Jaká je minulost naší sluneční soustavy? Meteorit plný diamantů odhaluje skrytá tajemství

Vědci po dlouhém zkoumání potvrdili, že fragmenty meteoritu nazvaného Almahata Sitta nalezeného v roce 2008 v Sudánu je zbytek planety, který se do sluneční soustavy uvolnil krátce před jejím úplným zformováním. O fascinujícím objevu referuje The Indepedent.

Meteorit by měl pocházet z protoplanety. Ty se pohybovaly naší solární soustavou ještě předtím, než se ustálily oběžné dráhy současných planet. Současné planety vznikaly tak, že se protoplanety srážely a slučovaly a vytvářely tak současná tělesa.

Podle některých teorii je pozemský Měsíc vlastně takovou protoplanetou. Některé protoplanety se úplně rozpadly a vznikly z nich pásy meteoritů. Podle jiných expertů mnohé protoplanety zmizely v mezihvězdném prostoru. Teprve díky zkoumanému meteoritu se vědci o nich dozvídají další podrobnosti.

To, že súdánský meteorit pochází právě z protoplanety, dokazují diamanty. Ty totiž vznikají pod vysokým tlakem a druh diamantu, který byl v meteoritu nalezen, vzniká pouze při vysokých tlacích a teplotách, které jsou možné jen při formování kosmických objektů velikosti planet.

Podle profesora Philippa Gilleta z univerzity v Lausanne, je tento objev naprosto unikátní: „Protoplanety byly stavebními kameny. Dosud jsme po nich neměly žádné pozůstatky. Tento objev potvrzuje všechny naše teorie.“

Podle vědců diamanty v meteoritu vznikly v prvních 10 milionech let naší sluneční soustavy pod obrovským tlakem 20  gigagapascalů. Stáří se pak odhaduje minimálně na miliardu let. Již objev meteoritu byl v roce 2008 unikátní. Poprvé se jej totiž vědcům podařilo zaměřit ještě před vstupem do atmosféry.

Původně se předpokládalo, že se meteorit úplně rozpadl. Díky práci skupiny vědců z chartúmské univerzity se podařilo v Núbijské poušti místo dopadu lokalizovat a zachránit 5 kilogramů vzorku. Ty teprve nyní vydaly svoje tajemství o vzniku naší sluneční soustavy.

Související

Meteorit

Celebrity objevily nový hit. Kupují meteority

Jsou doslova z jiného světa a jejich cena dosahuje astronomických výšin; lidé, kteří si na Zemi mohou dovolit cokoliv, nyní chtějí trochu vesmíru. Meteority přitahují pozornost sběratelů z řad celebrit, a ceny kamenů, které se před dopadem na naši planetu řítily stovky nebo dokonce tisíce let vesmírem, tak za poslední desetiletí vzrostly až desetkrát, píše list The Guardian.

Více souvisejících

Meteorit meteority Súdán Francie

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy