedostane více pravomocí
včera
Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy
včera
Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker
včera
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
včera
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
včera
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
včera
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
24. července 2026 21:58
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
24. července 2026 20:40
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
24. července 2026 19:27
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
V Bílém domě se v úterý 28. července uskuteční klíčové jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Zprávu podle webu Kyiv Post v pátek oficiálně potvrdil představitel americké administrativy pod podmínkou anonymity. Schůzka se odehraje v době, kdy se Washington snaží vystupovat v roli hlavního vyjednávače a stupňuje svůj diplomacie zaměřený na ukončení ruské agrese vůči Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák