Vitamín C působí spolu s dalšími vitamíny, a proto je účinnější přijímat jej v zelenině a ovoci než v potravinových doplňcích. Vitamínové preparáty obsahující vitamín C jsou často považovány za nezbytné spojence v boji proti virům v zimě. Je to skutečně tak?
Člověk potřebuje vitamín C, protože ten vstupuje do četných biochemických reakcí: syntézy kolagenu (a tedy utváření tkání), role při vstřebávání železa, působení na imunitní systém...
Vitamín C je jedním ze čtyř antioxidantů, spolu s vitamínem E, betakarotenem a selenem. Proto se používá v potravinářském průmyslu, ve farmacii a v kosmetice.
Je tedy třeba s nástupem zimy užívat tento zázračný vitamín? Odpověď vědy je jasná: pokud nejíte ovoce a zeleninu, je tento doplněk k ničemu.
Polykat tabletky s vitamínem C samozřejmě není nebezpečné. Přebytek vitamínu vyjde spolu s močí a stolicí. Předávkování může nastat až při mimořádně velkých dávkách a při některých chorobách. Vyvolává jen menší trávicí potíže a případně přispívá k tvorbě ledvinových kamenů.
Ať už je obsažen v ovoci nebo v tabletě, je to stejná molekula, ale ve dvou různých formách, upřesňuje Frédéric Lagarce, ředitel oddělení farmacie na univerzitě v Angers. V ovoci a v zelenině jde o kyselinu askorbovou, v tabletách o askorbát sodíku. Není však rozdíl v tom, jak je tato molekula aktivní. Účinnější je v ovoci a zelenině, protože vstupuje do součinnosti s dalšími vitamíny, uvádí doktor Laurent Chevallier.
Ve Francii je doporučená denní dávka 110 miligramů denně, o trochu více pro těhotné ženy, kuřáky a osoby starší pětasedmdesáti let. Toho snadno dosáhneme vyváženou stravou. Jedna porce ovoce má v průměru 40 miligramů vitamínu C. Některé druhy jsou na "céčko" bohatší, jako je kvajáva (guave), černý rybíz nebo liči, než třeba pomeranče.
Na vitamín C je ještě bohatší zelenina, ale ta je citlivá na teplo: například brokolice má na 100 gramů 106 miligramů vitamínu C, ale po uvaření jen 24.
Nedostatek vitamínu C, který se za jeden až tři měsíce projeví kurdějemi (krvácení, zejména dásní, zvýšené riziko infekce, křeče, selhávání orgánů), je způsoben mimořádně nízkým příjmem vitamínu, méně než deset miligramů za den. Pravidelně se objevuje několik takových případů, ale týkají se velmi sociálně slabých lidí nebo osob se zvláště nevyváženou stravou.
Mírný nedostatek může mít pravděpodobně zhoubné dopady, ale dosud žádná studie neumožňuje spojovat nedostatek vitamínu C s některou nemocí.
Četní vědci se již pokoušeli prokázat příznivé účinky vitamínu C na prevenci různých chorob (kardiovaskulárních, plicních či rakoviny), avšak dosud bylo reálně zjištěno pouze působení vitamínu C na dobu trvání rýmy. Analýza nezávislé neziskové nevládní organizace Cochrane naznačuje, že vitamín C má mírný, ale trvalý účinek na zkrácení doby obyčejné rýmy, ale poslední vědecké práce dospívají k závěru, že vitamín C má na trvání rýmy minimální či žádný vliv.
Související
Výzkum českých vědců: Vitamín C možná pomůže v léčbě některých vzácných nádorů
Jeden lék selhal, hledání pokračuje. Pomáhá proti covidu-19 vitamín D?
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 55 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák