Vzteklina je jen jeden problém z mnoha. Od mazlíčků můžete chytit stovky nemocí. Které jsou nejčastější?

Pokud máte jednoho nebo více domácích mazlíčků, dejte si pozor. Jen psi mohou přenášet okolo 150 nemocí, velká část na nich ani nemusí být poznat. Nakazit se ale můžete i od koček, papoušků či hadů.

Vzteklina

Tímto známým onemocněním mohou být nakaženi všichni teplokrevní živočichové včetně lidí. Jedná se o virové onemocnění, které napadá nervovou soustavu.

Ačkoliv vzteklinu mohou přenášet všechna zvířata, téměř všechny případy lidského onemocnění vzteklinou mají původ u psů. Virus se přenáší ve slinách – v praxi tedy především kousnutím. Po kousnutí se virus v ráně rozmnoží. Inkubační doba je u zvířat 2 až 4 týdny u lidí 10 dní až půl roku, pak se začnou projevovat příznaky.

Příznaky se liší u zvířat a lidí. U psů se nejčastěji projevuje zuřivá forma. Zvíře je nejdříve apatické, později agresivní, škrábe se až do masa, šilhá, vrhá se na stěny a požírá nepoživatelné předměty. V konečné fázi zvíře postupně ochrne a zemře. V některých případech může být zvíře prostě jen apatické až do smrti, ve výjimečných případech se uzdraví bez pomoci léků.

U lidí se nemoc projevuje absencí strachu, záchvaty zuřivosti, bolestí kloubů, zvýšeným sliněním, křečemi či nadměrná vzrušivost. Může se také objevit strach z vody, která je následkem ochrnutí polykacích svalů. Postupně dojde k ochrnutí všech orgánů, člověk upadne do kómatu a zemře.

Primární formou je očkování pokousaného člověka, to musí být provedeno co nejdříve po pokousání. Po propuknutí nemoci obvykle nebyla léčba možná, v poslední době však medicína zkouší experimentální léčbu, kdy je člověk uveden do kómatu a nadopován virostatiky a látkami, které chrání mozek. Její účinnost zatím není prokázána.

U zvířat léčba neexistuje. Proto je třeba mazlíčky pravidelně očkovat. Stát navíc očkuje i divoká zvířata (lišky…), aby snížil riziko nákazy.

Toxoplazmóza

Toxoplazmóza je jednou z nejčastějších infekcí způsobených parazity, touto nemocí jsou lidé často napadeni. U osob se silnou obranyschopností se infekce může vyskytovat celoživotně bez jakéhokoliv projevu či vlivu na člověka. U ostatních je onemocnění akutní.

Nejobvyklejšími nosiči toxoplazmózy jsou kočky domácí. Kromě nich mohou toto onemocnění přenést matky na své děti během těhotenství. Toxoplazmóza se navíc vyskytuje i u hospodářských zvířat (králíci, ovce…), na jejich život nemá vliv.

K přenosu může dojít z kočky. Bakterie se množí jen v kočičím organismu, z něhož se vylučují trusem. Člověk se často infikuje při uklízení kočičího záchodu nebo nakládáním se zeminou, kam se kočky chodí vyprazdňovat. Nakazit se můžeme i z kontaminované zeleniny či vody. Je možné nakazit se i od hospodářských zvířat. V jejich těle se nacházejí cysty, které mohou nemoc přenést na konzumenta či člověka, který s masem pracuje.

Toxoplazmóza se u lidí projevuje bolestmi hlavy, únavou, malátností, bolestmi svalů i zduřením uzlin. U vrozené nemoci (při přenosu na plod) se může choroba projevovat šilháním, hluchotou, psychomotorickou retardací či epilepsií.

Nemoc se léčí jen u těhotných žen, infikovaných dětí mladších pěti let, dětí s vrozenou toxoplazmózou a v případech oční toxoplazmózy. Při terapii se používá kombinace pyrimetadinu, sulfadiazinu a kyseliny listové.

Po hraní s kočkou a především manipulaci s jejich exkrementy je nutné umýt si ruce mýdlem. Kočičí záchod byste měli pravidelně dezinfikovat horkou vodou. Kočky není dobré krmit syrovým masem a pouštět je do blízkosti potravin, které budou konzumovat lidé.

