Starověké mezoamerické město Cuicuilco leželo v oblasti Mexického údolí, kde si po dlouho dobu drželo výsadní postavení centra. Později ale bylo opuštěno a téměř zapomenuto. Slávu města předčil nedaleký Teotihuacán. Přitom samotné Cuicuilco skrývalo na středoamerické poměry unikát.
Budoucí město Cuicuilco vzniklo původně jako malá zemědělská osada jižně od jezera Texcoco v jihovýchodní části Mexického údolí. Jednalo se o jednu z nejranějších a nejúrodnějších oblastí Mezoameriky, proto není divu, že zde tato osada, stejně jako několik dalších, vznikla už kolem roku 1400 př. n. l.
Zatímco v oblasti kolem Mexického zálivu se již rozvíjela Olmécká civilizace, zde kolem jezera Texcoco se po roce 800 př. n. l. začala rozvíjet pravá města, respektive městské státy, které měly svou tradici až do pozdního období Aztéků v 16. století n. l. Samotné Cuicuilco se stalo nejstarším městským státem v oblasti.
Především po roce 500 př. n. l. nastalo období, kdy se jednotlivá rodící se města snažila o nadvládu nad danou oblastí Mexika. Cuicuilco si po dlouhou dobu udržovalo určitá privilegia a výsady a to až do 1. století př. n. l. Úspěch tohoto města byl dán především polohou a mytologickou náplní místa, které z něho dělalo kultovní centrum oblasti. Pro tuto zemědělskou oblast byla velice důležitá voda a právě s kultem vody či vodního božstva se město Cuicuilco spojovalo. Díky soustředění značného množství pracovních sil, se zdejším obyvatelům podařilo vystavět několik kanálů, které sem z okolního pohoří přivádělo vodu. S tím byly spojené i nádrže na vodu, které se nacházely v areálu města a představovaly tak rezervoáry pro pitnou vodu, popřípadě veřejné lázně. Na důmyslný vodní systém navazovaly zavlažovací kanály, které značně zvyšovaly úrodnost.
Právě díky skvělému využití přírodních podmínek a jistě i propracovanému systému vlády a propagace města, si Cuicuilco získalo určitý věhlas v oblasti. Soustředilo se sem značné množství zemědělského obyvatelstva z okolí, což umožňovalo růst politické moci, ale též správní organizace, náboženství a řemesel. Město udržovalo kontakty i s vyspělou olméckou oblastí u Mexického zálivu, což umožňovalo lukrativní obchod a výměnu kulturních vzorců. Předpokládá se, že zde během největšího rozkvětu mohlo žít asi 20 000 lidí.
S rozvojem města byl spojen i stavební ruch, který zde nechal vzniknout několika monumentálním dílům, ať už se jednalo o palácové komplexy, vyvýšená shromaždiště či chrámy. Vedle jiných podobných staveb zde vznikla i městská dominanta, kterou byla 23 metrů vysoká pyramida o základně 100 metrů. Jejím specifikem bylo, že se nejednalo o klasickou pyramidální stavbu se čtvercovou či obdélníkovou základnou, což bylo jinak typické pro všechny ostatní pyramidové stavby v Mezoamerice, ale o kruhovou stupňovitou pyramidu. Inspirací pro ni byla nejspíše pyramida z olméckého centra La Venta, která však byla z hlíny. Pyramida v Cuicuilcu tak byla nejstarší kamennou pyramidou v Novém světě. Její podoba měla nejspíše kopírovat okolní kopce a sopky.
Ještě před začátkem našeho letopočtu mělo Cuicuilco značně výsadní postavení. O moc nad celou oblastí Mexického údolí ale následně začalo soupeřit se severním sousedem, kterým bylo město Teotihuacán. V té době nebyl Teotihuacán nijak velkým městem, byl spíše vyrovnaným soupeřem Cuicuilca s velkým počtem zemědělského obyvatelstva z okolí. Ovšem v prvním století n. l. začal získávat větší moc, což vedlo k příchodu nových obyvatel i z města Cuicuilco. To nejspíše lidé opouštěli po sérii menších zemětřesení spojených s aktivitou nedaleké sopky Xitle. Ta nakonec Cuicuilcu přinesla zhoubu, jelikož okolo roku 100 n. l. skutečně vybuchla. Její výbuch znamenal katastrofu a definitivní konec pro město Cuicuilco, které se ocitlo pod vrstvami lávy a popela. Zánik Cuicuilca též umožnil nástup k moci Teotihuacánu, který se následně stal hlavním městem oblasti a pomyslným duchovním městem celé Mezoameriky.
Související
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Mexiko odmítlo požadavek Ukrajiny: Putina nezatkneme, není to naše věc
Mexiko , historie , architektura , Pyramidy
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 41 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek