Enormní sluneční bouře může být už velmi blízko. Vědci varují před katastrofickými následky

Důkazy o „enormní“ sluneční bouři naznačují, že za rohem by mohla být zničující událost. Kdyby k této sluneční bouři došlo dnes, mohlo by to mít vážné dopady na naši společnost špičkových technologií, varují vědci.

„Obrovská“ sluneční bouře, která kdysi zasáhla Zemi, poskytuje důrazné varování, podle kterého muže být další událost této velikosti doslova za rohem.

Díky analýze chemických látek uchovávaných v ledu v Grónsku vědci zjistili, že bouře, která naši planetu zasáhla asi před 2600 lety, byla desetkrát silnější než cokoliv, co bylo zaznamenáno v 70 letech díky modernímu měření.

Zatímco lidé v roce 660 př.n.l. kvůli bouři neměli obavy, dnes by takovou událost svět přijal s velkým znepokojením – a to nejen proto, že by měla schopnost zničit satelity, veškerou komunikaci a elektrické systémy.

Sluneční bouře jsou spouštěny světlicemi kosmických částic proudících směrem k Zemi, které bombardují její magnetické pole a narušují různé technologie.

Ačkoliv se zatím objevily jen tři takové bouře, vědci varují, že to bylo více důkazů, že  tyto velké události byly v minulosti podceňovány, a lidé se jim dnes musí naléhavě bránit. „Neznáme statistiky o tom, jak často k těmto událostem dochází - ale chtěl bych říci, že nyní víme, že k nim pravděpodobně dochází na pravidelné bázi,“ vysvětluje pro The Independent Dr. Raimund Muscheler z Lund University.

„Kdyby k této sluneční bouři došlo dnes, mohlo to mít závažné dopady na naši hi-tech společnost,“ varuje vědec.

Relativně malé sluneční bouře, které v posledních letech Zemi zasáhly, způsobily rozsáhlé výpadky energie v částech Kanady a Švédska. Už dříve vědci varovali, že důsledkem slunečních bouří před devastací, které by mohly zasáhnout planetu, bude obří devastace. Je prý ale těžké odhadnout, kdy by mohly udeřit.

Muscheler a jeho kolegové odebrali vzorky vzorky z ledu a testovali je na molekuly tvořené solárními částicemi vstupujícími do atmosféry. Na ty narazili právě v ledu z roku 660 př.n.l. Vzhledem k předchozím událostem, které byly identifikovány v letech 775 a 994, vědci dospěli k závěru, že tyto výbuchy jsou pravděpodobně normální součástí cyklu Slunce .

Lidé, kteří žili v době posledních velkých událostí, podle vědců zřejmě nebyli bouří nijak zvláště zasaženi – protože neměli takové technologie, které by bouře mohla úplně vyřadit z provozu. Podle Muschelera by zřejmě viděli jen jakési neobvyklé záření.

Vzhledem k tomu, že teď by bouře měla schopnost ničit, však vědci dodávají, že tuto hrozbu je třeba brát vážně, a to s ohledem na pozemní i kosmické systémy. Své závěry publikovali v odborném magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences.

solární bouře Slunce Vědci Země

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 38 minutami

Izraelská armáda

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Mark Zuckerberg

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Šéf technologického giganta Meta Mark Zuckerberg v pondělí osobně vystoupil před federálním soudem ve Washingtonu, kde začal dlouho očekávaný antimonopolní proces. Společnost Meta, pod kterou spadají Facebook, Instagram a WhatsApp, čelí obvinění ze strany Federální obchodní komise (FTC), že nezákonně buduje monopol na poli sociálních sítí.

včera

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení

Obyvatelé jižní Kalifornie zažili v pondělí dopoledne silné otřesy poté, co oblast kolem San Diega zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle údajů americké geologické služby USGS mělo epicentrum otřesů horské městečko Julian v okrese San Diego, přibližně 55 kilometrů severovýchodně od San Diega a zhruba 190 kilometrů jižně od Los Angeles.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

včera

včera

včera

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že se vysmívá prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi prostřednictvím pokračujících útoků na civilisty na Ukrajině. Uvedl to po krvavém raketovém útoku na město Sumy, kde zahynuly desítky nevinných lidí.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Útok na dům pensylvánského guvernéra Joshe Shapira není ojedinělým případem násilí v americké politice. Promyšlený žhářský čin zapadá do širšího vzorce extremistických útoků, často spojených s hnutím MAGA a rétorikou Donalda Trumpa. Násilí motivované ideologií čím dál víc ohrožuje demokratické instituce i veřejné činitele.

včera

včera

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

včera

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

včera

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

včera

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy