Čeká lidstvo nevyhnutelná smrt? Vědce překvapilo, jak často dochází ke střetům s asteroidy

Četnost, jakou je naše planeta zasahována asteroidy, se od chvíle, kdy se na planetě objevili první dinosauři, téměř ztrojnásobila. Tvrdí to nová studie, která zkoumala stopy zanechané těmito asteroidy na Zemi. Vědci vypočítali, že za posledních 290 milionů let se počet zásahů naší planety i Měsíce dramaticky zvýšil.

Zatímco do inkriminované doby zasáhl asteroid naši planetu jen jednou za tři miliony let, dnes se tak stává během každého milionu let. Tato čísla byla určena na základě kráterů, které mají alespoň 10 kilometrů v průměru.

Podle zjištění vědců tak měli dinosauři svým způsobem smůlu, protože se vyvinuli před zhruba 240 miliony let, právě ve chvíli, kdy asteroidy začaly zasahovat planetu stále častěji. Právě jeden z těchto zásahů přinesl jejich totální zkázu před 66 miliony let.

Mnozí vědci se už dříve domnívali, že hrozba zásahu asteroidem byla konstantní, ale nikterak běžná. Výsledky studie tak většinu z nich zaskočily. „Nebyl žádný důvod si myslet, že četnost zásahů vzrostla,“ konstatuje Rebecca Ghentová z Torontské univerzity.

Proto se vědci rozhodli prozkoumat i Měsíc, který jako přirozená družice Země nese rovněž stopy kolizí s asteroidy. Podmínky na něm navíc způsobují, že krátery jsou v mnohem zachovalejším stavu. Za pomoci obrázků od NASA tak potvrdily, že Země i Měsíc byly během posledních 290 milionů let častější obětí asteroidů než dřív.

Jeden z členů týmu William Bottke se domnívá, že zhruba před 300 miliony let došlo k rozpadu obřího tělesa ve vesmíru. Jeho části pak postupem času zasypaly jak Zemi, tak Měsíc. „Pokud byl rozpad dostatečně velký, k zásahům může docházet stovky milionů let,“ říká.

Otázkou zůstává, zdali je počet zásahů stále na vzestupu, nebo už naopak klesá. Podle Ghentové však není žádný důvod k obavám. „K opravdu fatálním střetům dochází jen málokdy, což platí i v případě, že jsou kolize třikrát pravděpodobnější,“ dodává pro uklidnění.

Související

NASA

NASA zahájila misi planetární obrany zaměřenou na ochranu před asteroidy

Americká vesmírná agentura NASA dnes zahájila misi DART zaměřenou na přípravu ochrany Země před možným nebezpečím srážky s vesmírným tělesem. Raketa společnosti SpaceX vynesla z Vandenbergovy základny amerických vesmírných sil v Kalifornii modul, který zamířil k planetce Didymos, aby nárazem do jejího menšího souputníku ovlivnil trajektorii tohoto binárního systému.
Sonda Hajabusa 2

Vzorky asteroidu odebrané sondou Hajabusa 2 docestovaly do Japonska. Objasní vznik života?

Vzorky asteroidu Rjuga, které odebrala japonská sonda Hajabusa 2, docestovaly dnes do Japonska. Oznámila to japonská vesmírná agentura JAXA. Japonští vědci v příštích dnech otevřou kapsli za přísně stanovených podmínek, aby materiál nebyl kontaminován, píše agentura AP. Japonští badatelé si od analýzy asteroidu slibují, že pomůže objasnit vývoj Sluneční soustavy a vznik života na Zemi.

Více souvisejících

vesmír, asteroidy Země měsíc věda astronomie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy