Hrozí vám problémy se srdcem? Signálem mohou být ušní lalůčky, oči i prsty

Každý čtvrtý člověk na Západě umírá na kardiovaskulární onemocnění. I proto je důležité udržovat naše srdce v dobrém stavu. Je proto tragické, že většina lidí nezachytí první příznaky, že se blíží problémy. Stačí přitom sledovat několik maličkostí.

Přestože nemůžete vidět, jak vaše srdce v hrudníku bije - alespoň ne bez speciální zobrazovací technologie, existují viditelné vnější signály, které mohou naznačovat, že je něco s vaším srdcem špatně. Tyto signály vás mohou upozornil, že se blíží „kardiovaskulární příhoda".

Ušní lalůčky

Vědci uvádějí, že záhyby na ušním lalůčku mohou napovědět, zda u jedince existuje vyšší riziko vzniku srdečních onemocnění. Zatímco 'normální' ušní lalok je hladký, u některých lidí je možné na ušním laloku pozorovat záhyb, přímku nebo vrásku, která vypadá, jako by dělila uši na polovinu. Toto zkroucení bývá označováno jako 'Frankovo znamení' pojmenované po svém objeviteli vědci Sanders T. Frankovi.

Některé studie ukázaly, že existuje souvislost mezi viditelným vnějším záhybem ušního lalůčku a zvýšeným rizikem aterosklerózy – kornatění tepen. Příčinou aterosklerózy je ukládání tukových látek, v první řadě cholesterolu, čímž dochází k přeměně cévní stěny a vzniku tzv. aterosklerotických plátů. Dále dochází k usazování polysacharidů vápníku. V důsledku ukládaní těchto látek dochází k zúžení stěny tepny, snížení její pružnosti a může se omezit tok krve.

Není jasné, co je příčinou tohoto znamení, ale někteří experti se domnívají, že má společný embryologický původ. Nedávno bylo zjištěno, že tyto záhyby mají také lidé s cerebrovaskulárním onemocněním - onemocněním cév v mozku.

Tukové hrbolky na kůži

Dalším vnějším indikátorem srdečních problémů jsou žluté tukové hrbolky - známé jako „xanthomy". Často se objevují v okolí kloubů a na dlaních v blízkosti šlach, na loktech, kolenech, hýždích nebo očních víčkách. Samotné hrboly mohou mít různé velikosti a jsou neškodné, mohou však signalizovat větší problémy. Bývají spojeny s poruchami metabolismu tuků, hyperlipoproteinemií, familiární hypercholesterolemií, uzávěrem žlučových cest, kdy je hladina cholersterolu v krvi opravdu vysoká.

Lidé s tímto stavem mají výjimečně vysokou hladinu lipoproteinového cholesterolu s nízkou hustotou – jde o tzv. „špatný cholesterol". Hladiny tohoto cholesterolu jsou tak vysoké, že se v kůži tvoří usazeniny. Naneštěstí jsou tyto tukové usazeniny uloženy také v tepnách, které zásobují srdce.

Paličkovité prsty

Fenomén známý jako paličkovité prsty může mimo jiné znamenat, že vaše srdce není úplně v pořádku. Prvním příznakem je zmenšení úhlu lůžka nehtu a kůže, konec nehtového lůžka v kůži volně plave. Nehty mění tvar, zvětšují se a mají větší tloušťku díky většímu množství tkání. Změna je obvykle bezbolestná a dochází k ní na obou rukách.

Důvodem, proč tato změna podle expertů poukazuje na problémy se srdcem, je skutečnost, že okysličená krev se nedostává do prstů tak, jak by měla. Buňky proto produkují určité látky, které podporují růst, aby se pokusily tento problém vyřešit .

Paličkové prsty jsou jedním z nejstarších známých zdravotních příznaků. Poprvé byly popsány Hippokratem už v 5. stoletím př.n.l. - proto se někdy tento příznak označuje jako Hippokratovy prsty.

Prstenec kolem duhovky

Tukové usazeniny mohou být pozorovány také v oku. Konkrétně jde o šedobílý kruh kolem vnější strany duhovky. Tzv. „Arcus senilis" začíná v horní a dolní části duhovky a pak postupně vytvoří úplný kruh. Vidění ale neovlivňuje

Přibližně 45 % lidí ve věku nad 40 let má tento prstenec kolem duhovky. U lidí starších 60 let je to dokonce 70 %. Bylo prokázáno, že přítomnost tohoto tukového kruhu je spojena s některými rizikovými faktory koronárního srdečního onemocnění či hypercholesterolemií.

Zkažené dásně a uvolněné zuby

Také vaše ústní zdraví může být dobrým indikátorem stavu kardiovaskulárního zdraví. Ústa jsou běžně plná bakterií, dobrých i špatných. „Špatné" bakterie mohou z úst vstoupit do krevního řečiště a způsobit zánět v cévách, což může vést k kardiovaskulárním chorobám. Studie ukázaly, že ztráta zubů a zanícené dásně (periodontitida) jsou markery srdečních onemocnění.

Modré rty

Dalším indikátorem zdraví je také barva vašich rtů. Rty jsou obvykle červené, ale u lidí se srdečními problémy mohou mít modrou barvu (cyanózu) kvůli selhání kardiovaskulárního systému, který přivádí okysličenou krev do tkání.

Lidé samozřejmě také mají modré rty, pokud jsou extrémně prochlazení nebo jsou se pohybují ve vysoké nadmořské výšce. V tomto případě jsou modré rty pravděpodobně kvůli dočasnému nedostatku kyslíku a poměrně rychle se zase zbarví zpět.

Zmíněné příznaky ale samozřejmě mohou mít i jiné příčiny. Pokud se však obáváte o své srdce nebo máte pochybnosti, měli byste se obrátit na svého lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka, aby vám poskytl odborné stanovisko.

Související

Ilustrační fotografie

7 signálů, že srdce selhává

Srdeční selhání je jednou z hlavních příčin hospitalizace u lidí, kteří jsou starší 65 let. V současnosti se s onemocněním, při kterém srdce nezvládá pumpovat dostatečné množství krve do organismu, léčí více než 280 tisíc lidí. U většiny z nich nemoc propukla po prodělaném infarktu.

Více souvisejících

srdeční tep srdce zdraví infarkt

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 37 minutami

před 46 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy