Supervulkán pod našima nohama: Jak velké je riziko, že dojde k výbuchu sopky v Yellowstone?

Vulkán v Yellowstonu patří mezi „nejrizikovější" sopky v Americe. Podle expertů představuje „vysoce rizikovou" hrozbu. Jaké je ale skutečné nebezpečí výbuchu v Yellowstonu? A skutečně jde o nejnebezpečnější sopku v USA?

Sopečný systém ležící pod Yellowstoneským národním parkem byl zařazen na 21. místo na seznamu 161 sopek ležících na území USA. Úplný seznam sestavený americkou geologickou službou USGS vychází z potenciálního rizik a erupce a nebezpečnosti každé sopky.

Kvůli historii výbuchů v Yellowstone i současné vulkanické činnosti v oblasti činnosti geologové považují supervulkán za vysokou hrozbu pro život. Hodnocení USGS, zveřejněné minulý týden, je první svého druhu za uplynulých 13 let.

„Spojené státy jsou jednou z nejčastěji aktivních částí Země, mají na svém území více než 10  procent  známých aktivních a potenciálně aktivních sopek,“ uvedla agentura ve své zprávě. Poukazují na to, že vulkány se rozkládají na celém území.

„Od roku 1980 jsme zaznamenali 120 erupcí a 52 epizod významných vulkanických nepokojů - zvýšená seismicita, zemní deformace a unik plynů byl pozorovánu 44 sopek v USA,“ uvádějí vědci.

Jak velké je nebezpečí, že dojde k výbuchu sopky v Yellowstone?

Navzdory tomu všemu podle vědců není příliš pravděpodobné, že vulkán vybuchne. USGS místo toho řadí sopky na základě jejich zjevné hrozby pro lidský život. Yellowstone je považován za „vysoce nebezpečný vulkanický systém", ale existují i jiné sopky, u kterých je v budoucnu více či méně pravděpodobné, že vybuchnou a které jsou v hodnocení ještě před Yellowstonem.

Mount Baker, Mount St Helens a Mount Spurr za sebou mají historii menších erupcí, objevují se ale častěji než v Yellowstone a navíc byly tyto erupce zaznamenány v poslední době. Právě tyto tři sopky táhnoucí se od severu USA k Aljašce jsou proto považovány za „velmi vysoké riziko".

Michael Poland, hlavní vědec na observatoři sopky Yellowstone (YVO), vysvětluje: „Navzdory skutečnosti, že v Yellowstone za 70 tisíc let nevznikla žádná magmatická erupce, systém se v hodnocení dostal tak vysoko kvůli dlouhé historii velkých výbuchů, historii výbuchů par, pozorovaným seizmickým deformacím, činnosti plynů a přítomnost velkého množství lidé - každý rok národní park Yellowstone navštíví více než čtyři miliony lidí.“

K poslednímu výbuchu sopky u Yellowstone došlo asi před 70 000 lety. Dnes vědci odhadují, že pravděpodobnost, že Yellowstone vybuchne za našeho života, je minimální. Podle USGS je meziroční riziko erupce přibližně jedna ku 730 000, tedy asi 0,00014 procent.

Jaká je tedy nejnebezpečnější sopka v USA?

Celkem 18 sopek se svými parametry řadí k „velmi vysoce rizikovým", ale pouze jedna z nich se dostala na vrchol seznamu - impozantní Mount Kilauea na Havajském velkém ostrově. Sopka se dostala na vrchol žebříčku v květnu letošního roku začala chrlit lávu, která začala téct do obydlené oblasti největšího havajského ostrova.

„Žebříček ohrožení je zamýšlený jako vodítko, podle něhož by mělo být upřednostňováno a vylepšeno monitorování sopek. Yellowstone již patří mezi nejlépe sledované sopky na světě, ale očekáváme, že zdokonalené hodnocení hrozeb bude nápomocné při zdokonalení plánu monitorování,“ dodal Poland.

Související

Více souvisejících

sopka Yellowstone Caldera sopka Kilauea sopky USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 44 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy