Oskar Troplowitz byl německý lékárník, který se narodil 18. ledna 1863 v polské Gliwici do bohaté židovské rodiny. Ta původně pocházela z vesnice Opavice na Bruntálsku, která tehdy nesla německé jméno Tropplowitz. Po této obci byl jeho rod pojmenován. Světu dal jeden z nejznámějších kosmetických produktů, přesto jeho jméno nikdo nezná.
Do dějin Oskar se zapsal jako spoluvynálezce krému Nivea. Kolem roku 1870 se Troplowitzovi přestěhovali do Vratislavi, kde Oskar studoval farmacii. Studium posléze přerušil a přešel na filozofickou fakultu do Heidelbergu, kde v roce 1888 získal zdejší doktorát. Celkem vystudoval několik oborů včetně chemie a fyziky. Po naléhání jeho rodiny začal pracovat v lékárně svého strýce Gustawa Mankiewicze v Poznani.
V roce 1890 díky finanční pomoci rodiny získal bankrotující farmaceutický ústav Pavla Karla Beiersdorfa. Zanedlouho rozvinul ústav – vynalezl svou první zubní pastu - Pebeco. Stovky tisíc balení této pasty exportoval mimo jiné do Spojených států. V roce 1901 mu další úspěch přinesl vynález náplasti dnes známé jako Leukoplast.
Další velký vynález na sebe nenechal dlouho čekat. V roce 1909 vyrobil ochranné líčidlo - vysunovací tyčinku Labello. Ještě ten rok se balzám na rty stal nejprodávanějším výrobkem, a to nejen díky svému zbrusu novému složení, ale také díky svému praktickému balení. Klasickou modrou barvu získal až v roce 1973.
Největším vynálezem Oskara Troplowitze je ale univerzální krém Nivea. Prvním produktem řady byl Nivea Creme (krém Nivea), který byl uveden na trh v prosinci roku 1911.
Spoluvynálezcem krému byl chemik Isaak Lifschütz. Muži použili vodu, olej, glycerin, kyselinu citronovou a novou ingredienci – eucerit. Ta umožnila dosud nevídané, totiž spojit vodu a olej do dlouhotrvající stabilní báze – krému. Výslednému produktu dali název Nivea, odvozený z latiny, s významem sněhobílý.
Základem objevu byl již zmíněný eucerit, přírodní látka získávaná z tuku ovčí vlny. Eucerit byl první známou látkou umožňující vznik stabilní emulze z oleje a vody. Eucerit je lanolínovým alkoholem s vysokým obsahem cholesterolu, vykazujícím nízký alergickýpotenciál. Sestává ze směsi lipidů extrahovaných z tuku ovčí vlny; hlavními složkami jsou cholesterol (30%) a lanosterol.
Složení dnešního krému Nivea zůstalo prakticky stejné jako v roce 1911. A zatímco obsah se příliš nemění, balení krému se postupně vyvíjelo. Již dlouhou dobu, konkrétně od roku 1925, má ale Nivea známou modrou barvu. Krém se dá dnes koupit téměř ve dvou stovkách zemích celého světa. Značka pokračovala v růstu a představovala další řady jako Nivea Body, Deo, Sun a Men. I dnes je Nivea dosud základním kamenem úspěchu společnosti Beiersdorf AG sídlící v Hamburku.
Troplowitz byl průkopníkem nejen v oblasti farmacie. Pod jeho vedením firma prosperovala. Zatímco v roce 1890 v ní pracovalo 11 zaměstnanců, v roce 1918 jich už je několik set. Oscar se také projevil jako inovátor v sociální oblasti - učinil několik reforem a zavedl placené dovolené, mateřskou dovolenou a 48hodinový pracovní týden. Jeho zaměstnanci dostávali bezplatný oběd. Zřídil také fond sociálního zabezpečení pro zaměstnance, kteří se dostali do finanční nouze, a postavil spořitelnu ve vlastnictví společnosti.
Oskar Troplowitz zemřel 27. dubna v roce 1918. Příčinou smrti byla mozková mrtvice. Byl pohřben v rodinné hrobce v Hamburku.
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
před 20 minutami

Toulová dostala Langmajera na vrchol
před 50 minutami

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
před 1 hodinou

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
před 2 hodinami

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
před 3 hodinami

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
před 4 hodinami

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. Předcházela jí potyčka
před 5 hodinami

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
před 5 hodinami

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
před 7 hodinami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
včera

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule
včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky
včera

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
včera
Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.
Zdroj: Libor Novák