Generál Laudon patří k nejznámějším postavám české historie, ale za svou proslulost vděčí spíše jiným věcem, než jsou fakta o jeho činech. Ne že by nešlo o opravdu důležitou personu své doby, jen se dodnes proslavil poměrně zajímavým a dalo by se říci i poťouchlým způsobem.
Jen těžko bychom dnes našli někoho, kdo nikdy neslyšel o generálu Laudonovi, popřípadě neznal alespoň nadávku himmellaudon. Ovšem asi jen málokdo tuší, kým doopravdy Ernst Gideon von Laudon byl nebo kdy žil. Pro celou řadu lidí jde o legendární postavu lidové kultury, aniž by tušili, že se jedná o skutečnou postavu z historie. Na vině bude pravděpodobně slavná písnička o generálovi Laudonovi, který jede přes vesnici a po boku s různými ženami. Asi by se hodně divil, co s jeho odkazem udělá nocleh ve vesnici Rynoltice u Liberce, který byl pravděpodobně inspirací pro slavnou píseň.
Laudon je tak lehce komickou ukázkou, jak zvláštně může zafungovat historická paměť. Ale i přesto stojí za to se na zajímavosti z jeho života podívat.
Mládí a neúspěšný start kariéry
Budoucí slavný generál pocházel z Lotyšska, ovšem z nepříliš bohatých poměrů, jelikož vyrůstal v dobách války mezi Švédskem a Ruskem. Lotyšsko tak bylo nejdřív švédské a v důsledku války pak Ruské. V ruské armádě Laudon taky zahájil svou vojenskou kariéru. Účastnil se bojů s krymskými tatary a vysloužil si ostruhy poručíka. I přes kariérní postup se Laudonově rodině nedařilo a po návratu s tažení se nacházela ve finanční krizi a hrozilo. Laudon se vydal za výdělkem nejprve do Švédska, kde nepochodil a pak do střední Evropy. Jelikož jsme ve 40. letech 18. století, řádila zde válka o rakouské dědictví a Laudon doufal, že bude o jeho důstojnické služby zájem. Paradoxně se však vydal do Berlína, kde se marně dožadoval audience u pruského krále. Laudon byl de-facto žoldák, tak se bez váhání vydal s nabídkou na druhou stranu barikády. V počátcích války na tom rakouská strana nebyla příliš dobře a tak dost možná i proto dostal nabídku na velitelství setniny rakouské armády.
Boje pod vlajkou Marie Terezie
V rakouské armádě Laudonova hvězda rychle stoupala. Nejprve se pokoušel dobýt zpět pro Marii Terezii ztracená slezská území, která dlouhá staletí patřila ke Koruně české, ale v budoucnu tomu tak být již nemělo. Podařilo se mu dosáhnout několika dílčích úspěchů. Především dobyl město Kozlí, dnešní polské okresní město Kędzierzyn-Koźle. Ovšem polským se stalo až po druhé světové válce a do té doby patřilo k Německu, jako celé dnešní polské Slezsko. Posléze byl Laudon převelen na Vojenskou hranici, kde bojoval proti Turkům. Vojenská hranice byla zvláštním územím, kde platila zvláštní práva, jelikož se jednalo o válečnou zónu mezi habsburským mocnářstvím Osmanskou říší. Táhla se z Chorvatska, Uhrami až po dnešní Slovensko. Po bojích v Chorvatsku si vysloužil Laudon hodnost majora a vrátil se do Čech.
Doba největší slávy
Největší slávu si vydobyl Laudon zejména v průběhu sedmileté války, v níž se Marie Terezie naposledy marně pokoušela dobýt Slezsko. Pomineme-li neúspěšnou bitvu u Lednice, tak dosahoval Laudon jedno vítezství za druhým a panovnice mu osobně posílala pochvaly a hodnotné dary. Ovšem v posledním roce války rakouští spojenci Rusko a Švédsko uzavřeli s Pruskem mír a dobytí Slezska se tak stalo nereálným i přesto, že poprvé od ztráty Slezska Laudonova armáda přezimovala na slezském území a blýskalo se na lepší časy. Sám Laudon odmítl bojovat v defenzivním bojích, čemuž bylo vyhověno a dokonce války už jen odpočíval.
Na konci života
Laudon se ještě účastnil bojů o bavorské dědictví a dalších válek s Turky v Chorvatsku, z kterých se vracel už jako známý lidový hrdina. Těsně na sklonku života byl odměněn hodností Generalissima, čehož se před tím dočkal jen Albrecht z Valdštejna a Evžen Savojský. Jednalo se o zcela mimořádnou hodnost, pro nejvyššího velitele všech vojenských složek, který se zodpovídal pouze císaři. Laudon zemřel roku 1790 v Novém Jičíně na náhlý záchvat třesavky a dodnes jeho osobnost v tomto městě připomíná speciální expozice v místním muzeu.
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Ani Turecko, ani Rusko. Kdo je nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie?
před 1 hodinou
Netanjahu poprvé řekl, dokdy bude izraelská armáda okupovat syrskou hranici
před 2 hodinami
Zelenskyj rázně: Kdo zaručí, že se Rusko nevrátí? Přestaňte za nás jednat s Kremlem o míru
před 2 hodinami
Trump pošle Kellogga "na zkušenou" do Kyjeva. Koordinaci západní pomoci Ukrajině převezme NATO
před 3 hodinami
Evropské unii dochází čas. Moment pravdy v otázce Ukrajiny se blíží
před 3 hodinami
Politico: Třetí světová válka už začala. Na Ukrajině zástupně válčí desítky zemí
před 4 hodinami
Není to demokracie, ale máme svobodu. Jak se Sýrie za týden od pádu Asada změnila?
před 5 hodinami
Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps
před 5 hodinami
Polsko ohledně Sýrie spoléhá na EU. Mohlo by ale mít ambici zasáhnout Rusko tam, kde to nečeká
před 6 hodinami
Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku
před 7 hodinami
Feri zůstává ve vězení. S dovoláním k Nejvyššímu soudu neuspěl
před 8 hodinami
Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva
před 8 hodinami
Aktuální počasí: Česko překvapila ledovka. Meteorologové varují
před 9 hodinami
Počasí a první konkrétní výhled na Štědrý den. Scénář z loňska se nemá opakovat
včera
Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara
včera
FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie
včera
Obchody se o Vánocích musí řídit zákonem. Otevírací doba je daná už teď
včera
RECENZE: Životopisný Aznavour v rytmu šansonu zachycuje prchavost života
včera
První český PPP projekt je hotový. Dálnici D4 prodloužil o desítky kilometrů
včera
Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS
Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.
Zdroj: David Holub