Tenhle smutný nosorožec z Česka je na světě úplně sám. Kdo se k němu přiblíží, toho ochranka zastřelí

Nosorožec Súdán je poslední samec nosorožce bílého na světě a nemá žádné kamarády. Jedinou společnost mu tvoří ozbrojená ochranka, která ho hlídá na každém kroku 24 hodin denně. Ta bez varování zastřelí každého, kdo se k němu pokusí přiblížit. Nosorožec je natolik významný, že armáda, která ho má na starosti, monitoruje oblast okolo něj i pomocí helikoptér. Zachránit tento druh se už ale nepodaří. Na to, aby se Súdán, který pochází z České republiky, naposledy rozmnožil, je příliš starý. A umírá.

Nosorožci jsou jedním z nejohroženějších druhů světě. Pytláci si je oblíbili pro jejich rohy, jejichž cena se na černém trhu pohybuje v řádech několika milionů korun za kilogram. Jde o jednu z nejdražších "surovin" na světě a řada majetných lidí zejména z asijských zemí věří, že výrobky z namletých nosorožčích rohů posilují mužnost.

To má za následek rapidní snižování stavu ve volné přírodě. Pytláci nosorožce odchytávají a zaživa či po smrti jim rohy vytrhávají. Pokud to nosorožec přežije, umírá většinou na následné vykrvácení.

Společnosti na ochranu zvířat s požehnáním úřadů proto začaly nosorožcům rohy odřezávat a spalovat je, aby o ně pytláci ztratili zájem, pro některé druhy je už ale příliš pozdě. Ukázkou je právě nosorožec bílý, kterého ještě v šedesátých letech žilo na planetě na dva tisíce kusů.

Keep our #rhino #rangers safe- the men who safeguard our rhinos need your help. http://t.co/50hxQENE9d #RT #OlPejeta pic.twitter.com/nHLtJFgRR2

— Ol Pejeta (@OlPejeta) 9. února 2015

V devadesátých letech se jejich počet díky nájezdům pytláků drasticky snížil na 15 kusů a ještě před dvěma lety jich bylo posledních pět. Dnes zbývají tři. Samec Súdán a samice Fatu a Najin. A jelikož se Súdán už není schopen rozmnožovat, jde o poslední tři nosorožce bílé na planetě.

Čtyřiačtyřicetiletý Súdán a obě samice byli v roce 2009 převezeni z královodvorské zoo z České republiky do Keni, kde žijí ve společné rezervaci Ol Pejeta Conservancy. Zvířata jsou pod permanentní ochranou a armáda zastřelí každého, kdo se k nim pokusí přiblížit.

Vojáci, kteří zejména se Súdánem tráví každou chvíli jeho života, si bez něj už neumí svůj život představit, pro jeho ochranu proto mají k dispozici ty nejlepší zbraně, vycvičené psy i vrtulníky. Ani to ale vymírající druh nezachrání.

Všechny dosavadní pokusy o rozmnožování selhaly a Súdán je už příliš starý na to, aby vědci doufali v zázrak. Zbývají mu poslední roky života a samice na tom nejsou o nic lépe. Řešením by mohlo být umělé oplodnění samic, vědcům ale dochází čas i peníze.

Pro záchranu nosorožců bílých se ale ochránci zvířat i odborníci na jejich reprodukci snaží udělat vše, co mohou. Súdán měl dokonce na začátku letošního roku vlastní profil na seznamovací aplikaci Tinder, pomocí které se jeho pečovatelé snažili upozornit na drastické vymírání nosorožců a sehnat peníze na asistovanou reprodukci.

Mimo jiné upozornili na to, že na Súdánovi leží celý osud jeho druhu. Pokud zemře a nepovede se ani mezidruhové křížení, jeho druh zemře s ním. A člověk si bude moci připsat na své konto další druh, který se mu povedlo zcela vyhubit.

Související

Ilustrační fotografie.

Velký den. Vědci mají prvotní zárodečné buňky z ohroženého severního bílého nosorožce

Tým vědců z konsilia BioRescue vedeného Safari Parkem Dvůr Králové nad Labem vytvořil tzv. primordiální (prvotní) zárodečné buňky z kmenových buněk severního bílého nosorožce. Jsou předchůdkyněmi vajíček a spermií, uvedli dnes zástupci Safari Parku Dvůr Králové. Označili to za významný krok k záchraně druhu, na němž mají zásluhu hlavně odborníci z univerzity v Ósace. Dosud se toho nikdy nepodařilo dosáhnout u tak velkých savců.

Více souvisejících

Nosorožci

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 49 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy