Jaká je minulost naší sluneční soustavy? Meteorit plný diamantů odhaluje skrytá tajemství

Vědci po dlouhém zkoumání potvrdili, že fragmenty meteoritu nazvaného Almahata Sitta nalezeného v roce 2008 v Sudánu je zbytek planety, který se do sluneční soustavy uvolnil krátce před jejím úplným zformováním. O fascinujícím objevu referuje The Indepedent.

Meteorit by měl pocházet z protoplanety. Ty se pohybovaly naší solární soustavou ještě předtím, než se ustálily oběžné dráhy současných planet. Současné planety vznikaly tak, že se protoplanety srážely a slučovaly a vytvářely tak současná tělesa.

Podle některých teorii je pozemský Měsíc vlastně takovou protoplanetou. Některé protoplanety se úplně rozpadly a vznikly z nich pásy meteoritů. Podle jiných expertů mnohé protoplanety zmizely v mezihvězdném prostoru. Teprve díky zkoumanému meteoritu se vědci o nich dozvídají další podrobnosti.

To, že súdánský meteorit pochází právě z protoplanety, dokazují diamanty. Ty totiž vznikají pod vysokým tlakem a druh diamantu, který byl v meteoritu nalezen, vzniká pouze při vysokých tlacích a teplotách, které jsou možné jen při formování kosmických objektů velikosti planet.

Podle profesora Philippa Gilleta z univerzity v Lausanne, je tento objev naprosto unikátní: „Protoplanety byly stavebními kameny. Dosud jsme po nich neměly žádné pozůstatky. Tento objev potvrzuje všechny naše teorie.“

Podle vědců diamanty v meteoritu vznikly v prvních 10 milionech let naší sluneční soustavy pod obrovským tlakem 20  gigagapascalů. Stáří se pak odhaduje minimálně na miliardu let. Již objev meteoritu byl v roce 2008 unikátní. Poprvé se jej totiž vědcům podařilo zaměřit ještě před vstupem do atmosféry.

Původně se předpokládalo, že se meteorit úplně rozpadl. Díky práci skupiny vědců z chartúmské univerzity se podařilo v Núbijské poušti místo dopadu lokalizovat a zachránit 5 kilogramů vzorku. Ty teprve nyní vydaly svoje tajemství o vzniku naší sluneční soustavy.

Související

Meteorit

Celebrity objevily nový hit. Kupují meteority

Jsou doslova z jiného světa a jejich cena dosahuje astronomických výšin; lidé, kteří si na Zemi mohou dovolit cokoliv, nyní chtějí trochu vesmíru. Meteority přitahují pozornost sběratelů z řad celebrit, a ceny kamenů, které se před dopadem na naši planetu řítily stovky nebo dokonce tisíce let vesmírem, tak za poslední desetiletí vzrostly až desetkrát, píše list The Guardian.

Více souvisejících

Meteorit meteority Súdán Francie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy