Letošní rok bude podle amerických vědců a klimatologů jedním z nejteplejších v historii. Nepřekoná sice ten loňský, i přesto se ale zapíše do historie jako jeden ze tří nejteplejších let od počátku měření.
Světová meteorologická organizace (WMO) uvedla, že teplejší, než je tento rok, byly jen roky 2015 a 2016. Loňský a předloňský rok ale byly výrazně změněny klimatickým jevem El Niňo, který k vysokým teplotám přispívá.
Rok 2016 byl podle meteorologů nejteplejším v dějinách měření. Tento rok by ho sice neměl překonat, i tak se ale zařadí mezi tři nejteplejší roky od začátku vedení záznamů v 19. století. Průměrná světová teplota od ledna do září tohoto roku byla ve srovnání s průměrem let 1981 až 2010 vyšší přibližně o půl stupně Celsia.
Ke zvyšování naměřených teplot podle WMO přispěly rostoucí koncentrace skleníkových plynů v atmosféře či stoupající hladina světových oceánů. Naopak klimatický jev El Niňo letos zeslábl.
Právě na teplotách loňského roku se ale výrazně podepsalo globální oteplování. Rok 2016 byl ze všech evidovaných let nejteplejší a rekordních hodnot dosáhly i emise skleníkových plynů.
NOAA uvedl, že kromě skleníkových plynů měl na rekordní teploty vliv i klimatický jev El Niño. Rekordy americký úřad zaznamenal také pokud jde o výšku mořské hladiny a objem ledu v Arktidě i Antarktidě. Světové ledovce se zmenšily v průměru o metr, zmenšování jejich velikosti úřad registruje každoročně už 37 let.
Loni bylo také zaznamenáno více ničivých dešťů, tropických cyklón a případů silného sucha. Dosavadnímu maximu se přiblížila teplota horních vrstev mořské vodní masy.
Podle jednoho z autorů zprávy Dekeho Arndta prakticky jediným údajem, který se nevymykal normálu, bylo pokrytí severní polokoule sněhem.
13. listopadu 2025 18:19
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Související
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
Počasí , globální oteplování , Země
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 5 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.
Zdroj: Jakub Jurek