Salmonelóza

Toto bakteriální onemocnění se projevuje silnými střevními potížemi. Většina lidí si myslí, se salmonelóza přenáší pouze v potravinách, jako jsou neupravené maso či vejce. Salmonelu však přenáší také plazi a obojživelníci. Hadi, ještěrky, želvy či žáby nosí bakterie salmonely na kůži. Sami žádnou nemoc neprojevují. Bakterie se tedy mohou přenést dotýkáním se přímo zvířete, ale i úklidem jejich terária.

Je třeba doplňovat tekutiny, protože střevní pokožku tělo silně dehydratují. Pacientům bývají podávány střevní desinfekcie (zbavují střeva zárodků), absorbencie (živočišné uhlí) a antiemetika (proti zvracení). Je vhodné léčbu doplnit probiotiky, protože léky ničí střevní mikroflóru. Součástí léčby je samozřejmě také dieta.

V rámci prevence je nutné dodržovat hygienu, držet děti a seniory od těchto zvířat. Pokud máte rodinu a uvažujete nad koupí hada či ještěrky, zamyslete se spíše nad jiným mazlíčkem.

Hantavirus

Toto virové onemocnění postihuje především ledviny a plíce. Přenašeči jsou drobní hlodavci (myši, krysy, potkani). Člověk se často nakazí vdechnutým rozprášených výkalů či konzumací infikovaného jídla.

Léčba se provádí symptomaticky – podle toho, jestli virus napadne dýchací cesty nebo ledviny. Pokud vir napadne plíce, dojde k Hantavirovému plicnímu syndromu. U ledvin se jedná o hemoragickou horečku s ledvinovými příznaky, ta se léčí antivirotikem ribavirinem. Jinak se obvykle podávají antibiotika.

Lymská borelióza

Jedná se o infekční chorobu, kterou vyvolávají bakterie. Nejčastěji tuto nemoc přenášejí klíšťata, ovšem mohou ji přenášet i hlodavci či psi a kočky. Divoká zvířata v sobě sice bakterie mohou nosit, ale ty se na nich neprojevují.

Člověk se od psa přímo nakazit nemůže. K nákaze je třeba parazita. Člověk se tedy může nakazit, pokud mazlíčkovi klíště vyndává a rozmáčkne ho. Je proto dobré klíště vyndávat pinzetou či v gumových rukavicích.

Související

Domácí zvířata, ilustrační foto.

Domácí mazlíčci musí být na cestách po EU očipovaní a mít cestovní pas

Češi, kteří cestují do zahraničí s domácími mazlíčky, musí počítat s tím, že zvířata musí být označena čipem nebo tetováním ne starším než 3. července 2011. Zvířata také musí mít platný cestovní pas a do zahraničí může jeden cestující s sebou vzít maximálně pět zvířat. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Státní veterinární správa (SVS).
Kočky

Velká Británie hlásí další případ zvířete nakaženého koronavirem

Po celém světě se doposud vyskytlo jen pár případů, kdy byla zvířata pozitivně testována na covid-19. Mezi pozitivní případy patří samice tygra z newyorské zoologické zahrady, dva psi z Hongkongu a dvě kočky v Belgii. Nyní odborníci informovali o další potvrzené nákaze u kočky z Velké Británie.

Více souvisejících

domácí zvířata Zvířata zdraví zajímavosti nemoci

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde

Tradiční „Den D“ hokejového mistrovství světa, tedy čtvrtfinále, je tady. Čeští hokejisté se ve čtvrtek večer utkávají se Švédy. A oba týmy hlásí nová jména ve svých sestavách. Pouhý den po příletu se na ledě ve Stockholmu ukáže útočník David Kämpf, tolik vytoužený centr k Martinu Nečasovi. Z Toronta však nepřiletěl jen on. Zbrojili totiž i Švédové, které taktéž z Toronta posílil William Nylander. Navzdory tomu, že na dopoledním rozbruslení chyběl útočník Daniel Voženílek, je i on nakonec na ledě. Českou branku pak opět hájí Karel Vejmelka. Povede se Čechům po roce postoupit do bojů o medaile? To sledujte třetinu po třetině na Eurozpravy.cz.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

George Wendt

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel americký herec a komik George Wendt, který získal celkem šest nominací na televizní cenu Emmy za roli Norma Petersona v populárním seriálu Na zdraví. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show

