Záhadné Cuicuilco: První velkoměsto skrývalo unikát, dnes o něm skoro nikdo neví

Starověké mezoamerické město Cuicuilco leželo v oblasti Mexického údolí, kde si po dlouho dobu drželo výsadní postavení centra. Později ale bylo opuštěno a téměř zapomenuto. Slávu města předčil nedaleký Teotihuacán. Přitom samotné Cuicuilco skrývalo na středoamerické poměry unikát.

Budoucí město Cuicuilco vzniklo původně jako malá zemědělská osada jižně od jezera Texcoco v jihovýchodní části Mexického údolí. Jednalo se o jednu z nejranějších a nejúrodnějších oblastí Mezoameriky, proto není divu, že zde tato osada, stejně jako několik dalších, vznikla už kolem roku 1400 př. n. l.

Zatímco v oblasti kolem Mexického zálivu se již rozvíjela Olmécká civilizace, zde kolem jezera Texcoco se po roce 800 př. n. l. začala rozvíjet pravá města, respektive městské státy, které měly svou tradici až do pozdního období Aztéků v 16. století n. l. Samotné Cuicuilco se stalo nejstarším městským státem v oblasti.

Především po roce 500 př. n. l. nastalo období, kdy se jednotlivá rodící se města snažila o nadvládu nad danou oblastí Mexika. Cuicuilco si po dlouhou dobu udržovalo určitá privilegia a výsady a to až do 1. století př. n. l. Úspěch tohoto města byl dán především polohou a mytologickou náplní místa, které z něho dělalo kultovní centrum oblasti. Pro tuto zemědělskou oblast byla velice důležitá voda a právě s kultem vody či vodního božstva se město Cuicuilco spojovalo. Díky soustředění značného množství pracovních sil, se zdejším obyvatelům podařilo vystavět několik kanálů, které sem z okolního pohoří přivádělo vodu. S tím byly spojené i nádrže na vodu, které se nacházely v areálu města a představovaly tak rezervoáry pro pitnou vodu, popřípadě veřejné lázně. Na důmyslný vodní systém navazovaly zavlažovací kanály, které značně zvyšovaly úrodnost.

Právě díky skvělému využití přírodních podmínek a jistě i propracovanému systému vlády a propagace města, si Cuicuilco získalo určitý věhlas v oblasti. Soustředilo se sem značné množství zemědělského obyvatelstva z okolí, což umožňovalo růst politické moci, ale též správní organizace, náboženství a řemesel. Město udržovalo kontakty i s vyspělou olméckou oblastí u Mexického zálivu, což umožňovalo lukrativní obchod a výměnu kulturních vzorců. Předpokládá se, že zde během největšího rozkvětu mohlo žít asi 20 000 lidí.

S rozvojem města byl spojen i stavební ruch, který zde nechal vzniknout několika monumentálním dílům, ať už se jednalo o palácové komplexy, vyvýšená shromaždiště či chrámy. Vedle jiných podobných staveb zde vznikla i městská dominanta, kterou byla 23 metrů vysoká pyramida o základně 100 metrů. Jejím specifikem bylo, že se nejednalo o klasickou pyramidální stavbu se čtvercovou či obdélníkovou základnou, což bylo jinak typické pro všechny ostatní pyramidové stavby v Mezoamerice, ale o kruhovou stupňovitou pyramidu. Inspirací pro ni byla nejspíše pyramida z olméckého centra La Venta, která však byla z hlíny. Pyramida v Cuicuilcu tak byla nejstarší kamennou pyramidou v Novém světě. Její podoba měla nejspíše kopírovat okolní kopce a sopky.

Ještě před začátkem našeho letopočtu mělo Cuicuilco značně výsadní postavení. O moc nad celou oblastí Mexického údolí ale následně začalo soupeřit se severním sousedem, kterým bylo město Teotihuacán.  V té době nebyl Teotihuacán nijak velkým městem, byl spíše vyrovnaným soupeřem  Cuicuilca s velkým počtem zemědělského obyvatelstva z okolí. Ovšem v prvním století n. l. začal získávat větší moc, což vedlo k příchodu nových obyvatel i z města Cuicuilco. To nejspíše lidé opouštěli po sérii menších zemětřesení spojených s aktivitou nedaleké sopky Xitle. Ta nakonec Cuicuilcu přinesla zhoubu, jelikož okolo roku 100 n. l. skutečně vybuchla. Její výbuch znamenal katastrofu a definitivní konec pro město Cuicuilco, které se ocitlo pod vrstvami lávy a popela. Zánik Cuicuilca též umožnil nástup k moci Teotihuacánu, který se následně stal hlavním městem oblasti a pomyslným duchovním městem celé Mezoameriky.

Související

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Vladimir Putin

Mexiko odmítlo požadavek Ukrajiny: Putina nezatkneme, není to naše věc

Mexické úřady nebudou schopny zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) během jeho plánované návštěvy v říjnu, kdy se bude konat inaugurace nové prezidentky Claudie Sheinbaumové. Uvedl to prezident Manuel López Obrador na tiskové konferenci.

Více souvisejících

Mexiko historie architektura Pyramidy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy