
Generál Laudon patří k nejznámějším postavám české historie, ale za svou proslulost vděčí spíše jiným věcem, než jsou fakta o jeho činech. Ne že by nešlo o opravdu důležitou personu své doby, jen se dodnes proslavil poměrně zajímavým a dalo by se říci i poťouchlým způsobem.
Jen těžko bychom dnes našli někoho, kdo nikdy neslyšel o generálu Laudonovi, popřípadě neznal alespoň nadávku himmellaudon. Ovšem asi jen málokdo tuší, kým doopravdy Ernst Gideon von Laudon byl nebo kdy žil. Pro celou řadu lidí jde o legendární postavu lidové kultury, aniž by tušili, že se jedná o skutečnou postavu z historie. Na vině bude pravděpodobně slavná písnička o generálovi Laudonovi, který jede přes vesnici a po boku s různými ženami. Asi by se hodně divil, co s jeho odkazem udělá nocleh ve vesnici Rynoltice u Liberce, který byl pravděpodobně inspirací pro slavnou píseň.
Laudon je tak lehce komickou ukázkou, jak zvláštně může zafungovat historická paměť. Ale i přesto stojí za to se na zajímavosti z jeho života podívat.
Mládí a neúspěšný start kariéry
Budoucí slavný generál pocházel z Lotyšska, ovšem z nepříliš bohatých poměrů, jelikož vyrůstal v dobách války mezi Švédskem a Ruskem. Lotyšsko tak bylo nejdřív švédské a v důsledku války pak Ruské. V ruské armádě Laudon taky zahájil svou vojenskou kariéru. Účastnil se bojů s krymskými tatary a vysloužil si ostruhy poručíka. I přes kariérní postup se Laudonově rodině nedařilo a po návratu s tažení se nacházela ve finanční krizi a hrozilo. Laudon se vydal za výdělkem nejprve do Švédska, kde nepochodil a pak do střední Evropy. Jelikož jsme ve 40. letech 18. století, řádila zde válka o rakouské dědictví a Laudon doufal, že bude o jeho důstojnické služby zájem. Paradoxně se však vydal do Berlína, kde se marně dožadoval audience u pruského krále. Laudon byl de-facto žoldák, tak se bez váhání vydal s nabídkou na druhou stranu barikády. V počátcích války na tom rakouská strana nebyla příliš dobře a tak dost možná i proto dostal nabídku na velitelství setniny rakouské armády.
Boje pod vlajkou Marie Terezie
V rakouské armádě Laudonova hvězda rychle stoupala. Nejprve se pokoušel dobýt zpět pro Marii Terezii ztracená slezská území, která dlouhá staletí patřila ke Koruně české, ale v budoucnu tomu tak být již nemělo. Podařilo se mu dosáhnout několika dílčích úspěchů. Především dobyl město Kozlí, dnešní polské okresní město Kędzierzyn-Koźle. Ovšem polským se stalo až po druhé světové válce a do té doby patřilo k Německu, jako celé dnešní polské Slezsko. Posléze byl Laudon převelen na Vojenskou hranici, kde bojoval proti Turkům. Vojenská hranice byla zvláštním územím, kde platila zvláštní práva, jelikož se jednalo o válečnou zónu mezi habsburským mocnářstvím Osmanskou říší. Táhla se z Chorvatska, Uhrami až po dnešní Slovensko. Po bojích v Chorvatsku si vysloužil Laudon hodnost majora a vrátil se do Čech.
Doba největší slávy
Největší slávu si vydobyl Laudon zejména v průběhu sedmileté války, v níž se Marie Terezie naposledy marně pokoušela dobýt Slezsko. Pomineme-li neúspěšnou bitvu u Lednice, tak dosahoval Laudon jedno vítezství za druhým a panovnice mu osobně posílala pochvaly a hodnotné dary. Ovšem v posledním roce války rakouští spojenci Rusko a Švédsko uzavřeli s Pruskem mír a dobytí Slezska se tak stalo nereálným i přesto, že poprvé od ztráty Slezska Laudonova armáda přezimovala na slezském území a blýskalo se na lepší časy. Sám Laudon odmítl bojovat v defenzivním bojích, čemuž bylo vyhověno a dokonce války už jen odpočíval.
Na konci života
Laudon se ještě účastnil bojů o bavorské dědictví a dalších válek s Turky v Chorvatsku, z kterých se vracel už jako známý lidový hrdina. Těsně na sklonku života byl odměněn hodností Generalissima, čehož se před tím dočkal jen Albrecht z Valdštejna a Evžen Savojský. Jednalo se o zcela mimořádnou hodnost, pro nejvyššího velitele všech vojenských složek, který se zodpovídal pouze císaři. Laudon zemřel roku 1790 v Novém Jičíně na náhlý záchvat třesavky a dodnes jeho osobnost v tomto městě připomíná speciální expozice v místním muzeu.
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky
včera

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice
včera

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
včera

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
včera

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
včera

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
včera

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
včera

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
včera

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
včera

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
včera

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
včera

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
včera

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
včera

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
včera

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
včera

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
včera

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
včera

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
5. května 2025 21:57
IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
Institut klinické a experimentální medicíny se v pondělí loučí s výjimečným pracovníkem Jiřím Čápem. Bylo mu 54 let. Čáp působil i na armádní misi, zajímal se také o veterinární medicínu.
Zdroj: Jan Hrabě