V sídle americké moci, které bývalo synonymem pro vážnou diplomacii, nyní prezident Donald Trump proměnil jednání se zahraničními lídry v teatrální přestavení, jež připomíná reality show. Nejnovější „obětí“ této nové formy mezinárodní politiky se stal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Trump během schůzky v Oválné pracovně veřejně obvinil z údajného „genocidního“ zacházení s bílými farmáři.

před 7 hodinami

Thajsko

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné

Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

UNICEF bije na poplach: Tisíce dětí v Gaze skončilo v péči lékařů, hrozí hladomor

Podle nejnovější zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) bylo od začátku roku v Pásmu Gazy ošetřeno více než 9 000 dětí trpících podvýživou. Odborníci na potravinovou bezpečnost zároveň varují, že pokud Izrael neukončí svou vojenskou kampaň a zcela nezruší blokádu území, region se může zcela propadnout do hladomoru. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že obyvatelé Gazy už nyní hladovějí.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump v Rijádu

Trumpova dohoda století za 2 biliony dolarů? Skutečnost je úplně jiná

Po návratu z čtyřdenní návštěvy Perského zálivu, se prezident Spojených států Donald Trump pochlubil světu, že pro Ameriku zajistil investiční dohody v hodnotě přesahující 2 biliony dolarů. Při tradičně okázalém vystupování hovořil o historickém úspěchu a tvrdil, že „nikdy nic takového nebylo“. Při své cestě navštívil tři klíčové hráče v regionu: Saúdskou Arábii, Katar a Spojené arabské emiráty. Celý výlet se odehrával v duchu pompézního ceremoniálu, královských přivítání, přehlídek, jezdeckých jednotek a technologických vizí. Ale jaká je skutečnost za těmito ohromujícími čísly?

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Karol Nawrocki

Pokud vyhraje Nawrocki, bude to mít ruská propaganda v Polsku snazší, říká Klípa

Polsko za necelé dva týdny čeká klíčové druhé kolo prezidentských voleb. Politolog Ondřej Klípa z Univerzity Karlovy pro EuroZprávy.cz upozornil na zásadní rozdíly mezi kandidáty. zatímco Rafał Trzaskowski je proevropský a podporuje Ukrajinu, Piotr Nawrocki má blízko k ruským narativům. Jeho vítězství by podle Klípy posílilo proruskou propagandu a zkomplikovalo vládní agendu.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ozempic

Zázračný lék na hubnutí? Ozempic s sebou nese i vážná rizika

Ozempic je injekční antidiabetický lék, který se stal velmi populárním, i když byl původně vyvinut pro léčbu cukrovky 2. typu. Obsahuje účinnou látku semaglutid, která reguluje hladinu cukru v krvi a v některých případech redukuje hmotnost. Toho začaly využívat celebrity, a i běžní lidé. Zdá se, že jeho užívání je jednoduché. Stačí jen pár týdnů až měsíců píchat injekci do břicha, stehna nebo horní části paže a zhubnete o několik kilo. Avšak tohle nemusí být pravda. Můžou se vyskytnout nežádoucí účinky.

před 10 hodinami

Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim

Partneři, kteří se nedožili svatby. Zastřelení diplomaté se měli příští týden zasnoubit

Dva zaměstnanci izraelského velvyslanectví – Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim, kteří byli ve Washingtonu, D.C. ve středu večer brutálně zavražděni, byli partneři a plánovali svatbu. Tragédii potvrdilo izraelské ministerstvo zahraničí, které vyjádřilo hluboký zármutek a označilo čin za „brutální teroristický útok“. Událost okamžitě vyvolala reakce napříč izraelskou politickou scénou i ve Spojených státech.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Proevropské a proamerické Polsko ukazuje EU, jak se vypořádat s Trumpem

Evropská unie se v nadcházejících letech bude muset znovu naučit jednat s prezidentem Donaldem Trumpem. Ten totiž po návratu do Bílého domu nejen hrozí novými cly, ale zároveň zpochybňuje základní principy NATO i samotné fungování mezinárodního řádu. V této složité situaci může mít EU užitečný vzor – Polsko, které se dlouhodobě pohybuje na pomezí loajality vůči USA a zároveň hlubokého zapojení do evropského integračního projektu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy