Chcete se vyhnout cukrovce? Lékaři ví, jak na to

Cukrovka druhého typu trápí na světě miliony lidí. Tato záležitost je zatím trvale neléčitelná a stává se tak chronickým problémem. Vědci odhalili, že je možné diabetu předejít.

Fáze, než se vyvine cukrovka, se nazývá prediabetes. Jedná se o stav, kdy jsou krevní hladiny cukru vyšší než normálně, ale ne tak vysoké, aby se problém dal považovat za cukrovku. Prediabetes je tedy určitým ukazatelem a varováním, že riziko cukrovky je velké.

Lidé s prediabetem mají deset až dvacetkrát větší šanci onemocnění diabetem než ostatní. Po tomto signálu je tedy dobré zamyslet se nad svým životním stylem a stravováním. Pokud se budete vyhýbat rizikovým potravinám, můžete cukrovce předejít.

Server Science Alert uvádí, že se studiemi prevence diabetu zabývalo Finsko, Čína a Spojené státy. Pokud člověk s prediabetem začne jíst zdravěji, shodí a denně stráví půl hodiny chůzí, snižují riziko vyvinutí druhého typu cukrovky o přibližně 58 % za dva roky.

Původní studie o prevenci cukrovky začaly v osmdesátých letech, od té doby však doporučení prošla silnou změnou. Co fungovalo tehdy, nemusí být úspěšné dnes, protože se složení potravin změnilo. Vědci nyní lidem dávají těchto pět rad.

Jezte zeleninu a ovoce

Podle studií mají lidé s vysokým příjmem zeleniny a ovoce mnohem menší šanci na získání diabetu než lidé, kteří ovoce a zeleninu příliš nejedí. Vhodnými zeleninami jsou špenát, zelí, salát, rukola, brokolice a ledový salát.

Vyhněte se sladkým limonádám

Podle přehledu 17 studií z Velké Británie a Spojených států je mezi pitím sladkých limonád a diabetem silné spojení. Množství lidí, kteří tyto limonády pijí, cukrovkou onemocní. Každý takový nápoj za den zvyšoval šanci na diabetes přibližně o 13 %.

Je tedy mnohem lepší vyhnout se limonádám, jako jsou Coca-Cola, Fanta, Sprite a podobně. Lékaři doporučují limonády vyměnit za vodu s ovocem nebo čaje.

Změňte jídelníček

Americká studie na přibližně 200 000 dospělých lidech zkoumala příjem zdravé a nezdravé stravy a jejich risk na diabetes v období 20 let. Lidé, kteří přijímali velké množství zdravých potravin, měli až o 20 % nižší šanci na vývin cukrovky než ti, kteří jedli méně zdravě.

Tito lidé se tedy stravovali celozrnými potravinami, ovocem, zeleninou, ořechy, luštěninami a podobně. Ti s největším příjmem zdravého jídla svoje riziko dokonce snížili od 34 %. Oproti tomu ti, kteří nejedli tak zdravě, svoje riziko navýšili o 16 %. Mezi špatné potraviny patří bílé pečivo, brambory, sladkosti, ovocné džusy a slazené nápoje.

Pozor na glykemický index

Jídlo s vysokým glykemickým indexem (GI) tělo stráví mnohem rychleji. To vede k navýšení cukru v krvi po jídle. GI se měří od 0 do 100 a pod 50 je považovaný za nízký. Podle studií přibylo k risku diabetu 8 % za každých 5 dalších bodů GI.

Mezi potraviny s nízkým GI patří celozrné pečivo, ovesné vločky, müsli, cereálie s vysokým obsahem vlákniny. Většina zeleniny má nízký GI. Oproti tomu vysoký GI mají sladké potraviny, alkohol, brambůrky, rýže, bílé pečivo, těstoviny a další.

Pijte kávu

Káva, s kofeinem i bez, obsahuje molekuly, které pomáhají regulovat hladiny cukru v krvi. Kyseliny v kávě podporují metabolismus glukózy a citlivost na inzulín, navíc také podporují svaly ve zpracování glukózy.

Podle asi 28 studií mezi milionem lidí mají ti, kteří pijí kávu, menší šanci na diabetes druhého stupně. Nejlépe dopadli lidé, kteří pili několik šálků kávy denně, ti své riziko snížili až o 21 %. U kávy bez kofeinu se za každý šálek denně riziko snížilo asi o 6 %.

Související

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

Více souvisejících

Lidé cukrovka nemoci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy