Středověcí králové nejsou zrovna proslulí svou vzdělaností, ale občas se mezi nimi najde nějaká výjimka – kastilský král Alfons X. mezi tyto světlé výjimky rozhodně patřil, a ne náhodou si vysloužil lichotivou přezdívku El Sabio (Moudrý). Nezajímala ho ale pouze věda – proslavil se také jako literát a velmi ambiciózní vladař, mimo jiné byl určitou dobu i vládcem Svaté říše římské, jejíž formální součástí bylo i tehdejší české království.
Jak už to tak ve středověku bývá, o Alfonsově dětství toho víme opravdu málo. Narodil se jako nejstarší syn kastilského krále Ferdinanda III. a Alžběty Švábské a vychovávaný byl patrně na dvoře v Toledě. První spolehlivější zprávy o Alfonsovi se týkají až jeho účasti na vojenských tažení jeho otce, kterých se Alfonso účastnil od svých 16 let.
V roce 1252 nastoupil po smrti otce na Kastilský trůn a shodou okolností se stal také dědicem Leonského království. Hned po nástupu k vládě vedl úspěšné tažení proti Portugalsku při kterém obsadil oblast Algarve a uzavřel spojenectví s Anglií. Díky původu své matky z rodu štaufských císařů získal také dědický nárok na trůn Svaté Říše Římské, kterého také roku 1256 využil při kurfiřtské volbě panovníka.
Jenomže se tak zapletl do složité a finančně nákladné říšské politiky, které příliš dobře nerozuměl, a tak byl nakonec v Cáchách korunován jeho protikrál Richard Cornwallský. Náročným angažmá přivedl Kastilii do finanční tísně, kterou chtěl řešit znehodnocením měny, čímž úplně pohřbil nevelký obchod a poštval proti sobě jak města, tak i šlechtu. Situace vedla až k povstání proti jeho vládě, které usmířil až jeho nejstarší sny roku 1276. Svého nároku na císařský trůn se nakonec vzdal na naléhání papeže Řehoře X.
Manželské eskapády filosofa na trůněPodobně divoký jako jeho vláda byl i jeho manželský život. Otec ho chtěl oženit s dcerou navarského krále, z tohot sňatku ale nakonec sešlo. Alfonso ale nezahálel a našel si útěchu u Mayor Guillén de Guzmán, se kterou měl dokonce i dceru Beatrice. Poté se spolu i oženili, ale nakonec byla svatba z politických důvodů anulována a dcera prohlášena za nelegitimní. Jeho další ženou se stala Violante z Aragonu, kterou si vzal roku 1249 – tehdy ji bylo deset let. Vzhledem k jejímu mladému věku nebylo poměrně dlouho jasné, jestli bude vůbec schopná porodit dědice, přestože nakonec porodila celkem 11 dětí. To Alfonsovi nebránilo pořídit si ještě několik dalších milenek (jednou z nich byla i jeho teta) a nelegitimních dětí. Ke konci života mu ale rodinné záležitosti přinesly více strasti než radosti.
Když v bitvě u Ecije roku 1275 proti emírům z Granady a Maroka zemřel jeho nejstarší syn Ferdinand, vypukl spor o nástupnictví, který poznamenal polední léta jeho vlády. Sám Alfons si zvolil jako svého následovníka svého vnuka po Ferdinandovi, to se ale nelíbilo Sanchovi, druhému nejstaršímu synu Alfonsa. V jeho prospěch mluvil nejen starý kastilský zvyk mužského seniorátu, ale zejména podpora značné části šlechty, která neměla Alfonsa příliš v oblibě. Nakonec byl donucen uznat Sancha jako svého následovníka. Na smrtelné posteli, ale změnil názor a v závěti Sanchu z následnictví vyloučil, což nevyhnutelně vedlo k další občanské válce.
Odkaz učeného králePřestože Alfonso velmi dbal na rytířskou kulturu a zbožnost chtěl uspořádat křížovou výpravu proti muslimům, velmi dobře uvědomoval význam klasické pohanské, židovské a arabské učenosti, která značně překonávala tu křesťanskou. Proto na svém dvoře podporoval učence všech vyznání. Zejména podporoval překlady arabských vědeckých děl, ovšem nejenom do latiny, jazyka učenců, ale i do kastilštiny.
Alfonso proslul zejména svým zájmem o astrologii (proto také dostal přezdívku El Astrológo) a asi nejvýznamnější dílem jsou tzv. Alfonsovy astronomické tabulky, které se používaly ještě v době Mikuláše Koperníka. Zajímala ho také historie, nechal sestavit kompilaci křesťanských i muslimských kronik a byl i literárně činný – slavná je dochovaná sbírka Mariánských písní Cantigas de Santa Maria. Přitom ale nezapomínal ani na zábavu, jeho velkou slabostí byly šachy, ve středověku považované za hru králů.
Alfonsova vzdělanost šla velmi dobře vidět i v jeho zájmu o jednotnou legislativu na všech jím ovládaných územích (Kastilii, Leonu a Galicii), ale podobně jako tomu bylo v případě zákoníků Karla IV., šlechtě se příliš nelíbil, a tak byl zákoník prosazen až jeho pravnukem. Přesto ale patří zákoník Siete Partidas k největším právním dílům středověku a na americkém jihozápadě tvoří dodnes základ zdejšího právního systému.
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 2 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě