Změna definice kilogramu byla snem posledních 60 až 70 let, dříve se ji ale technicky nepodařilo zrealizovat, řekl ČTK Jiří Tesař, odborný ředitel pro fundamentální metrologii a statutární zástupce Českého metrologického institutu. Nápadů byla spousta, ani jeden ale dosud nebyl dostatečně přesný. Dnes však delegáti na konferenci Mezinárodního úřadu pro míry a váhy (BIPM) ve francouzském Versailles rozhodli o nové definici. Kilogram už nebude odvozován od kovového prototypu, nýbrž od hodnoty Planckovy konstanty.
Zásadní je, aby nová definice byla minimálně nepatrně přesnější než stávající. Takovou se v případě kilogramu, který dosud zůstával poslední jednotkou definovanou podle hmotného předmětu, dlouho nedařilo najít. "I do současného nápadu se zafixováním Planckovy konstanty se posledních 15 let dalo mnoho peněz na řadu realizací, mnoho jich na potřebnou přesnost nedosáhlo. Už na Generální konferenci pro míry a váhy ve Versailles v roce 2014 byla snaha definici přijmout, ale nepanovalo všeobecné přesvědčení, že nová realizace bude přesnější," řekl Tesař.
Podle něj v případě změny definice kilogramu existují i alternativní řešení vůči Planckově konstantě, někteří vědci například preferují možnost odvozovat hmotnost z Avogadrovy konstanty. Nad principem zafixování základních jednotek soustavy SI na fyzikální konstanty ale podle Tesaře panuje stoprocentní shoda.
wow. This is heavy. 1 kilogram to be exact. Planck’s constant. #BIPM ??♂️@sarahkaplan48 https://t.co/VQfLGNJPTu
— MK (@kretchmar) 16. listopadu 2018
Dosavadní etalon kilogramu ze slitiny platiny a iridia postupně ztrácel hmotnost vlivem povrchových procesů, používání či údržby. Za více než sto let se jeho hmotnost snížila přibližně o 50 mikrogramů. "Současná definice byla limitující například pro některá specifická měření v oblasti elektrotechniky, kde jsou některé veličiny na hmotnost navázány. Obcházelo se to zavedením pomocných konvenčních hodnot, takže jsme sice všichni měřili nepřesně, ale aspoň stejně. Jednotnost měření byla vyšší než přesnost. To se změnou definice odstranilo," řekl Tesař.
Běžný uživatel v oblasti průmyslu, ekonomiky, obchodu nebo domácnosti by podle něj změnu zaznamenat neměl. "Pozná až sekundárně po čase, že redefinice umožní rozvoj nových technologií nebo zpřesnění některých měření. Příkladem může být soustava na určování polohy GPS v elektrotechnice," poznamenal.
Samotná redefinice nepředepisuje realizaci změny. "Nechává se na národních institutech, jakým způsobem realizaci provedou. V případě hmotnosti se nabízí provedení pomocí wattových (Kibblových) vah, která umožní velmi přesně z Planckovy konstanty odvodit jednotku kilogramu. Existují ale i alternativní způsoby, například evropský projekt, který se snaží o realizaci kilogramu pomocí tzv. křemíkových koulí," řekl Tesař.
Existence různých realizací podle něj umožní zpřesnění do budoucna. "Je to dynamicky se rozvíjející obor, který se snaží přicházet s novou realizací nejen základních, ale i odvozených jednotek SI.
Nově můžete i například tlak definovat nikoli pomocí kilogramu, sekundy a metru, ale přímo z fyzikálních konstant. Kvantová realizace jednotky tlaku bude mít v případě úspěchu výrazný přínos pro průmyslové aplikace či pro mezinárodní obchod, například v oblasti zemního plynu," doplnil.
Nové definice se dnes dočkal i kelvin (jednotka termodynamické teploty), ampér (jednotka elektrického proudu) a mol (jednotka látkového množství). Definice vstoupí v platnost 20. května 2019, na Světový den metrologie. Kopie fyzického prototypu kilogramu, kterou má Český metrologický institut v Brně, bude využívána pro kontrolu. "Nepředpokládáme, že by v nejbližších 10 či 20 letech bylo její místo někde v muzeu, bude pořád v laboratoři," řekl Tesař.
Související
Nová definice kilogramu? Na běžného člověka mít vliv nebude
Přepíšou se učebnice fyziky: Kilogram a další jednotky mají nové definice
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Čtvrtá tragédie za deset let. V Egyptě opět útočil žralok
před 1 hodinou
Fico ostře kritizuje roli EU ve sporu Bratislavy s Kyjevem ohledně ruského plynu
před 2 hodinami
Jižní Korea se vyrovnává s leteckou katastrofou. Aerolinky čeká zevrubná kontrola
před 3 hodinami
Aktuální počasí: Česko nadále trápí námraza. Varování platí i na Silvestra
před 4 hodinami
Skutečný státník a hlas míru, vzpomíná Lipavský na zesnulého Cartera
před 4 hodinami
Zvládne Ukrajina další rok války? Trump je nadějí i důvodem k obavám
před 5 hodinami
Obchody na Silvestra a Nový rok. Dnes platí běžná otevírací doba letos naposledy
před 6 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku: Duševní zdraví podezřelého budí pochyby
před 6 hodinami
Carter ztělesňoval základní hodnoty a sloužil ostatním, vzpomínají prezidenti
před 8 hodinami
Předpověď počasí na příští víkend: Dorazí sněžení i silné mrazy
včera
Zemřel bývalý americký prezident a nositel Nobelovy ceny Jimmy Carter
včera
Žralok v Egyptě zabil turistu. Další skončil po útoku v nemocnici
včera
Zoran Milanović zřejmě vyhrál prezidentské volby v Chorvatsku už v prvním kole
včera
Odpor Ukrajiny vůči Rusku oživuje dávno zapomenuté hodnoty. Odhaluje ale i slabost
včera
Kim Čong-Un přitvrdil. Oznámil novou strategii
včera
Kavelašvili je novým gruzínským prezidentem. Profesionální sportovec odmítá Západ a tíhne k Putinovi
včera
"Zastírají stopy absurdními teoriemi." Alijev obvinil Rusko ze sestřelení ázerbájdžánského letadla
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. 179 lidí je po smrti
včera
Nejmladší oběti katastrofy v Jižní Koreji byly tři roky. Poslední slova pasažérů
včera
Rok jazykových modelů končí. Ten příští bude ve znamení umělé inteligence
Pokud byl rok 2024 ve znamení velkých jazykových modelů (LLMs), rok 2025 se zdá být rokem AI „agentů“. Tyto kvazi-inteligentní systémy, využívající LLMs jako základní stavební kameny, mají potenciál překonat schopnost generovat text či odpovídat na dotazy. AI agenti budou provádět složité sekvence úkolů a plnit vysoké, často vágně definované cíle podobně, jako by to udělal člověk.
Zdroj: Libor Novák