Zní to jako hrozivá nemoc plná nepříjemných symptomů. Urbachův-Wietheho syndrom jí z bezesporu také opravdu je, jedním z jeho efektů ale je i potlačení strachu. Touto nemocí trpí jen několik stovek lidí na světě, a jejich život je od toho našeho velmi rozdílný. Rozhodně ale nejde o něco, co bychom jim mohli závidět.
Každý se něčeho bojí. Někdo ztráty partnera, jiný výšek, pavouků nebo ohně. Lidé trpící Urbachův-Wietheho syndromem ale strach neznají. Trpí vzácným, geneticky podmíněným onemocněním postihující kůži a nervovou soustavu.
Kůže postupně hrubne a tvrdne, dostává porcelánový nádech a objevují se puchýře a jizvy po drobných poraněních. Nemocným začnou vypadávat vlasy, objevují se problémy se zuby, vředy kolem očí, na sliznici, v ústech a poruchy řeči, paměti, epilepsie a následně vážné neurologické potíže.
Samotný učebnicový popis příznaků této nemoci zní opravdu hrozivě, o to více v kombinaci s tím, že nemoc je v současné době neléčitelná. Konkrétní projevy ale lze relativně dobře kompenzovat, a tak se nejedná o život ohrožující onemocnění a při rychlém řešení respiračních i jiných komplikací ani nezkracuje život pacienta.
Urbachův-Wietheho syndrom se ale vyznačuje ještě jedním příznakem, který je pro nemocné možná nebezpečnější, než jakýkoliv jiný. Pacienty totiž zbavuje strachu. Své o tom ví jedenapadesátiletá Američanka, které nemoc znemožňuje pocítit jeden ze základních evolučních instinktů.
Rozhovor se ženou, jež vystupuje pouze pod zkratkou SM, odvysílalo už dříve americké rádio NPR. Interview vedl její lékař, neurolog Daniel Tranel. "Řekněte mi, co je strach," zeptal se jí. "Je to něco, o co se snažím, ale po pravdě řečeno netuším," odpověděla žena. I když je talentovaná malířka, má prý potíže nakreslit vyděšený obličej.
Kdysi, před poškozením amygdaly, prý SM cítila alespoň strach ze zvířat, která by jí mohla ublížit. Když se v ní teď vědci pokoušeli vyvolat alespoň nějakou reakci tím, že jí ukázali nebezpečné hady, museli dávat pozor, jinak by žena bez bázně sahala i na jedovaté tvory.
SM dost dobře chápe, co ji může ohrozit na životě. Chybí jí však rychlá a podvědomá reakce na nebezpečí. To se postupem času ukázalo jako obrovská nevýhoda. Je proto jasné, že ať už by měla být superhrdinská schopnost jakákoliv, možnost necítit strach mezi ně rozhodně patřit nebude.
Související
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
Okamura označuje své voliče za „naše občany“. Jde jen o malou a specifickou část českého národa
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Izrael otočil. Bude pokračovat v útocích na Libanon, příměří navzdory
před 1 hodinou
Trump potvrdil, že označil Netanjahua za šíleného. Experti popsali, co se děje v Bílém domě
před 2 hodinami
O víkendu nastane průlom ve vztazích s Íránem, slibuje Trump. Vždyť jsme nikam nepokročili, tvrdí Teherán
před 3 hodinami
Evropská unie plánuje uvalit sankce na čínské společnosti podporující Rusko
před 4 hodinami
Ruské vzdušné útoky na Ukrajinu výrazně nabraly na intenzitě
před 4 hodinami
Izrael a Libanon se dohodly na obnovení křehkého příměří
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: Tropické teploty nedorazí, naopak hrozí déšť
včera
Země kvůli ebole zavádí zákazy cestování. WHO je silně proti
včera
Evropu spaluje stále extrémnější počasí. Proč s tím vlády nic nedělají?
včera
Politico: EU zahájí ještě v červnu přístupové rozhovory s Ukrajinou
včera
Historie se opakuje. Trump pohrozil zavedením cel 60 obchodním partnerům
včera
Rozhodnutí Trumpa jmenovat nového šéfa amerických tajných služeb vyvolalo vlnu kritiky a údivu
včera
Poslanci jednají o návratu EET. Zasedat mohou až do noci
včera
Křehké příměří opět narušeno. Evropská komise ostře zkritizovala plán USA
včera
Sledujeme vlakové neštěstí v přímém přenosu. Situace se vymkne kontrole, varuje uznávaný expert na ebolu
včera
Designové sprchové sety mění pravidla možností
včera
Schillerová představila zásadní změny důchodového systému
včera
Rusko války proti Ukrajině nelituje. Jedna věc se přesto mění
včera
Ukrajina vrací úder. Na Rusko posílá stovky dronů
včera
Bahrajn likviduje íránské rakety a drony, Kuvajt po útocích zavřel letiště
Vojenské velení Bahrajnu oznámilo, že tamní protivzdušná obrana ve středu úspěšně zachytila a zlikvidovala tři rakety a několik bezpilotních letounů. Armáda ostře odsoudila tyto vzdušné údery a obvinila Teherán z pokračujícího nepřátelského přístupu vůči celému regionu. Podle oficiálního prohlášení generálního štábu Írán systematicky cílí svými raketovými a dronovými útoky na civilní objekty v Bahrajnském království. Všechny bahrajnské zbraně a armádní jednotky byly uvedeny do stavu nejvyšší bojové pohotovosti a obranné připravenosti, přičemž úřady zároveň varovaly civilní obyvatelstvo, aby se nedotýkalo žádných podezřelých předmětů.
Zdroj: Libor Novák