Odkud pochází nadávka himmellaudon? Generála Laudona nepěkně zesměšnila písnička

Generál Laudon patří k nejznámějším postavám české historie, ale za svou proslulost vděčí spíše jiným věcem, než jsou fakta o jeho činech. Ne že by nešlo o opravdu důležitou personu své doby, jen se dodnes proslavil poměrně zajímavým a dalo by se říci i poťouchlým způsobem.

Jen těžko bychom dnes našli někoho, kdo nikdy neslyšel o generálu Laudonovi, popřípadě neznal alespoň nadávku himmellaudon. Ovšem asi jen málokdo tuší, kým doopravdy Ernst Gideon von Laudon byl nebo kdy žil. Pro celou řadu lidí jde o legendární postavu lidové kultury, aniž by tušili, že se jedná o skutečnou postavu z historie. Na vině bude pravděpodobně slavná písnička o generálovi Laudonovi, který jede přes vesnici a po boku s různými ženami. Asi by se hodně divil, co s jeho odkazem udělá nocleh ve vesnici Rynoltice u Liberce, který byl pravděpodobně inspirací pro slavnou píseň.

Laudon je tak lehce komickou ukázkou, jak zvláštně může zafungovat historická paměť. Ale i přesto stojí za to se na zajímavosti z jeho života podívat.

Mládí a neúspěšný start kariéry

Budoucí slavný generál pocházel z Lotyšska, ovšem z nepříliš bohatých poměrů, jelikož vyrůstal v dobách války mezi Švédskem a Ruskem. Lotyšsko tak bylo nejdřív švédské a v důsledku války pak Ruské. V ruské armádě Laudon taky zahájil svou vojenskou kariéru. Účastnil se bojů s krymskými tatary a vysloužil si ostruhy poručíka. I přes kariérní postup se Laudonově rodině nedařilo a po návratu s tažení se nacházela ve finanční krizi a hrozilo. Laudon se vydal za výdělkem nejprve do Švédska, kde nepochodil a pak do střední Evropy. Jelikož jsme ve 40. letech 18. století, řádila zde válka o rakouské dědictví a Laudon doufal, že bude o jeho důstojnické služby zájem. Paradoxně se však vydal do Berlína, kde se marně dožadoval audience u pruského krále. Laudon byl de-facto žoldák, tak se bez váhání vydal s nabídkou na druhou stranu barikády. V počátcích války na tom rakouská strana nebyla příliš dobře a tak dost možná i proto dostal nabídku na velitelství setniny rakouské armády.

Boje pod vlajkou Marie Terezie

V rakouské armádě Laudonova hvězda rychle stoupala. Nejprve se pokoušel dobýt zpět pro Marii Terezii ztracená slezská území, která dlouhá staletí patřila ke Koruně české, ale v budoucnu tomu tak být již nemělo. Podařilo se mu dosáhnout několika dílčích úspěchů. Především dobyl město Kozlí, dnešní polské okresní město Kędzierzyn-Koźle. Ovšem polským se stalo až po druhé světové válce a do té doby patřilo k Německu, jako celé dnešní polské Slezsko. Posléze byl Laudon převelen na Vojenskou hranici, kde bojoval proti Turkům. Vojenská hranice byla zvláštním územím, kde platila zvláštní práva, jelikož se jednalo o válečnou zónu mezi habsburským mocnářstvím Osmanskou říší. Táhla se z Chorvatska, Uhrami až po dnešní Slovensko. Po bojích v Chorvatsku si vysloužil Laudon hodnost majora a vrátil se do Čech.

Doba největší slávy

Největší slávu si vydobyl Laudon zejména v průběhu sedmileté války, v níž se Marie Terezie naposledy marně pokoušela dobýt Slezsko. Pomineme-li neúspěšnou bitvu u Lednice, tak dosahoval Laudon jedno vítezství za druhým a panovnice mu osobně posílala pochvaly a hodnotné dary. Ovšem v posledním roce války rakouští spojenci Rusko a Švédsko uzavřeli s Pruskem mír a dobytí Slezska se tak stalo nereálným i přesto, že poprvé od ztráty Slezska Laudonova armáda přezimovala na slezském území a blýskalo se na lepší časy. Sám Laudon odmítl bojovat v defenzivním bojích, čemuž bylo vyhověno a dokonce války už jen odpočíval.

Na konci života

Laudon se ještě účastnil bojů o bavorské dědictví a dalších válek s Turky v Chorvatsku, z kterých se vracel už jako známý lidový hrdina. Těsně na sklonku života byl odměněn hodností Generalissima, čehož se před tím dočkal jen Albrecht z Valdštejna a Evžen Savojský. Jednalo se o zcela mimořádnou hodnost, pro nejvyššího velitele všech vojenských složek, který se zodpovídal pouze císaři. Laudon zemřel roku 1790 v Novém Jičíně na náhlý záchvat třesavky a dodnes jeho osobnost v tomto městě připomíná speciální expozice v místním muzeu.

generál Ernst Gideon von Laudon Marie Terezie historie

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

29. března 2025 21:58

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD

V Česku se už za několik hodin bude měnit čas, přičemž začne platit ten letní. A protože se ručičky posunou o hodinu vpřed, budou vlaky nabírat zpoždění. V tiskové zprávě na to upozornily České dráhy (ČD). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy