Nejdéle žijící člověk? Mezi vědci se rozhořel spor o rekord Calmentové

Původně internetový spor o to, zda se Francouzka Jeanne Calmentová skutečně dožila 122 let, a je tak opravdu nejdéle žijícím člověkem, jehož věk byl spolehlivě ověřen, se rozhořel i mezi odborníky. Na sociálních sítích hojně šířené tvrzení dvou ruských vědců, že dcera Calmentové zatajila matčinu smrt a pak se za ni ve snaze vyhnout se dědické dani vydávala, rozdělilo vědce na tři tábory. Jedni nepřikládají tomuto názoru žádnou váhu, druzí chtějí nový výzkum a třetí požadují exhumaci těl obou žen a testy DNA. Píše o tom francouzský deník Le Parisien.

Rekordmanka v dlouhověkosti a rodačka z Arles na jihu Francie Jeanne Calmentová zemřela 4. srpna 1997 ve věku 122 let a 164 dní. Dva ruští vědci, matematik a gerontolog, ale po analýze životopisu této ženy, jejích rozhovorů s tiskem, fotografií, svědectví okolí a městských záznamů dospěli k závěru, že totožnost matky na sebe vzala její dcera Yvonne. V roce 1934 tak podle nich nezemřela Yvonne, jak se dosud uvádělo, ale sama Jeanne Calmentová. Žena, která zemřela v roce 1997, tedy byla Yvonne a bylo jí pouhých 99 let.

Francouzský vědec a lékař, kteří rekord Calmentové zaznamenaný v Guinnessově knize rekordů ověřili, od té doby podle Le Parisien neustále čelí otázkám médií, která od nich chtějí odpovědi na ruské argumenty. Jeden z nich agentuře AFP řekl, že o "autenticitě dokumentů (týkajících se Calmentové) není pochyb" a že zpráva ruských vědců je vůči rodině Calmentové neuctivá.

Někteří vědci ale naopak soudí, že na ruském tvrzení může něco být. Ředitel výzkumu ve francouzském Národním institutu demografických studií (INED) Nicolas Brouard připomněl, že teze o záměně identit není nová. "Pravidelně jsem vyzýval demografy, aby na ni nezapomínali," řekl AFP Brouard.

Výzkum ruských vědců označil za "velmi dobrý kus práce" a argument ve prospěch exhumace těl Jeanne i Yvonne Calmentových. Testy DNA by podle něj umožnily spor jednou provždy ukončit. Kvality ruské studie ocenili i někteří belgičtí a švýcarští vědci.

Ve středu se v INED sešli gerontologové a na pořadu jednání bylo něco donedávna nemyslitelného: otázka, zda je na základě tvrzení ruských vědců třeba zpochybnit rekord Calmentové. Atmosféra na schůzce byla napjatá, řekl listu Le Parisien jeden z přítomných. Vědci se sice oficiálně shodli, že Rusové nepřišli s žádnými věrohodnými důkazy, zároveň ale oznámili, že zamýšlejí další výzkum v této záležitosti a zváží i exhumaci. Debatu zblízka sleduje i Guinnessova kniha rekordů, píše Le Parisien.

Případ dlouhověkosti Jeanne Calmentové je podle belgického vědce Michela Poulaina mimořádný. "Jestli se ukáže, že je to podvod, zpochybní to celý jeden pilíř vědy," řekl Poulain.

Související

Více souvisejících

Jeanne Calmentová (nejdéle žijící člověk na světě) Nejstarší lidé Francie Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem

Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu mezinárodního rozruchu, když při vystoupení na večeři Republikánského kongresového výboru prohlásil, že světoví lídři se snaží udělat cokoliv, jen aby uzavřeli obchodní dohodu se Spojenými státy. Jeho vyjádření přichází ve chvíli, kdy vstoupily v platnost nové vysoké dovozní tarify, které prezident představil začátkem dubna.

včera

Donald Trump

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.

včera

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

včera

včera

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

včera

včera

včera

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy